Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 39

Opublikowano: 13.07.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 957

AFGANISTAN

Afgańskie służby schwytały Zakariego Kandahari, tłumacza oskarżanego o współudział w „zniknięciu”, torturach i zamordowaniu 17 cywili przez Amerykańską Jednostkę Specjalną A Team. Kandahari ulotnił się z amerykańskiej bazy gdy prezydent Karzai zażądał jego wydania. Amerykanie zaprzeczają, że pomogli mu uciec. Zeznania i dowody wskazują, że agenci USA, prawdopodobnie z CIA, byli zawsze obecni przy aresztowaniu i przesłuchiwaniu ofiar. Dowództwo wojsk USA w Afganistanie nie odpowiedziało na prośbę o komentarz („New York Times”).

BIRMA/MYANMAR

Wysokiej rangi mnisi buddyjscy, tzw. Sangha, ostrzegają swych pomniejszych braci, by wyrażali się bardziej powściągliwie. Jest to reakcja na podjudzanie przez mnicha-szowinistę U Wiratu do bojkotu gospodarczego muzułmanów i do zakazu mieszanych małżeństw. Dla wielu U Wiratu jest twarzą buddyjskiego terroryzmu, drastycznie sprzecznego z naukami Buddy i z buddyjską tradycją („Washington Post”).

W marcu br. tłuszcza zmasakrowała 36 uczniów i nauczycieli prestiżowej szkoły muzułmańskiej w Meikhtila. Ofiary bito bambusowymi kijami, a następnie oblano benzyną i spalono żywcem podczas gdy birmańska policja przyglądała się temu bezczynnie. Masakra była kulminacją zamieszek rozpoczętych przez spór buddyjskiego klienta z muzułmańskim handlarzem złotem, po którym tłum buddystów zdemolował i spalił jego sklep. W odpowiedzi kilku muzułmanów spaliło żywcem buddyjskiego mnicha, co spowodowało rozruchy, podczas których tłum buddystów spalił 12 z 13 meczetów miasta i muzułmańską dzielnicę handlową, a następnie zaatakował szkołę. Kości i czaszki zamordowanych leżą do dziś niepogrzebane tam gdzie padli. Mimo że istnieją filmy z masakry i zeznania świadków, żaden z buddyjskich sprawców nie został skazany. Aresztowano jedynie i skazano na długoletnie więzienie licznych muzułmanów. Międzynarodowe organizacje praw człowieka ostrzegają, że atmosfera bezkarności sprzyja dalszym prześladowaniom muzułmanów w Birmie („Washington Post”).

AMERYKAŃSKIE PODSŁUCHY I EDWARD SNOWDEN

Wielka Brytania zablokowała kluczowe negocjacje Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi na temat podsłuchiwania i szpiegowania jej obywateli przez NSA. Weto Londynu ograniczy rozmowy do kwestii ochrony prywatności, co oznacza, że rządy krajów Unii będą musiały rozmawiać z USA o szpiegostwie i inwigilacji w rozmowach dwustronnych („Guardian”).

– Co oznacza znacznie słabszą pozycję wobec Waszyngtonu. I kto jest teraz amerykańskim „koniem trojańskim” w Europie?

Edward Snowden zapewnił, iż ujawnił informacje na temat amerykańskich podsłuchów by ostrzec świat przed ich bezprecedensowym zakresem i inwazyjnością. Nie miał nigdy na celu zaszkodzenia amerykańskim interesom, ani stworzenia zagrożenia dla obywateli USA. To co ujawnił jasno dowodzi zatem, że nie jest żadnym szpiegiem, ale demaskatorem, a cała afera powinna kręcić się nie wokół rzekomego szpiegostwa, ale skupić się na kwestii równowagi pomiędzy zasięgiem i uprawnieniami tajnych „służb”, a prawami i swobodami obywateli w erze Internetu („Guardian”).

O rzekomej obecności Edwarda Snowdena na pokładzie samolotu boliwijskiego prezydenta zawiadomił rządy europejskie amerykański ambasador w Wiedniu, William Eacho. Hiszpania, Portugalia, Francja i Włochy posłusznie zablokowały przelot samolotu, a teraz równie posłusznie próbują zatuszować sprawę („The Dissenter”).

Rząd Brazylii zażądał od USA wytłumaczenia się ze szpiegowania elektronicznej komunikacji jej obywateli. Brazylia jest obok Chin, Rosji, Iranu i Pakistanu największym celem amerykańskiej inwigilacji Internetu („Reuters”).

Elektroniczna inwigilacja przez służby USA i Wlk Brytanii gromadzi kolosalne ilości danych, które są filtrowane przez komputery, w poszukiwaniu informacji o terroryzmie. Proces ten jest jednak tak szeroki i luźno zdefiniowany, że na liście podejrzanych mogą znaleźć się setki niewinnych ludzi przez np. zbieżność zachowań, która często tworzy złudzenie nieistniejących kontaktów między ludźmi. Podejrzana jest teraz już nie treść komunikacji, ale sam fakt jej istnienia. Żeby stać się obiektem uwagi służb wystarczy mieć sąsiada zaplątanego w podejrzane sprawy, interesować się np. Islamem, wypożyczać nieprawomyślne książki z biblioteki, czy brać udział w protestach antyrządowych. Prowadzi to co najmniej do wpisania na amerykańską listę „no fly”, do kłopotów z celnikami i kontrolą graniczną na lotniskach i do bycia stale pod lupą wciąż rosnącego aparatu bezpieczeństwa („Deutsche Welle”).

O zakresie i prawomocności amerykańskich podsłuchów decyduje interpretacja Konstytucji USA przez specjalny sąd – Foreign Intelligence Surveillance Court (FISA). Wszystkie jego decyzje podejmowane są w ścisłym sekrecie za zamkniętymi drzwiami. Odwołanie się od nich jest prawie niemożliwe („Yahoo News”).

– Tradycja takich sądów jest stara jak świat. Tyle że prawie zawsze działały w ustrojach drastycznie odmiennych od tego którym szczyci się Świetlany Wzorzec Demokracji i Swobód Wszelakich.

Witryna społeczna Facebook i inne podobne firmy naruszają prawa Unii Europejskiej, chroniące prywatność obywateli, poprzez udostępnianie informacji użytkowników amerykańskim służbom. Jedynym sposobem na częściową ochronę prywatności jest wyłączenie aplikacji platformy i ograniczenie informacji na własny temat do minimum („Deutsche Welle”).

Edward Snowden potwierdził, że wirus Stuxnet, który zaatakował irańskie instalacje atomowe, został stworzony przez wspólną operację USA i Izraela. Wyjawił też, że NSA koordynuje operacje wywiadowcze „Partnerów 5 Par Oczu” – USA, Anglii, Australii, Kanady i Nowej Zelandii, i że wszystkie organizacje wywiadowcze państw Unii Europejskiej ochoczo współpracują z Amerykanami („ The Register”).

Niemiecki artysta, Oliwer Bienkowski, we współpracy z internetowym milionerem Kim Dotcomem, przy pomocy silnego projektora wyświetlił na ścianę ambasady USA w Berlinie wielki wizerunek tajniaka w ciemnych okularach, z napisem „United Stasi of America”. Przez krótki czas zdjęcie projekcji można było oglądać na YouTube, zanim zostało usunięte (można je zobaczyć TUTAJ). Po kilku minutach policja zatrzymała projekcję („LiveLeak”).

Kanclerz Angela Merkel kategorycznie odrzuciła porównanie amerykańskich podsłuchów do Stasi i stwierdziła że działalność wywiadowcza jest niezbędna dla demokracji, gdyż służy ochronie bezpieczeństwa obywateli („The State”).

– To samo mówili Hitler, Stalin, Pinochet i dziesiątki innych „obrońców” swych poddanych.

Ujawnione przez E. Snowdena dokumenty świadczą, że komputerowy gigant Microsoft współpracował ściśle z amerykańskimi służbami, udostępniając im całą komunikację ze swymi klientami i pomagając omijać jego własny system szyfrowania danych. Wraz z FBI ułatwił NSA dostęp do danych magazynowanych w chmurze SkyDrive przez 250 mln klientów; pomagał FBI rozgryźć tworzenie aliasów w poczcie Outlook; po wykupieniu Skype udostępnił NSA 3 razy więcej nagrań z rozmów wideo. Po ujawnieniu programu inwigilacji PRISM zarówno Microsoft, jak i inne firmy zaprzeczyły, że brały w nim udział („Guardian”).

CHINY

Chiny podpisały z Pakistanem pakiet 8 umów o współpracy gospodarczej. Najważniejsza z nich dotyczy budowy korytarza transportowego Pak-Chin, mającego kosztować 18 mld USD i wymagającego zbudowania 200 tuneli. Inna zapowiada przeciągnięcie łącza światłowodowego pomiędzy dwoma krajami („Daily Times”).

Chiny i Szwajcaria podpisały umowę o wolnym handlu. Gdy nabierze ona mocy 99,7% chińskiego eksportu do Szwajcarii i 84,2% szwajcarskiego eksportu do Chin będzie wolne od cła. Jest to pierwsza tego typu umowa Chin z krajem kontynentalnej Europy („Xinhua”).

Ju Żenszeng, oficjel numer 4 ChPK zapowiedział, że Chiny zaostrzą swą walkę z wpływami Dalaj Lamy, traktowanego przez Pekin jako terrorystycznego separatystę. Jak podaje organizacja Freedom for Tibet, w tybetańskiej części prowincji Seczuan policja otwarła ogień do grupy mnichów buddyjskich świętujących urodziny Dalajlamy, zabijając 2 osoby. Władze Chin zaprzeczają że incydent miał miejsce („Reuters”).

Pentagon jest zaniepokojony szybkim rozwojem potencjału wojennego Chin, Iranu i Korei Płn. Jak stwierdził niedawno raport wywiadu, Chiny mają szeroki i zróżnicowany program budowy rakiet balistycznych. Wprowadzenie do użytku rakiet JL-2 wystrzeliwanych z okrętów podwodnych po raz pierwszy stawia cele w USA w zasięgu jednostek stacjonowanych u wybrzeży Chin. Iran prowadzi ambitny program rakietowy i za kilka lat może mieć rakiety zdolne zagrozić Ameryce. Korea już ma ruchome rakiety Hwasong-13 i rozwija Taepo Dong-2, obie mogą po modyfikacjach zagrozić Stanom Zjednoczonym („Bloomberg”).

EGIPT

Mimo, że w Egipcie miał tak naprawdę miejsce wojskowy zamach stanu, USA zachwalają egipską demokrację i uparcie odmawiają nazwania rzeczy po imieniu. Prawo zabrania rządowi Stanów Zjednoczonych udzielania pomocy finansowej krajom w których armia obaliła demokratycznie wybrany rząd cywilny. Egipt jest drugim po Izraelu największym beneficjantem amerykańskiej pomocy, dostaje 1,5 mld USD rocznie („Yahoo News”).

– Zaprzestanie płacenia tej łapówki mogłoby doprowadzić do załamania władzy państwowej w Egipcie i – co najważniejsze – do zerwania egipsko-izraelskiego traktatu pokojowego.

Transparenty demonstrantów po obydwu stronach egipskiego kryzysu – zarówno islamistów jak i sekularystów, pełne są anty-amerykańskich sloganów. Wynika to z faktu, że USA popierało na zmianę obie strony konfliktu. Przez 30 lat Stany wspierały i finansowały, kosztem ponad 60 mld USD, dyktaturę Mubaraka, gwarantującego pokój z Izraelem. Od 2011 zaczęły jednak wspomagać jego przeciwników i pomogły go obalić. Cały czas jednak finansowały egipską armię i używały jej do ochrony własnych interesów w Egipcie („AntiWar”).

– No i zanosi się na kolejny „blowback” – niezamierzone konsekwencje.

Dokumenty Departamentu Stanu USA, ujawnione przy użyciu Freedom of Information Act, dowiodły że Stany Zjednoczone finansowały, w ramach inicjatywy „Pomoc dla Demokracji”, przeciwników prezydenta Mursiego. Na liście płac byli policjanci, agitatorzy i politycy nawołujący do obalenia demokratycznie wybranego prezydenta i prowokujący niepokoje i zamieszki. Jest to naruszenie egipskiego prawa, zakazującego zagranicznego finansowania kampanii politycznych i amerykańskiego, zabraniającego używania funduszy pochodzących z podatków do płacenia zagranicznym politykom („Al Jazeera”).

– Ale kontynuacja chlubnej tradycji Dobrego Imperium, od Gwatemali i Nikaragui do Iranu i Chile.

IRAN

Irański Supremo, Ajatollah Khamenei, powiedział, że spór o irański program atomowy byłby już dawno rozwiązany, gdyby nie polityka i zachowanie Stanów Zjednoczonych, których prawdziwym celem jest doprowadzenie do zmiany reżymu w Teheranie i sprowadzenie go ponownie do roli satelity, jakim był pod rządami Szacha („Al Manar”).

Choć Hassan Rouhani, nowy, bardziej umiarkowany prezydent obejmie urząd 3-go sierpnia, nic nie wskazuje na zmianę kursu USA wobec Iranu. Na Teheran są nakładane wciąż nowe amerykańskie sankcje, a medialna demonizacja irańskiego programu atomowego i reżymu trwa w najlepsze. Politykę USA wobec Iranu można by nawet nazwać „cichą wojną” – sankcje, mordowanie irańskich naukowców, działalność CIA w Beludżystanie, Stuxnet, itp. Ma ona na celu zmianę reżymu w Iranie, a nie zatrzymanie nieistniejącego irańskiego programu budowy broni atomowej („AntiWar”).

JAPONIA

Na Okinawie rośnie popularność ruchu separatystycznego, nawołującego do oderwania wyspy od Japonii, gdyż jest to jedyny sposób by usunąć z niej amerykańskie bazy wojskowe. Był on aktywny podczas amerykańskiej okupacji Okinawy, przed rokiem 1972, potem zamarł, obecnie zaczął się odradzać, głównie z powodu niezadowolenia z polityki Tokio. Choć jak na razie cieszy się niewielkim poparciem, został zauważony w stolicy, gdzie niektóre konserwatywne gazety nazwały go chińską agenturą („New York Times”).

LIBAN

Minister Energetyki ostrzegł że Izrael może pompować naftę i gaz należące do Libanu, z nowo odkrytych złóż pod dnem Morza Śródziemnego. Izraelskie pola naftowe leżą tylko 4 km od granicy morskiej między oboma krajami. Minister nawołuje do natychmiastowego rozpoczęcia badania i oceny złóż pod libańskimi wodami terytorialnymi, by zapobiec ich kradzieży („Times of Israel”).

Wlk Brytania prowadzi, z poparciem Francji i Niemiec, intensywną kampanię celem skłonienia Unii Europejskiej do umieszczenia Hezbollahu na liście organizacji terrorystycznych. Oficjalna decyzja w tej sprawie wymaga jednomyślnej zgody wszystkich członków EU, lecz, jak na razie, sprzeciwiają się temu Austria, Czechy i Włochy. USA i Izrael od lat naciskają na Europę, by wpisała Hezbollah na czarną listę terrorystów („Yahoo News”).

Samochód-pułapka eksplodował w popierającej Hezbollah szyickiej dzielnicy Bejrutu, raniąc co najmniej 53 osoby, w tym dzieci. Mieszkańcy oskarżają Izrael, inne doniesienia twierdzą że jest to echo syryjskiej wojny domowej, w której bojownicy Hezbollahu wspomagają siły rządowe Assada. Napięcia pomiędzy libańskimi grupami wyznaniowymi, zwłaszcza Sunnitami i Szyitami, bardzo wzrosły pod wpływem konfliktu w Syrii („Al Jazeera”).

NIGERIA

Władze prowincji Yobe nakazały zamknięcie wszystkich szkół średnich po zmasakrowaniu przez islamistów z organizacji Boko Haram 42 uczniów i nauczycieli w dystrykcie Mamudo. Był to 3 atak na szkoły w prowincji („The Australian”).

PAKISTAN

Odłam pakistańskiego Talibanu zapowiedział, że w odwecie za amerykańskie ataki z dronów „bardzo utrudni życie Amerykanom i pakistańskiemu rządowi”. Rzecznik grupy twierdzi, że setki mudżahedinów przystąpiły do organizacji by pomścić ataki z bezzałogowców („Daily Times”).

Raport z rządowego śledztwa w sprawie zabicia Ibn Ladena przez amerykańskich komandosów bez porozumienia z rządem w Islamabadzie, który wyciekł do Al Jazeera, nazywa ich akcję największym upokorzeniem w dziejach kraju i „aktem wojny”. Były dyrektor pakistańskiej agencji wywiadowczej ISI skomentował zachowanie USA stwierdzeniem, że amerykańska arogancja nie zna granic („The Telegraph”).

PALESTYNA/IZRAEL

Jak twierdzi The Independent Commission for Human Rights, ostro wzrosła liczba przypadków stosowania tortur, zarówno przez Izrael, jak i w więzieniach Autonomii Palestyńskiej i Hamasu (“Al Jazeera”).

Izrael uziemił wszystkie swe samoloty F-15 i F-16, po tym jak F-16 spadł do morza u wybrzeży Gazy po awarii silnika („Yahoo News”).

Przedstawiciele 18 krajów arabskich podpisali list do dyrektora MAEA, Juki Amano, z żądaniem umieszczenia kwestii izraelskiej broni atomowej na agendzie nadchodzącej dorocznej konferencji 159 państw członkowskich organizacji. Kraje arabskie dążą do uchwalenia nieformalnej rezolucji na ten temat, czemu ostro sprzeciwiają się Stany Zjednoczone i ich europejscy „sojusznicy”. W odpowiedzi ambasador Izraela przy MAEA ostrzegł Arabów przed „daremną i szkodliwą nagonką na Izrael” („Yahoo News”).

Rząd Netanjahu mianował na stanowisko ambasadora w USA Rona Dermera, skrajnie prawicowego polityka silnie związanego z amerykańskimi neokonserwatystami, który jest otwartym przeciwnikiem negocjacji pokojowych z Palestyńczykami i rozwiązania dwupaństwowego („AntiWar”).

Izrael ma wkrótce rozpocząć szkolenie meksykańskich służb porządkowych w zwalczaniu ruchu Zapatystów w południowym stanie Cziapas. Zapatyści, głównie z miejscowych plemion indiańskich, walczą z próbami eksploatacji ich terenów przez międzynarodowe korporacje. Izrael kontynuuje długoletnią tradycję wspomagania i zbrojenia latynoskich reżymów w walce z ruchami oporu. Podczas wojny domowej w Gwatemali zaopatrywał reżym dyktatora Rios Montta, odpowiedzialny za ludobójstwo 200 tys. Majów, w broń, komputery i ekspertyzę wypracowaną na terytoriach palestyńskich („Al Jazeera”).

Izraelscy żołnierze w Hebronie aresztowali 5 letniego chłopczyka, za rzucenie kamieniem w samochód żydowskiego „osadnika”. Kamień uderzył w oponę. Ojca dzieciaka zakuto w kajdanki i zawiązano mu oczy, po czym został wraz z dzieckiem zabrany na posterunek palestyńskiej policji. Zarówno ten incydent, jak i inny, w którym żołnierze założyli plastykowe kajdanki 10 i 13 latkowi, którzy kręcili się w pobliżu placu budowy „osiedla” Jitzhar, został sfilmowany przez członków izraelskiej organizacji obrony praw człowieka B’tselem („Ha’aretz”).

SYRIA

Podczas gdy rozproszkowana i skłócona syryjska opozycja skupiona w Syryjskiej Radzie Narodowej wybierała w Istambule nowego przywódcę – związanego z Arabią Saudyjską Ahmada Dżarbę, w Syrii doszło do starć pomiędzy miejscowymi rebeliantami i związanymi z Al-Kaidą fanatycznymi islamistami. Walki pomiędzy grupami rebelianckimi są wynikiem rosnącego konfliktu pomiędzy rodzimymi przeciwnikami reżymu Assada, a przybyłymi z zagranicy dżihadystami, narzucającymi na zdobytych terenach skrajną wersję szariatu („ The Daily Star”).

Zwolennicy Hezbollah z południowego Libanu zwrócili się z prośbą do kierownictwa partii, by przestała wysyłać bojowników do Syrii, dla poparcia Assada. Hezbollah znalazła się w trudnej sytuacji, gdyż z jednej strony rośnie niezadowolenie jej członków i zwolenników z liczby ofiar walk w Syrii, z drugiej nie może się z Syrii wycofać, gdyż grozi to niezadowoleniem Iranu, który wspiera ją finansowo („Jerusalem Post”).

W dwóch kontrolowanych przez rebeliantów miastach na północ od Aleppo – Minbadż i Tabu, odbyły się demonstracje mieszkańców przeciw związanej z Al-Kaidą grupie ISAS (Islamskie Państwo Iraku i Syrii), która jest ich zdaniem zbyt fundamentalistyczna („Times of Israel”).

Ambasador Syrii w ONZ oznajmił, że siły rządowe odkryły na północnym zachodzie kraju strzeżone i bronione przez rebeliantów 280 kontenerów silnie trujących substancji chemicznych – etylen glikolowy, etanolamina, tietanolamina i trietanoloamina. Choć są one wysoce szkodliwe dla ludzi, nie mogą być użyte do produkcji broni chemicznej, ambasador wezwał jednak do powołania komisji ONZ celem zbadania obecności i używania broni chemicznej na terenie Syrii („RiaNovosti”).

Free Syrian Army oskarża Al-Kaidę o zamordowanie jednego z jej wyższych dowódców, Kamala Hamami. Został zabity podczas spotkania operacyjnego z islamistami z frakcji grupy Dżabhat Al-Nasra, którzy po morderstwie zagrozili, że zabiją resztę Rady Naczelnej FSA („AntiWar”).

USA

Szesnasty z kolei test systemu przechwytywania i niszczenia w locie rakiet balistycznych dalekiego zasięgu, który jest podstawowym elementem tarczy anty-rakietowej, zakończył się niepowodzeniem. Z 16 testów tylko połowa była udana. Mimo to Pentagon zapowiada zainstalowanie następnych 14 takich systemów, kosztem 1 mld USD („Yahoo News”).

– Nieważne czy jest skuteczny czy nie, podatnicy i sojusznicy zapłacą, a producenci broni zarobią.

NSA śledzi komunikację w Internecie, CIA, której teoretycznie nie wolno szpiegować na terenie USA zbiera w Nowym Jorku informacje przy pomocy policji, FBI gromadzi dane o rejestracji samochodów, a wydział transportu policji śledzi podróże obywateli przy pomocy skanowania tablic rejestracyjnych. To proces budowy państwa policyjnego, przez wciąż rosnące szeregi rozmaitych służb wywiadowczych, mających coraz większe uprawnienia do śledzenia obywateli i gromadzenia informacji na ich temat („Reason.com”).

Więziony w Guantanamo obywatel Wlk Brytanii Szakir Amir oskarża strażników o rozmyślne powodowanie niedoboru snu u uczestniczących w strajku głodowym wieźniów. Każdej nocy trzaskają oni głośno drzwiami, do 250-300 razy, co uniemożliwia sen. Jeden ze strażników przyznał, że otrzymał rozkaz by to robić („Guardian”).

Sędzia Federalny na Florydzie, Gladys Kessler, wydała w odpowiedzi na skargę jednego z więźniów Guantanamo orzeczenie, w którym stwierdza, że nie posiada władzy prawnej by nakazać zaprzestanie przymusowego karmienia więźniów, mimo że proceder karmienia przez rurę wetkniętą przez nos do żołądka jest naruszeniem etyki medycznej i prawa międzynarodowego oraz wezwała prezydenta Obamę do spełnienia obietnicy o zamknięciu Guantanamo. 106 ze 166 więźniów od miesięcy prowadzi strajk głodowy („Star Tribune”).

Sondaż opinii publicznej w krajach muzułmańskich, przeprowadzony w zeszłym roku przez Pew Research Survey, wykazał że USA ma wśród 75-80% muzułmanów bardzo negatywną opinię. Tą niechęć tłumaczy być może fakt, że jak wyliczył Paul Wolfowitz, w ciągu ostatnich 20 lat Stany Zjednoczone toczyły co najmniej 7 „wojen wyzwoleńczych” w krajach Islamu, w wyniku których zginęło wedle najbardziej ostrożnych ocen ponad 288 tysięcy muzułmanów, głównie tzw.„szkód ubocznych” (collateral damage) czyli przypadkowych cywili. Wojny te kosztowały 4 biliony (miliony milionów) USD, czyli 25% zadłużenia USA i wszystkie zakończyły się klęską, jeśli nawet nie wojskową, to polityczną. I tak np. Irak wciąż leży w gruzach, nękany sekciarskimi zamachami, po 12 latach wojny w Afganistanie USA będą wkrótce zmuszone do negocjacji z Talibanem, Libia jest w praktyce państwem upadłym, itp. Wszystkie kraje gdzie Stany Zjednoczone dokonały interwencji są w o wiele gorszym stanie niż przed nią. Rzeka pieniędzy płynie na zagraniczne wojny i podtrzymywanie posłusznych reżymów, podczas gdy w USA brak środków na naprawę infrastruktury, na szkolnictwo, opiekę nad weteranami i spłatę państwowych długów („The National Interest”).

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.nytimes.com/2013/07/08/world/asia/suspect-in-torture-is-arrested-in-afghanistan.htm

2. Amerykańskie Podsłuchy, Edward Snowden, Państwo Policyjne
http://www.guardian.co.uk/world/2013/jul/05/us-blocks-espionage-talks-europe-nsa-prism
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/jul/02/edward-snowden-whistleblower-not-spy
http://dissenter.firedoglake.com/2013/07/05/us-ambassador-to-austria-reportedly-responsible-for-false-claim-snowden-was-on-bolivian-leaders-plane/
http://www.reuters.com/article/2013/07/07/us-brazil-espionage-snowden-idUSBRE9660ER20130707
http://www.dw.de/how-innocent-citizens-become-terror-suspects/a-16934329
http://news.yahoo.com/secret-fisa-court-really-does-152141815.html
http://www.dw.de/facebook-co-ignore-fundamental-rights/a-16927866
http://www.theregister.co.uk/2013/07/08/snowden_us_israel_stuxnet/
http://www.liveleak.com/view?i=32a_1373440257
http://www.thestate.com/2013/07/10/2855402/germanys-merkel-rejects-nsa-stasi.html

3. Birma/Myanmar
http://articles.washingtonpost.com/2013-07-05/world/40378387_1_monks-sule-pagoda-thein-sein
http://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/ap-impact-after-myanmar-massacre-muslim-minority-left-with-no-justice-little-protection/2013/07/05/a50dda66-e5ab-11e2-bffd-37a36ddab820_story.html

4. Chiny
http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=201376/story_6-7-2013_pg1_6
http://news.xinhuanet.com/english/china/2013-07/06/c_124968356.htm
http://www.reuters.com/article/2013/07/09/us-china-tibet-idUSBRE96802X20130709
http://www.bloomberg.com/news/2013-07-10/china-has-world-s-most-active-missile-programs-u-s-says.html

5. Egipt
http://news.yahoo.com/us-touts-democracy-egyptian-military-takes-over-073432665.html
http://original.antiwar.com/paul/2013/07/07/new-egyptian-war-americans-lose-again/
http://www.aljazeera.com/indepth/features/2013/07/2013710113522489801.html

6. Iran
http://www.almanar.com.lb/english/adetails.php?fromval=2&cid=32&frid=19&seccatid=32&eid=99149
http://antiwar.com/blog/2013/07/08/iran-war-weekly-july-8-2013/

7. Japonia
http://www.nytimes.com/2013/07/06/world/asia/in-okinawa-talk-of-break-from-japan-turns-serious.html

8. Liban
http://www.timesofisrael.com/lebanese-official-warns-that-israel-could-siphon-offshore-oil/
http://news.yahoo.com/britain-wants-eu-ministers-break-hezbollah-deadlock-165404891.html
http://news.antiwar.com/2013/07/09/syria-war-spillover-beirut-car-bomb-wounds-53/

9. Nigeria
http://www.theaustralian.com.au/news/breaking-news/schools-shut-after-massacre-in-ne-nigeria/story-fn3dxix6-1226675704709

10. Pakistan
http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=201378/story_8-7-2013_pg7_12
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/pakistan/10169655/US-raid-that-killed-bin-Laden-was-an-act-of-war-says-Pakistani-report.html

11. Palestyna i Izrael
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/07/20137682913830501.html
http://news.yahoo.com/israel-grounds-warplanes-f16-crashes-sea-154213432.html
http://news.yahoo.com/israel-warns-arabs-against-bashing-u-n-nuclear-162508746.html
http://news.antiwar.com/2013/07/09/israels-new-us-envoy-neocon-opponent-of-the-two-state-solution/
http://www.aljazeera.com/indepth/opinion/2013/07/20137717429632532.html
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/watch-idf-soldiers-detain-five-year-old-palestinian-for-stone-throwing-in-hebron.premium-1.535260?trailingPath=2.169%2C2.216%2C2.218%2C

12. Syria
http://dailystar.com.lb/News/Middle-East/2013/Jul-06/222781-rebels-clash-with-qaeda-linked-opposition-group-in-syria.ashx#axzz2YHEG4Lmy
http://www.timesofisrael.com/in-rare-move-syrians-protest-against-islamist-rule/
http://www.jpost.com/Middle-East/Hezbollah-supporters-urge-groups-leadership-Stop-sending-our-sons-to-die-in-Syria-318987
http://en.rian.ru/world/20130708/182130716/Syrian-Govt-Claims-Massive-Seizure-of-Toxic-Chemicals.html
http://news.antiwar.com/2013/07/11/rebel-infighting-fsa-accuses-al-qaeda-of-killing-their-commander/

13. USA
http://news.yahoo.com/key-u-missile-interceptor-test-fails-pentagon-says-011517918.html
http://reason.com/archives/2013/07/03/the-surveillance-state-isnt-coming-its-h
http://www.guardian.co.uk/world/2013/jul/07/guantanamo-guards-inmates-stay-awake
http://www.startribune.com/politics/national/214641621.html
http://nationalinterest.org/commentary/the-high-cost-us-foreign-policy-8704


TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. awkward 15.07.2013 09:39

    Dziękuję za przegląd.
    Gdy się czyta, co Człowiek jest w stanie zrobić Człowiekowi, to czasem trzeba siłą trzymać przy sobie “wiarę w ludzi”…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.