Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 37

Opublikowano: 21.06.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1422

AFGANISTAN

NATO wydało oświadczenie zaprzeczające doniesieniom, że atak z drona w prowincji Kunar zabił trójkę dzieci i ranił kilku cywili. Informację o ofiarach cywilnych potwierdzili jednak gubernator prowincji i UNICEF. Przeczenie raportom o śmierci cywili jest standardową polityką NATO („AntiWar.com”).

Prawny wymóg, by kobiety stanowiły co najmniej 1/4 wybieralnych oficjeli we władzach prowincjonalnych został po cichu usunięty przez konserwatywnych parlamentarzystów. Jest to kolejny krok w dyskretnej kampanii podważającej prawa kobiet w Afganistanie („The National”).

– A podobno NATO toczy wojnę o prawa kobiet właśnie. To co, zbombardują parlament??

Ambasador USA w Kanadzie, David Jacobson, jest dumny ze swej zakulisowej roli w przekonywaniu kanadyjskiego premiera Stephena Harpera by pozostawił kanadyjskie wojska w Afganistanie w 2010. Stwierdził że „Kanada zyskała poklask nie tylko w USA, ale w całym świecie, za jej rolę w Afganistanie” („Globe and Mail”).

Z powodu napiętego harmonogramu wycofywania wojsk, Amerykanie zezłomowali już sprzęt wojskowy i pojazdy warte ponad 260 mln USD. Planiści wojskowi oceniają, że armia USA pozostawi za sobą ok. 20% swego wartego 7 mld USD wyposażenia, prawie wszystko pocięte na złom, gdyż ostre przepisy ograniczają oddanie go w obce ręce, a armia afgańska nie będzie mieć ani zaplecza technicznego ani pieniędzy na jego utrzymanie („Washington Post”).

– Polsce upchnęli przestarzały złom, w Afganistanie złomują nowoczesny sprzęt.

AFRYKA

Podróż Obamy z rodziną do 3 krajów Afryki w drugiej połowie czerwca, będzie kosztować amerykańskich podatników od 60 do 100 mln USD. Koszt tygodniowej wizyty będzie tak wysoki z powodu wydatków na bezpieczeństwo, gdyż Amerykanie nie chcą powierzyć logistyki i ochrony gospodarzom. Wizytę zabezpieczać będzie: lotniskowiec lub okręt desantowy z pełną obsadą medyczną, liczne samoloty transportowe, wożące zaopatrzenie i 56 pojazdów, 24-godzinna ochrona przez samoloty myśliwskie, a wreszcie specjalny oddział snajperów, który podczas ewentualnego prezydenckiego safari w buszu zastrzeli dziką zwierzynę gdyby podeszła zbyt blisko do dostojnych gości („Lewrockwell.com”).

– Cezar Imperium musi podróżować z klasą. Ciekawe ile afrykańskich dzieciaków można by wyżywić i wyleczyć za te miliony?

BLISKI WSCHÓD

Arabskie monarchie skupione w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) wydają najwięcej w świecie na obronę, na głowę mieszkańca, więcej niż Izrael i Wlk Brytania razem wzięte, podczas gdy szybko rośnie ich zadłużenie, sięgające w wielu przypadkach 40% PKB, a wynoszące średnio 745.000 USD na obywatela. Mimo tych wydatków kraje te wciąż muszą polegać na wojskach zachodnich, głównie USA, których jest więcej w regionie niż w Europie, czy Japonii („Gulf News”).

– No cóż, Imperium Dobra je swoje ciastko i dalej je ma, bo satelici kupują wciąż nowe zabawki, petrodolary płyną z powrotem na konta amerykańskiego kompleksu militarno-przemysłowego, a Marines Wuja Sama pilnują źródeł nafty.

CHINY

Na morzu Południowo-Chińskim trwają kolejne próbne nurkowania jednostki głębinowej „Dżiaolong”, która w zeszłym roku zeszła do głębokości 7062 m w Rowie Mariańskim. Dalsze próby będą prowadzone podczas 113-dniowej podróży badawczej na Oceanie Spokojnym, podczas których będzie testowany system nawigacyjny. Po 5 latach testów jednostki tego typu planuje się przekazać do praktycznej eksploatacji („Xinhua”).

Narodowy Uniwersytet Techniki Zbrojeniowej zbudował najszybszy komputer na świecie, „Tanhe-2” („Droga Mleczna-2”), szybszy niż dotychczasowy rekordzista, amerykański superkomputer „Titan”. Podczas testów osiągnął szybkość 30,65 PFLOPS/sek, a teoretycznie jest zdolny do 49,19 PFLOPS. Komputer używa chińskich CPU Feiteng-1500 i intelowskich Xeon Phi i pracuje z systemem operacyjnym Kylin Linux („Xinhua”, „Phys.org”).

EGIPT

Aresztowano biznesmena podejrzanego o szpiegostwo i współpracę z Mossadem. Przed sądem toczy się proces innego, jordańskiego inżyniera, oskarżonego o szpiegowanie dla Izraela („Yahoo News”).

Prezydent Morsi zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem Syrii i wezwał do ustanowienia strefy zakazu lotów. Jeden doradców prezydenta oznajmił wcześniej, że rząd nie zachęca dżihadystów do walki w Syrii, ale nie zamierza im przeszkadzać, co sprowadza się do półoficjalnego poparcia dla dżihadu. („Al Jazeera”, „ABC News”).

– Czemu nie przymilić się i do sunnickich fundamentalistów w kraju i do imperialnego dobrego wujka za granicą?

W Luksorze zaczęły się protesty przeciw mianowaniu przez Morsiego byłego przywódcy islamskiej organizacji terrorystycznej, Adel el-Khajata na gubernatora miasta. Jest on jednym z założycieli Al-Dżamaja Al-Islamija, która w latach 1990. dokonała licznych zamachów terrorystycznych, najbardziej niesławnego w 1997, kiedy to z zimną krwią zamordowała w świątyni Haczepsut w Luksorze 58 turystów i 4 Egipcjan („The Independent”).

EUROPA

Odchodzący ambasador USA w NATO, Ivo Daalder, ostro skrytykował Unię Europejską za cięcia w budżetach wojskowych jej krajów. Stwierdził, że rośnie przepaść pomiędzy wkładem USA i ich sojuszników, że ten trend musi zostać odwrócony, i że Europa powinna użyć pieniędzy oszczędzonych przez wycofanie się z Afganistanu na zakup nowego sprzętu wojskowego („Reuters”).

– Tchórzliwa Europa – nie chce puścić się z torbami przez wspomaganie zagranicznych awantur Imperium. A ten nowy sprzęt byłby oczywiście Made in USA.

INWIGILACJA INTERNETU

Demaskator Edward Snowden zaprzeczył, że szpiegował dla Chin i zapowiedział, że ujawni więcej szczegółów o dostępie NSA (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA) do serwerów firm internetowych, i że „uwięzienie, lub zamordowanie go przez rząd USA nie zatuszuje skandalu”. Powiedział też, że nie żywi nadziei na powrót do domu, i że uważa nazwanie go „zdrajcą” przez byłego wiceprezydenta USA, Dicka Cheney za zaszczyt. („USA Today”).

Afera ze śledzeniem Internetu przez amerykańskie służby może być impulsem do migracji Internautów z prywatnych sieci w rodzaju Facebook do zdecentralizowanych mediów społecznych, pozwalających użytkownikom na lepszą ochronę ich danych. Sieci społeczne oparte na federacyjnej strukturze rozproszonych po świecie serwerów, używających darmowego oprogramowania, byłyby o wiele trudniejsze do inwigilacji niż wielkie scentralizowane firmy. Media społeczne tego typu już istnieją: MediaGoblin podobny do YouTube, Identi.ca – Twitter, Diaspora i Friendica – Facebook, itp. („Slate”).

Non-profit firma Mozilla, producent przeglądarki Firefox, wprowadzi do niej opcję blokowania śledzenia wizyt witryn sieciowych jej użytkowników, co utrudni ich inwigilację. Spotkało się to z ostrym protestem firm reklamowych, używających „ciasteczek” do wyświetlania przez przeglądarkę skierowanych na internautów zyskownych reklam („Washington Post”).

IRAN

Amerykańscy „eksperci” od Iranu znów grubo się mylili, przepowiadając że dyskwalifikacja kandydatury Rafsandżaniego spowoduje apatię wyborców, że wybory będą zmanipulowane, że wygra namaszczony przez Supremo Khameiniego twardogłowy kandydat, i że konserwatyści nie pozwolą wygrać Rouhaniemu. Tymczasem do wyborów poszło 72% uprawionych do głosowania, Rouhani zdobył trzykrotnie więcej głosów niż następny z kolei kandydat, wybory były uczciwe, a o zwycięstwie zadecydowała jakość i treść kampanii wyborczej elekta („Al Jazeera”).

Niespodziewane zdecydowane zwycięstwo wyborcze umiarkowanego Hasana Rouhani poważnie podkopało pozycję Izraela. Jego agresywnym przywódcom będzie obecnie o wiele trudniej nakłaniać Zachód do zacieśniania sankcji, czy wojny. Mimo to, premier Netanjahu stwierdził, że Zachód nie powinien się łudzić i kierowany chciejstwem łagodzić sankcje, a Minister Obrony, Mosze Ja’alon, wezwał do ostrego „zwiększenia nacisku na Teheran, który „będzie musiał wybrać – ‘Bomba’ lub wojna” („Yahoo News”, „Jerusalem Post”).

Minister Spraw Zagranicznych Rosji powiedział, że Iran planuje wstrzymanie wzbogacania uranu do 20%, co było ostro potępiane przez kraje zachodnie, choć do zbudowania „bomby” potrzebny jest uran 95%, i wyraził nadzieję na wzajemne ugodowe kroki Zachodu. Nie zadowala to premiera Izraela, Netanjahu, który żąda całkowitego wstrzymania wzbogacania uranu przez Teheran. Zgodnie z postanowieniami Traktatu o Nieproliferacji, Iran ma pełne prawo do prowadzenia programu atomowego pod nadzorem MAEA („AntiWar”).

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii wydał wyrok uznający sankcje nałożone na irański prywatny komercyjny Bank Mellat za bezprawne. Sąd nazwał je „arbitralnymi i nieracjonalnymi oraz nieproporcjonalnymi”. Orzeczenie zostało ostro skrytykowane przez Departament Skarbu USA, który wyraził „głębokie rozczarowanie” i określił je jako „błędne”. W styczniu podobny wyrok wydał Sąd Unii Europejskiej, sankcje jednak pozostały w mocy, gdyż złożono przeciw niemu apelację („Yahoo News”).

Firma telewizji satelitarnej Intelsat z siedzią w Luksemburgu odmówiła przedłużenia umowy o transmisję irańskim kanałom TV, a zarząd izraelsko-francuskiej firmy Eutelsat wysłał, z poparciem izraelskiego Lobby w USA, listy do innych operatorów prosząc ich o zerwanie kooperacji z irańską telewizją. Firmy TV satelitarnej twierdzą, że przestrzegają sankcji na Iran, tymczasem, wedle prawa, media nie powinny być nimi objęte. Krytycy nazywają ich postępowanie popieranym przez rządy ograniczaniem wolności słowa („PressTV”).

IRLANDIA

Wizyta Obamy podczas szczytu G8 w Irlandii wywołała tam polityczne zamieszanie. Lewicowa posłanka do parlamentu, Clare Daly, publicznie nazwała prezydenta USA zbrodniarzem wojennym, odpowiedzialnym za ataki z dronów i śmierć tysięcy cywili, w tym dzieci, i za zbrojenie syryjskich „rebeliantów”, powiedziała też, że podlizywanie się Obamie pokazało Irlandię jako „naród alfonsów gotowych nadstawić się w zamian za pogłaskanie po głowie”, oraz zarzuciła rządowi że jest gotów „ubrać się w ozdobione amerykańską flagą kapelusze skrzatów (leprechaunów), by pokazać swe służalstwo”. Premier Enda Kelly nazwała te uwagi „skandalicznymi” („The Hill”).

– Podczas wizyty Pokojowego Laureata w Warszawie takich odważnych w Sejmie nie było. A szkoda!

JAPONIA

Mimo zastoju w interesie, prostytutki na Okinawie z reguły odmawiają obsługiwania amerykańskich klientów z baz wojskowych USA, gdyż zachowują się oni bardzo brutalnie, zwłaszcza po pijanemu. Z powodu licznych przestępstw i gwałtów amerykańscy żołnierze są coraz rzadziej wypuszczani z koszar, mają też coraz mniejsze szanse na wizytę w burdelach („The Independent”).

KOREA POŁUDNIOWA

Po raz drugi przesunięto datę oddania do użytku największej bazy amerykańskiej w kraju, Camp Humphreys, budowanej w pobliżu Seulu kosztem 10-13 mld USD, dla 17 tys żołnierzy. Waszyngton planuje przeniesienie do niej znacznej liczby amerykańskich wojsk, co pozwoli na zmniejszenie liczby baz USA w Korei ze 100 do 50 („Stars and Stripes”).

MEKSYK

Młody czarno-biały kot Morris kandyduje na stanowisko mera liczącego 450 tys mieszkańców miasta Xalapa, stolicy stanu Vera Cruz. Kandydaturę Morrisa, mającego swą stronę Internetową i konta na Twitterze i Facebook, zgłosił jego opiekun, który twierdzi, że nadaje się on idealnie na polityka, gdyż całymi dniami śpi i nic nie robi. Popularność kociego kandydata szybko rośnie wśród zniechęconych do polityki mieszkańców Xalapa, gdzie szerzą się korupcja, wojny narkotykowe i morderstwa („The West”).

PAKISTAN

11 studentek uniwersytetu dla dziewcząt w mieście Quetta zginęło w wyniku wybuchu bomby podłożonej w uniwersyteckim autobusie („Al-Manar”).

Podczas sesji UNHCR w Genewie przedstawiciel Beludżów oskarżył pakistańskie siły bezpieczeństwa o czystki etniczne Hazarów w Beludżystanie, uprowadzenia, tortury i mordowanie tamtejszej intelektualnej elity. Zarzucił pakistańskim partiom politycznym gołosłowne popieranie pokojowego rozwiązania konfliktu, podczas gdy armia buduje sieć garnizonów w prowincji, wspiera tworzenie wciąż nowych fundamentalnych madras na obszarach zamieszkałych przez sekularystów i umiarkowanych muzułmanów i zażądał by międzynarodowa interwencja położyła kres tym praktykom („Daily Times”).

PALESTYNA I IZRAEL

Izrael chce kupić uzbrojenie za 5 mld USD i doprasza się „pożyczki pomostowej” od USA na ten cel, gdyż suma przekracza znacznie 3,1 mld USD corocznej „pomocy” amerykańskiej. Zgoda administracji Obamy jest prawie pewna, mimo że nie jest to żadna pożyczka ale wczesna wypłata „dotacji” z góry, za 2 lata („AntiWar”).

Aresztowano 2 młodych „osadników” podejrzanych o ciężkie pobicie 80-letniego palestyńskiego pasterza na okupowanym Zachodnim Brzegu („YnetNews”).

Wbrew kategorycznym zaprzeczeniom izraelskiej armii, żołnierze nadal szczują psami i biją pracujących w Izraelu Palestyńczyków z terenów okupowanych, którzy próbują przekradać się przez granicę („Zieloną Linię), do pracy na czarno, bo za oficjalne zezwolenie muszą płacić Izraelowi 2200 szekli miesięcznie, co stanowi ponad połowę ich zarobków („Ha’aretz”).

– Tacy jedni też szczuli więźniów psami 70 lat temu, ale to byli najzajadlejsi antysemici.

Opublikowany przez Komitet Praw Dzieci ONZ raport oskarża Izrael o systematyczne prześladowanie palestyńskich dzieci, zmuszanie ich do podpisywania nieprawdziwych przyznań do winy i o torturowanie nieletnich. Zarzuca też izraelskim siłom bezpieczeństwa używanie palestyńskich dzieci jako żywych tarcz. Organizacja wyraziła także głębokie rozczarowanie uporczywym blokowaniem przez Izrael dostępu do informacji o traktowaniu dzieci na terenach okupowanych. Rzecznik izraelskiego rządu nazwał raport „nagonką na Izrael” i zarzucił mu „skrajną stronniczość” („Huffington Post”).

SYRIA

Eksperci od broni chemicznej wciąż sceptycznie traktują zapewnienia amerykańskiej administracji, że siły Assada użyły sarinu przeciw „rebeliantom”. Jak na razie Amerykanie nie przedstawili na to żadnych wiarygodnych dowodów (McClatchy”).

Decyzja Obamy zaopatrywania „rebeliantów” w broń nie ma nic wspólnego z rzekomym użyciem gazów bojowych przez Assada. Ma raczej na celu utrwalenie przewlekłego charakteru syryjskiej wojny domowej. Dostarczenie syryjskiej opozycji lekkiego uzbrojenia nie zmieni równowagi sił i nie przełamie patowej sytuacji na froncie, doprowadzi jedynie do przedłużenia krwawego konfliktu na wiele lat. Jest to w istocie brutalna imperialna polityka słabnących Stanów Zjednoczonych, mająca na celu wciągnięcie ich przeciwników – Iranu, Rosji i Hezbollahu w wyniszczający konflikt, który nic Waszyngton w praktyce nie kosztuje („Huffington Post”).

– Imperium posłało już pod trawnik tyle milionów niewinnych ofiar swej hegemonii, że kilkaset tysięcy więcej, w Syrii, nie zrobi wielkiej różnicy.

Eksplozja na punkcie kontrolnym przy wojskowym lotnisku sił rządowych w Al-Mazza, która zabiła 10 syryjskich żołnierzy, uważana początkowo za wybuch samochodu-pułapki, była w rzeczywistości kolejnym izraelskim atakiem lotniczym lub rakietowym na terenie Syrii. Ustalonym zwyczajem izraelska armia odmówiła komentarza na ten temat („AntiWar”).

Kilku wojowniczych senatorów z obu partii w Senacie USA zaoferowało prezydentowi Obamie swe pełne poparcie, gdyby zechciał rozkazać zniszczenie syryjskiego lotnictwa rządowego („The Hill”).

TUNEZJA

Sąd skazał 6 islamistów (salafitów) na 5 lat wiezienia za podpalenie Saida Manaba – sławnej świątyni Sufich w Tunisie. Sufi – wyznawcy mistycznej odmiany Islamu są uznawani za heretyków i zawzięcie zwalczani przez sunnickich fundamentalistów. Podpalenie Saida Manaba jest tylko najbardziej znanym epizodem w kampanii niszczenia sufickich miejsc kultu przez fanatyków islamskich („VOA”).

TURCJA

Na rozkaz premiera Erdogana policja brutalnie rozpędziła demonstrantów na placu Taksim w Stambule, zdzierając maski chroniące przed gazem łzawiącym i aresztując nie tylko uczestników, ale i lekarzy próbujących udzielać pomocy rannym. Przeciwnicy Erdogana są rozczarowani lekceważeniem protestów i policyjnej brutalności przez tureckie media i zarzucają Erdoganowi dyktatorskie skłonności i upojenie władzą („Deutsche Welle”).

„Stojący Mężczyzna”, Erdem Gurduz, zainspirował innych demonstrantów do stania godzinami nieruchomo z rękami w kieszeniach na obrzeżach Placu Taksim. Mimo że władze obiecały iż policja nie podejmie akcji przeciw demonstrantom którzy „nie zagrażają porządkowi publicznemu”, aresztowała ona „staczy”. Większość z nich wypuszczono po kilku godzinach. Mimo to tłum nadal stoi nieruchomo, w milczącej demonstracji pod portretem Ataturka, założyciela świeckiego państwa w Turcji („AntiWar”).

USA

Izba Reprezentantów przegłosowała utrzymanie postanowienia Aktu O Obronie Narodowej (NDAA), pozwalającego na przekazywanie obywateli USA armii i ich bezterminowe więzienie bez sądu („AntiWar”).

Dwóch senatorów z Partii Demokratycznej zażądało by dyrektor NSA (Agencji Bezpieczeństwa Narodowego) przedstawił dowody, że – jak stwierdził – podsłuchy i inwigilacja Internetu zapobiegły licznym atakom terrorystycznym („MediaIte”).

Ujawnione przez reporterów NBC informacje z tajnych dokumentów CIA świadczą, że w wielu przypadkach amerykańska agencja wywiadowcza nie bardzo wiedziała kogo zabija z dronów w Pakistanie. Na liście jej „celów” co czwarty ma adnotację „inny bojownik” zamiast nazwiska i organizacji. Jest to wynik tzw. „ataków poszlakowych” (signature strikes), w których decydowano o ataku na podstawie zachowania śledzonych z kamery bezzałogowca niezidentyfikowanych ludzi. Anonimowi oficjele przyznają, że w latach 2009-2010 prawie połowa ataków miała charakter poszlakowy. Mimo to oficjalnie administracja Obamy upiera się, że liczba przypadkowych ofiar cywilnych jest minimalna („OpenChannel NBC”).

Odważny, bezkompromisowy dziennikarz Michael Hastings, przeciwnik amerykańskich wojen w Iraku i Afganistanie, laureat licznych nagród dziennikarskich, który opublikował kompromitujące wypowiedzi gen Stanleya MCChrystal, dowódcy wojsk USA w Afganistanie, co doprowadziło do jego odwołania, zginął w wypadku samochodowym w Los Angeles. Miał 33 lata („Rolling Stone”).

Nowo wydana w USA książka laureatki Nagrody Pulitzera, Alice Walker, pt. „The Cushion on The Road” została ostro skrytykowana przez ADL (żydowską organizację Anti-Defamation League). Dyrektor ADL Abe Foxman stwierdził, że Walker jest zarażona anty-semityzmem, że zniżyła się do dna skrajnych i wrogich wobec Izraela kalumnii, i że jej opis konfliktu palestyńskiego jest tak kłamliwy i stronniczy, że jest próbą zarażenia czytelników jej nienawiścią do żydów. Walker poświęciła konfliktowi 80 stron esejów, w których porównuje Izrael do hitlerowskich Niemiec i oskarża go o ludobójstwo, czystki etniczne, łamanie praw człowieka i tortury. Alice Walker aktywnie popiera kampanię BDS (Bojkotu, Dez-Inwestycji, Sankcji) wobec Izraela („Ha’aretz).

WIELKA BRYTANIA

Brytyjscy muzułmanie zapowiedzieli kampanię bojkotu daktyli produkowanych w nielegalnych izraelskich „osiedlach” na terenach okupowanych. Daktyle są ich najbardziej dochodową uprawą („PressTV”).

Przedstawiciele Wlk Brytanii i Ekwadoru nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie uwięzionego od roku w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie Juliana Assange. Policyjny kordon wokół placówki dyplomatycznej, mający na celu aresztowanie Assange, gdyby z niej próbował wyjść, kosztuje rząd 5 mln USD rocznie („Washington Post”).

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1.Afganistan
http://news.antiwar.com/2013/06/14/nato-denies-un-report-on-three-children-killed-in-afghan-drone-strike/
http://www.thenational.ae/news/world/south-asia/afghan-women-quietly-lose-political-power
http://www.theglobeandmail.com/news/politics/us-ambassador-proud-he-helped-convince-canada-to-remain-in-afghanistan/article12605920/
http://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/scrapping-equipment-key-to-afghan-drawdown/2013/06/19/9d435258-d83f-11e2-b418-9dfa095e125d_story.html

2. Afryka
http://lewrockwell.com/rep4/obama-100-million-entourage.html

3. Bliski Wschód
http://gulfnews.com/news/gulf/kuwait/gulf-states-unable-to-protect-themselves-1.1197428

4. Chiny
http://news.xinhuanet.com/english/china/2013-06/18/c_132464369.htm
http://news.xinhuanet.com/english/china/2013-06/17/c_132461860.htm
http://phys.org/news/2013-06-tianhe-supercomputer-petaflops-title-contender.html

5. Egipt
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/06/201361519182028756.html
http://uk.news.yahoo.com/egypt-arrests-man-spying-israel-182036190.html
http://abcnews.go.com/International/wireStory/egypt-give-nod-jihadis-syria-19415822
http://www.independent.co.uk/news/world/africa/luxor-protests-against-morsis-new-governor-for-the-city–former-islamist-terror-leader-adel-elkhayat-8662675.html

6. Europa
http://www.reuters.com/article/2013/06/17/us-defence-nato-idUSBRE95G11W20130617

7. Inwigilacja Internetu
http://www.usatoday.com/story/news/nation/2013/06/17/nsa-leaker-edward-snowden-online/2430451/
http://www.slate.com/blogs/future_tense/2013/06/17/identi_ca_diaspora_and_friendica_are_more_secure_alternatives_to_facebook.html
http://www.washingtonpost.com/business/technology/firefox-browser-to-move-ahead-with-do-not-track/2013/06/19/b0ad618c-d8f6-11e2-a9f2-42ee3912ae0e_story.html

8. Iran
http://www.aljazeera.com/indepth/opinion/2013/06/201361681527394374.html
http://news.yahoo.com/moderate-iranian-leader-could-hinder-israel-173934161.html
http://www.jpost.com/Defense/Yaalon-Iran-should-be-forced-to-choose-between-nuclear-weapons-or-survival-317096
http://news.antiwar.com/2013/06/18/russian-fm-iran-prepared-to-stop-20-percent-uranium-enrichment/
http://news.yahoo.com/top-uk-court-overturns-sanctions-iranian-bank-171923111.html
http://www.presstv.com/detail/2013/06/19/309851/intelsat-stops-services-to-iran-channels/

9. Irlandia
http://thehill.com/blogs/global-affairs/europe/306529-obama-visit-creates-political-row-in-ireland

10. Japonia
http://www.independent.co.uk/news/world/asia/special-report-us-troops-are-stationed-in-japan-to-protect-the-nation-but-to-sex-workers-in-okinawathey-bring-fear-not-security-8661078.html

11. Korea Południowa
http://www.stripes.com/news/camp-humphreys-construction-largest-ever-for-military-slogs-on-1.225919

12. Meksyk
http://au.news.yahoo.com/thewest/a/-/breaking/17624876/cat-runs-for-mayor-of-mexican-city/

13. Pakistan
http://www.almanar.com.lb/english/adetails.php?eid=97679
http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=20136\17\story_17-6-2013_pg7_22

14 . Palestyna i Izrael
http://news.antiwar.com/2013/06/18/israel-wants-us-to-front-them-future-military-aid-for-more-weapons/
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4394127,00.html
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/despite-idf-denials-evidence-shows-dogs-still-being-used-to-attack-palestinian-suspects.premium-1.529779?trailingPath=2.169%2C2.212%2C2.404%2C
http://www.huffingtonpost.com/2013/06/20/palestinian-children-tortured-used-as-shields-israel-un_n_3471009.html

15. Syria
http://www.mcclatchydc.com/2013/06/14/194016/chemical-weapons-experts-still.html
http://www.huffingtonpost.com/john-glaser/obama-syrian-rebels_b_3444030.html
http://news.antiwar.com/2013/06/17/reports-israel-behind-attack-on-damascus-airport-killing-10/
http://thehill.com/blogs/global-affairs/middle-east-north-africa/306343-senators-urge-obama-to-take-out-assads-air-forces

16. Tunezja
http://www.voanews.com/content/tunisian-court-jails-salafists-for-burning-sufi-shrine/1684244.html

17. Turcja
http://www.dw.de/erdogan-escalates-the-crisis/a-16886439
http://news.antiwar.com/2013/06/18/standing-man-inspires-a-new-form-of-turkish-protests/

18. USA
http://news.antiwar.com/2013/06/14/house-votes-to-allow-indefinite-military-detention-of-americans/
http://www.mediaite.com/online/sens-wyden-udall-we-have-seen-no-evidence-nsa-surveillance-has-prevented-dozens-of-terrorist-events/
http://openchannel.nbcnews.com/_news/2013/06/05/18781930-exclusive-cia-didnt-always-know-who-it-was-killing-in-drone-strikes-classified-documents-show
http://www.rollingstone.com/politics/news/michael-hastings-rolling-stone-contributor-dead-at-33-20130618
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/adl-alice-walker-conveys-fervently-anti-jewish-ideas-in-new-book.premium-1.530650?trailingPath=2.169%2C2.216%2C2.217%2C

19. Wielka Brytania
http://www.presstv.ir/detail/2013/06/16/309228/dates/
http://www.washingtonpost.com/world/europe/deadlock-in-julian-assange-saga-continues/2013/06/17/c1ab5342-d746-11e2-b418-9dfa095e125d_print.html


TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.