Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 27

Opublikowano: 03.03.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 490

AFGANISTN

„BBC” donosi, że prezydent Karzai rozkazał jednostkom specjalnym USA opuścić prowincję Wardak w przeciągu 2 tygodni. Powodem decyzji były „zniknięcia” i tortury dokonywane przez sponsorowane przez nie milicje. Bezkarność Amerykanów i związanych z nimi miejscowych organizacji jest od dawna solą w oku rządu w Kabulu. „Guardian” retorycznie zapytuje, czy amerykańskie wojska i CIA organizują, szkolą i zaopatrują „szwadrony śmierci” i przytacza opinie dziennikarzy i raport ONZ, które zdają się to potwierdzać.

– Dla wzorca demokracji cel jak widać uświęca środki. Nawet te najbrudniejsze.

„The Guardian” opisuje sukces urzędowania pierwszej kobiety – mera miasta Nili w prowincji Daykundi, pani Azry Dżafari. Gdy została mianowana, miejscowy mułła powiedział jej, że miasto nigdy nie zaakceptuje kobiety na tym stanowisku. Jej energia i pracowitość wywarły jednak na nim takie wrażenie, że po kilku miesiącach stał się jej oddanym współpracownikiem. Azra Dżafari nie pochodzi z wpływowej czy bogatej rodziny, ubiera się po „kabulsku”, co jest trochę wyzywające w prowincjonalnym mieście, stara się zmienić nastawienie wobec kobiet, mimo to jest powszechnie szanowana przez miejscową ludność.

Szwedzki Komitet Dla Afganistanu (SCA) opublikował komunikat o kolejnym ataku wojsk amerykańskich na ich szpital wiejski, tym razem w dystrykcie Saydabad w prowincji Wardak. Żołnierze wdarli się do kliniki, okupowali ją przez kilka godzin i zdemolowali. Wojska USA dokonały podobnej napaści na klinikę w dystrykcie Czak w październiku 2012 (patrz TUTAJ). Jest to naruszeniem Konwencji Genewskiej, chroniącej szpitale i ośrodki zdrowia.

ARGENTYNA

Jak podaje „The Washington Post”, rząd Argentyny zlekceważył protesty i oburzenie Izraela i podpisał umowę z Iranem o podjęciu wspólnego dochodzenia, mającego ustalić odpowiedzialność za zamach bombowy na Stowarzyszenie Żydowskie w Buenos Aires w 1994 (patrz TUTAJ). Argentyńskie organizacje żydowskie oskarżyły o zdradę żyda Hectora Timermana, Ministra Spraw Zagranicznych, który traktat podpisał.

– Zdradę? Kogo, bo przecież nie Argentyny. Widać uważają, że lojalność wobec Izraela, któremu współpraca z Iranem się nie podoba, jest dla nich ważniejsza.

BIRMA (MYANMAR)

„Yahoo News” opisuje los grupy muzułmańskich (tzw. Rohingja) uchodźców przed walkami sekciarskimi w Birmie. Rząd buddyjskiej Birmy odmawia uznania 800 tys Rohingja za obywateli i nazywa ich nielegalnymi emigrantami z Bangladeszu. Od kilku miesięcy są prześladowani i atakowani przez birmańskich buddystów. Łódź 130 uciekinierów została zatrzymana przez jednostkę marynarki tajlandzkiej, zabrano im silnik i porzucono na pastwę losu na pełnym morzu. 97 zmarło z głodu i pragnienia, 33 uratowała marynarka Sri Lanki, 250 mil morskich na wschód od jej wybrzeża. Tajlandia kategorycznie zaprzecza, że jej marynarze zarekwirowali silnik łodzi.

CHINY

„The Washington Post” donosi, że kolejnych trzech mnichów buddyjskich dokonało samospalenia w proteście przeciw chińskim rządom w Tybecie. Dwóch zmarło, trzeciego udało się odratować. Protesty tego typu wciąż trwają, mimo akcji policji i służb szukających i aresztujących rzekomych organizatorów. Od 2009 było ich już 107 i władze wydają się wobec nich bezsilne. „Yahoo News” cytuje wypowiedź premiera Tybetu na wygnaniu, Lobsanga Sandżaja, który powiedział, że metody używane przez chińskie władze mają skutek odwrotny do zamierzonego, a samospalenia są reakcją na ich politykę twardej ręki wobec Tybetu i innych mniejszości narodowych.

„BBC” skarży się, że jej transmisje krótkofalowe są zagłuszane na terenie Chin, ostro potępia praktykę blokowania przesyłania wiadomości i oskarża rządy Chin i Iranu, który też ich zagłusza.

Jak podaje „BBC”, oficjele Chińskiego Ministerstwa Obrony wyjawili, że ulokowani w USA hakerzy od roku atakują jego serwery i chińskie wojskowe witryny internetowe. Rzecznik ministerstwa, Dżeng Janszen powiedział, że liczba tych ataków wciąż rośnie i że ogłoszone przez Stany Zjednoczone plany rozszerzenia zdolności do prowadzenia cyber-wojen mogą zaszkodzić współpracy międzynarodowej.

– Dopiero co USA oburzały się na rzekome ataki z Chin. Przyganiał kocioł…

CYBERWOJNY

„The Times of Israel” ostrzega przed nowym wirusem komputerowym, zwanym „Mini Duke”, który wykorzystuje Adobe PDF Reader do instalowania złośliwego oprogramowania na serwerach rządów i instytucji w 23 krajach, m.in. Izraela, Ukrainy, Belgii, Czech, Węgier i USA. Eugene Kaspersky, szef firmy zabezpieczania komputerów, stwierdził, że jest to najbardziej wyrafinowany i zaawansowany cyber-atak od wielu lat.

DRONY

„The NationalJournal” twierdzi, że mordowanie ludzi z dronów przez administrację Obamy jest moralnie porównywalne do tortur stosowanych przez administrację Busha, ale powoduje o wiele mniej hałasu i sprzeciwu. Po pierwsze, brak jest dowodów. Zdjęcia z Abu Ghraib pokazywały oprawców i ofiary. Fotografie zburzonych przez bezzałogowce domów, czy spalonych samochodów nie pokazują ani jednych ani drugich, a gdyby nawet, to dystans pomiędzy nimi osłabia lub niweluje drastyczność i poczucie winy. Po drugie, w odróżnieniu od tortur, które są poniżające, zabicie kogoś, kto rzekomo jest terrorystą wydaje się moralnie usprawiedliwione. Po trzecie, winę, lub jej brak ofiar tortur można zweryfikować, nie da się jednak tego wiarygodnie zrobić w przypadku kogoś zabitego z drona – administracja twierdzi, że decyzja likwidacji jest oparta na rzetelnych danych wywiadu, choć odmawia podania liczby ataków i zabitych, czy odsetka ofiar cywilnych (szkód ubocznych). Tak więc Obama znalazł tani, łatwy i bezpieczny sposób mordowania przeciwników Stanów Zjednoczonych i przypadkowych przechodniów. Jedyny problem, to ten, że są „skutki uboczne” (collateral damage) co budzi rosnący gniew i nienawiść wśród ludzi, których USA chce rzekomo zjednać.

– Ale to widać Pokojowego Laureata nie rusza, problem będą mieli następcy na stołku prezydenta.

IRAK

„Gulfnews.com” opublikowały diatrybę przeciw GW Bushowi i Tony Blairowi. Lindy S. Heard nazywa ich jednymi z największych zbrodniarzy stulecia. Twierdzi, że to co Zachód zafundował Irakowi było państwowym terroryzmem, od sankcji które spowodowały śmierć 500 tys dzieci z niedożywienia i chorób, do rozpowszechnianej przy współudziale mediów kaskady kłamstw o irackich broniach masowego rażenia – jednego z największych oszustw w historii, które posłużyło do usprawiedliwienia nielegalnej napaści na Irak i jego okupacji, co spowodowało śmierć do 1 miliona ludzi. Zachód jednak przeszedł nad tym do porządku dziennego, nie słychać głosów oburzenia, media zajmują się śmiercią Barneya, psa Busha i talentem malarskim jego właściciela, a zdrowo opalony Blair przyjmuje nagrodę od Polaków, gdy tymczasem obaj powinni siedzieć w celi w Hadze oczekując procesu za zbrodnie wojenne.

Jak podaje „The Guardian”, Tony Blair w programie BBC „Newsnight” przyznał, że choć życie codzienne w Iraku nie jest takie jakiego by sobie życzył i kraj ten stoi wciąż w obliczu poważnych problemów, ale upierał się, że amerykańsko-angielska napaść i okupacja były tego warte. Powiedział, że śmierć co najmniej 100 tys irackich cywili i 179 angielskich żołnierzy była wysoką ceną, ale stwierdził, że gdyby Saddam pozostał przy władzy, byłoby o wiele gorzej. Na pytanie czy przejmuje się gdy ludzie nazywają go kłamcą i zbrodniarzem wojennym odparł, że od dawna przestał próbować przekonać ludzi o słuszności swych decyzji.

– Genialny, nieomylny, moralny Tony Blair naprzeciw reszcie świata.

„Antiwar.org” podsumowuje liczbę ofiar 24 godzin zamachów sekciarskich w Iraku – 34 zabitych i 70 rannych.

– Jak powiedział Tony Blair, życie nie jest tam takie, jakiego by sobie życzył.

„Guardian” krytykuje poufne zarządzenie brytyjskiego Sekretarza Spraw Zagranicznych, Williama Hague, by członkowie gabinetu nie wspominali inwazji na Irak w jej nadchodzące 10-lecie. Rozwścieczyło ono ministrów z Partii Liberalnej, w koalicji z rządzącymi Torysami, którzy zapowiedzieli, że nie będą przestrzegać tego nakazu.

– Próba nakazania ciszy nad milionem trumien…

IRAN

„Reuters” krytykuje alarmistyczne wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który po raz kolejny ostrzega, że Iran ma zamiar zainstalować wirówki drugiej generacji, co skróci o 1/3 czas potrzebny do budowy bomby atomowej. Ostrzeżenia Netanjahu nie są oparte na żadnych wiarygodnych informacjach na temat intencji Iranu, mogą jednak dostarczyć amunicji „jastrzębiom” w Jerozolimie i Waszyngtonie, którzy palą się do następnej wojny na Bliskim Wschodzie. Tymczasem: wszystko co się dzieje w irańskim programie atomowym jest zgodne ze zobowiązaniami traktatowymi; zachodni wywiad potwierdza że Iran nie próbuje budować broni atomowej; Traktat o Nieproliferacji nie zabrania sygnatariuszom „gotowości atomowej”; a wreszcie MAEA nie może udowodnić nieistnienia militarnego atomowego programu w 50 innych krajach, które traktat podpisały, z Brazylią, Argentyną i Japonią na czele, czepia się jednak tylko Iranu.

– Słaby głos rozsądku zagłuszany przez chór propagandy wojennych podżegaczy wiadomego pochodzenia.

Pepe Escobar zastanawia się na witrynie „Al Jazeera”, czy Obama rzeczywiście chce dojść do porozumienia z Iranem, i po analizie sytuacji, twierdzi że nie, gdyż nie przedstawia Teheranowi żadnej wiarygodnej oferty. Jedyne co USA zaoferowały Iranowi, to złagodzenie sankcji na płatności złotem, w zamian za zamknięcie centrum przerobu uranu w Fordo, które jest po pierwsze najtrudniejsze do zniszczenia we wciąż zapowiadanym ataku na irańskie instalacje, a po drugie najnowocześniejsze. Escobar twierdzi, że prawdziwym celem Amerykanów jest zmiana reżymu w Teheranie, czemu ma służyć postępująca „irakizacja” sankcji i gróźb.

Jak twierdzi „Times of Israel”, według pogłosek ujawnionych przez izraelską TV, Obama podczas wyznaczonej na marzec wizyty w Izraelu ma powiedzieć Netanjahu o planowanym przez USA na czerwiec amerykańskim ataku na Iran oraz zażądać trzymania się przez Izrael na uboczu i nie angażowania się w konflikt.

– Amerykański szantaż wobec Iranu, izraelskie chciejstwo, czy nie-daj-boże prawda???

Para weteranów amerykańskiej polityki zagranicznej, Flynt Leverett i Hillary Mann Leverett opublikowała analizę polityki USA wobec Iranu w książce „Going To Teheran” (patrz TUTAJ). Krytykują Waszyngton za nieustępliwość, chciejstwo, posłuszeństwo grupom nacisku i brak zrozumienia nastrojów i aspiracji irańskiego społeczeństwa oraz twierdzą, że konflikt jest skutkiem amerykańskiego hegemonizmu.

Powołując się na izraelskich oficjeli „Jerusalem Post” ostrzega że ustępstwa Iranu podczas negocjacji w Kazachstanie to tylko wybieg, mający na celu zyskanie na czasie, że nie są one wiarygodne, i że należy drastycznie zwiększyć naciski na Teheran. Zawtórował temu Avigdor Lieberman, teraz przewodniczący Komitetu Spraw Zagranicznych w Knessecie, który zażądał podjęcia przez społeczność międzynarodową „bardziej praktycznych kroków” celem zastopowania irańskiego programu, czyli wojny. „Ha’aretz” doniósł, że premier Netanjahu potępił negocjacje i stwierdził że Iran „wciąż prowokuje” i że tylko „sankcje wojskowe” (eufemizm wojny) odniosą pożądany skutek.

„International Crisis Group” opublikowała ocenę sankcji przeciw Iranowi. Wynika z niej, że są one nieskuteczne, gdyż stały się surogatem dyplomacji i celem samym w sobie. Są już tak rozległe i skomplikowane, że oferta ich złagodzenia jest nierealna, a zatem straciły sens jako środek nacisku. Co więcej, są postrzegane całkowicie odmiennie na Zachodzie, który (przynajmniej oficjalnie) uważa je za narzędzie do zastopowania irańskiego programu atomowego, i w Teheranie, gdzie są widziane jako środek do zmiany reżymu.

„Consortium News” przepowiadają erozję i być może nawet załamanie się sankcji na Iran. Sankcje amerykańskie mają ograniczony zakres, gdyż Rosja i Chiny nie zgodziły się w Radzie Bezpieczeństwa na nic co by zaszkodziło ich interesom, a więc ich większość jest jednostronna, a sankcje wtórne, na prowadzące handel z Iranem firmy w krajach trzecich są nielegalne gdyż naruszają zobowiązania USA wobec World Trade Organisation. Sąd Europejski obalił ostatnio wymuszone na Unii Europejskiej przez USA sankcje na dwa największe irańskie banki. Irański eksport nafty zaczął znów rosnąć po początkowym załamaniu, głównie do Chin. Sankcje zatem to ślepa uliczka i droga donikąd, a jedyny sposób na rozwiązanie problemu to dyplomacja.

– Tylko czy „grupa trzymająca władzę” w USA na nią pozwoli?

„Huffington Post” donosi, że grupa amerykańskich senatorów z obu partii wniosła projekt ustawy zmuszającej Stany Zjednoczone do udzielenia pomocy Izraelowi, jeśli zaatakuje Iran w obronie własnej. Mają nadzieję na jej uchwalenie przez izraelską wizytą Obamy. Rezolucja nie zawiera definicji „obrony własnej”.

– Czyli można pod nią podciągnąć co tylko będzie Izraelowi pasowało. No i zaaranżować jakąś operacyjkę „fałszywej flagi”.

„Reason.com” zamieścił krótką recenzję książki amerykańskiego historyka Ervanda Abrahamiana, „The Coup” („Zamach Stanu”), o operacji CIA i MI6 „Ajax”, która w 1953. obaliła demokratyczny rząd Muhammada Mossadegha w Iranie, przywracając tron szachowi, a naftę amerykańskim i brytyjskim koncernom. Autor oparł się na dokumentach British Petroleum, brytyjskiego Foreign Office, amerykańskiego Sekretariatu Stanu i na pamiętnikach uczestników wydarzeń – szpiegów amerykańskich i sowieckich, biznesmenów, dziennikarzy, mułłów. Książka jest doskonałym źródłem do zrozumienia Rewolucji Islamskiej – blowbacku, czyli niezamierzonych konsekwencji przewrotu, i obecnej sytuacji Iranu.

KOREA POŁUDNIOWA

“Stars and Stripes” podaje, że Sąd Najwyższy w Seulu zatwierdził wyrok 6 lat więzienia dla amerykańskiego żołnierza, za zgwałcenie nastolatki i kradzież jej laptopa. Był to jeden z dwóch takich przypadków w 2011 i spowodował wydanie zakazu wychodzenia po zmroku z koszar dla żołnierzy USA.

LIBAN

Jak pisze “PressTV”, Hezbollah schwytał kolejnego izraelskiego szpiega, który współpracował z Mossadem od 2001 roku. Może mu grozić kara śmierci.

„Times of Israel” zamieścił niepotwierdzoną wiadomość, że przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah, został przetransportowany do szpitala w Teheranie na leczenie raka. Zgodnie z informacją ogłoszoną przez wrogą Hezbollahowi rozgłośnią radiową, spotkania mające na celu wyłonienie ewentualnego następcy nie doszły do skutku z powodu głębokiej różnicy zdań w kierownictwie organizacji.

NIGERIA

„Herald Sun” donosi, że żołnierze nigeryjscy twierdzą, iż zastrzelili przywódcę islamskiej organizacji terrorystycznej Boko Haram i trzech jego podwładnych, podczas przeczesywania miasta Maiduguri, stolicy stanu Borno, które jest centrum aktywności terrorystów, odpowiedzialnych za śmierć co najmniej 3000 ludzi.

IZRAEL I PALESTYNA

„Al Jazeera” opisuje okoliczności i skutki śmierci Arafata Dżaradata, który został aresztowany przez izraelską służbę bezpieczeństwa Szin Bet i wkrótce potem zmarł w więzieniu. Izraelska Służba Więzienna podała jako oficjalną przyczynę zgonu atak serca, jednak sekcja zwłok wykazała, że 30-letni Dżaradat nie miał żadnego skrzepu w sercu, które było całkowicie zdrowe, natomiast otrzymał liczne ciosy w klatkę piersiową, miał 6 złamanych kości w kręgosłupie, ramionach i nogach, rozcięte wargi i posiniaczoną twarz. Jego przypadek nie jest odosobniony, jak twierdzi Organizacja Obrony Praw Więźniów Addameer, od 1967 roku 72 Palestyńczyków zmarło w więzieniach w następstwie tortur, a dalszych 53 z powodu zaniedbań medycznych. W ciągu ostatnich 10 lat do prokuratury skierowano 700 skarg o tortury przez Szin Bet, ani jedna z nich nie spowodowała śledztwa. Po śmierci Dżaradata tysiące palestyńskich więźniów rozpoczęło strajk głodowy, a na Zachodnim Brzegu i w Gazie wybuchła fala demonstracji.

„Yahoo News” donoszą, że po śmierci Dżaradata Palestyńczycy domagają się międzynarodowego śledztwa w sprawie traktowania ich więźniów przez Izrael. Izraelskie władze kategorycznie zaprzeczają, że Dżaradat był torturowany i twierdzą, że jego obrażenia zostały spowodowane przez intensywną akcję pierwszej pomocy.

„Jerusalem Post” pisze, że izraelscy oficjele kategoryczne odrzucili wezwanie prezydenta PA, Mahmuda Abbasa do międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci Dżaradata i nazwali je „typowym manewrem” i próbą „wmieszania społeczności międzynarodowej” do konfliktu.

„YnetNews” podają, że palestyński zamiatacz ulic w Tel Awiwie trafił do szpitala z ranami głowy w wyniku ataku grupy 20 pijanych żydowskich nastolatków. Napaść miała charakter rasistowski, napastnicy najpierw zapytali czy zamiatacz jest Arabem, potem zaczęli go bić i kopać mówiąc „chcesz swojego państwa?” i wyzywając od śmierdzących Arabów.

„Ha’aretz” donosi, że sąd w Tel Awiwie uniewinnił palestyńskich demonstrantów, którzy zostali aresztowani podczas protestów przeciw operacji „Lany Ołów” w Gazie i oskarżeni o udział w nielegalnym zgromadzeniu, wywoływanie zamieszania i atakowanie policji. Sędzia ostro skrytykował określenie demonstracji przez policję jako „podkopywanie narodowego morale” i niezgodne z dowodami filmowymi oskarżenia. Stwierdził też, że policja nagminnie wymyśla przesadne i nieuzasadnione zarzuty wobec palestyńskich demonstrantów.

Jak pisze „Ha’aretz”, Minister Obrony Izraela Ehud Barak zaoferował, w pojednawczym geście w stronę Turcji, wziąć na siebie odpowiedzialność za rajd izraelskich komandosów na statek Mavi Marmara w 2010 i śmierć 9 obywateli tureckich, ale premier Netanjahu odrzucił propozycję.

– Izrael ma brać na siebie odpowiedzialność i przepraszać? Nigdy!!!

„Ha’aretz” donosi, że Benjamin Netanjahu ostro skrytykował tureckiego premiera Tajipa Erdogana, który podczas sesji Sojuszu Cywilizacji ONZ w Wiedniu zarzucił Unii Europejskiej niedostateczne zwalczanie nienawiści do muzułmanów i islamofobii, którą zaliczył, wraz z Syjonizmem, anty-semityzmem i Faszyzmem, do zbrodni przeciw ludzkości. Netanjahu nazwał tą wypowiedź ponurą i oszczerczą. Na poprawę stosunków turecko-izraelskich jak na razie się nie zanosi.

– No i każda krytyka syjonizmu i Izraela jest przecież ponura i oszczercza.

„Google” zamieszcza opracowany w 2012 „Raport Jerozolimski” Unii Europejskiej, który twierdzi, że żydowskie „osiedla” są główną przeszkodą w osiągnięciu rozwiązania dwu-państwowego, że ich budowa jest izraelską „karą” za zdobycie przez Autonomię statusu Państwa Stowarzyszonego w ONZ, że kraje EU powinny wstrzymać się od wszelkich kroków mogących wspierać żydowskie „osadnictwo” i że wszystkie izraelskie produkty powinny nosić etykiety jasno wskazujące na miejsce pochodzenia, w tym „osiedla”.

SYRIA

„The Washington Post” donosi, że nowe dostawy uzbrojenia dla rebeliantów zmieniły układ sił w wojnie domowej na ich korzyść. Broń przeciwpancerną i karabiny bezodrzutowe M-60 przemycono przez granicę z Jordanii, by wzmocnić działające w na południu umiarkowane organizacje rebelianckie. Jest to skutkiem niepokoju USA, krajów europejskich i ich prokurentów – UAE, Kataru i Arabii Saudyjskiej, z powodu rosnących w siłę i znaczenie skrajnych organizacji islamistycznych na północy kraju. Administracja Obamy wciąż odmawia bezpośredniego zbrojenia syryjskiej opozycji, dostarcza jednak tym co to robią informacji wywiadowczych i wsparcia logistycznego. Dostawy broni otoczone są taką tajemnicą, że odbiorcy nie wiedzą kto ich zaopatruje.

„The New York Times” pisze, że nowy Sekretarz Spraw Zagranicznych USA John Kerry powiedział, że administracja rozważa nowe kroki w celu zwiększenia poparcia dla syryjskiej opozycji by przyśpieszyć upadek Assada i obiecał, że USA nie zostawią rebeliantów na łasce losu.

– Przynajmniej na razie, dokąd sa Amerykanom potrzebni do rozwalenia kolejnego kraju arabskiego.

USA

„Motherboard” ostro krytykuje program budowy myśliwca „stealth” F-35, gdyż będzie kosztować bilion (milion milionów) USD, a jego rezultat jest gorszy niż modele, które ma zastąpić. Raport Departamentu Obrony wyjawia, że wielokrotnie obniżano wymagania w specyfikacji F-35, żeby osiągający wyniki o wiele gorsze niż wymagane samolot otrzymał niezbędną do kontynuacji projektu akceptację. W rezultacie nie jest ani tak szybki ani tak zwrotny ani tak bezpieczny jak powinien i może okazać się słabym przeciwnikiem dla najnowszych samolotów rosyjskich i chińskich.

„The National Interest” bierze pod lupę szeroko rozpowszechnione wśród obywateli i elit politycznych USA przekonanie, że są one „narodem nie do zastąpienia” w międzynarodowym systemie politycznym i że ich globalna hegemonia jest filarem stabilności i bezpieczeństwa na świecie. Tymczasem jest to bardzo niebezpieczne urojenie, które prowadzi do nadmiernego rozciągnięcia zagranicznych zobowiązań i w końcu do załamania hegemonii.

– Tą stabilność i bezpieczeństwo świetnie widać w Afganistanie, Iraku, Libii, Syrii, itp.

„Ha’aretz” pisze że, po raz pierwszy od wielu lat, nadchodzącej corocznej konferencji AIPACu (America Israel Public Affairs Commitee) nie zaszczyci swą obecnością ani prezydent USA, ani premier Izraela. Nie będzie to jednak spowodowane spadkiem znaczenia organizacji, ale względami praktycznymi – Obama szykuje się do wizyty w Izraelu, a Netanjahu jest zajęty budową koalicji rządowej po wyborach. Po raz drugi z kolei w agendzie nie ma wzmianki o Palestyńczykach, zamiast tego AIPAC ma zamiar skoncentrować się na doprowadzeniu do uchwalenia przez Kongres ustawy mianującej Izrael „ważnym sojusznikiem strategicznym USA”. Takiego statusu nie posiada żadne inne państwo i może on ułatwić zapalenie „zielonego światła” do ataku na Iran. Ma też zagwarantować utrzymanie dotacji dla Izraela na dotychczasowym poziomie 3 mld USD rocznie, pomimo cięć budżetowych ograniczających wszystkie inne wydatki. Konferencja zgromadzi rekordową liczbę uczestników – 13 tysięcy aktywistów organizacji, w tym 2000 studentów.

„Antiwar.com” opisuje blisko bilionowe (USA trylion, milion milionów) marnotrawstwo finansów publicznych wydanych na Departament Bezpieczeństwa Ojczyzny (Department of Homeland Security, DHS), które, w odróżnieniu od wydatków Pentagonu, jest przemilczane przez polityków i media. DHS został utworzony w 2002, z 22 połączenia innych departamentów i zatrudnia co najmniej 180 tysięcy pracowników. Znaczną część w ogromnej biurokratycznej „czapie” nad pomniejszymi biurokracjami w wydziałach, które bardzo często dublują obowiązki i działania innych, nie związanych agencji rządowych i są poza efektywną kontrolą w rozdętej organizacji. Tymczasem nikt nie sformułował definicji „Bezpieczeństwa Ojczyzny” i nie zadał sobie trudu weryfikacji użyteczności instytucji powołanej do jej obrony.

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-21566295
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/feb/26/afghanistan-death-squads-torture-militas
http://www.guardian.co.uk/world/2013/feb/24/afghanistan-first-female-mayor
http://www.swedishcommittee.org/press/press-releases?post_id=1754

2. Argentyna
http://www.washingtonpost.com/world/the_americas/argentine-congress-approves-deal-with-iran-to-jointly-investigate-jewish-center-bombing/2013/02/28/6aa1dc1e-81bb-11e2-a671-0307392de8de_story.html

3. Birma (Myanmar)
http://www.presstv.ir/detail/2013/02/25/290763/97-rohingya-muslims-die-of-hunger/

4. Chiny
http://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/2-tibetan-monks-self-immolate-as-anti-china-protests-continue-despite-heavy-crackdown/2013/02/25/ce196e98-7fb2-11e2-a671-0307392de8de_print.html
http://news.yahoo.com/tibet-exiled-leader-blames-self-immolations-china-policy-191400794.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-china-21575913
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-china-21615448

5. Cyberwojna
http://www.timesofisrael.com/new-sophisticated-malware-targets-23-countries-including-israel/

6. Drony
http://www.nationaljournal.com/magazine/is-obama-s-drone-policy-really-morally-superior-to-torture-20130214

7. Irak
http://gulfnews.com/opinions/columnists/george-bush-tony-blair-and-the-century-s-greatest-crime-1.1147829
http://www.guardian.co.uk/politics/2013/feb/26/tony-blair-iraq-bbc-newsnight
http://original.antiwar.com/updates/2013/02/28/baghdad-bloodbath-34-killed-70-wounded-in-attacks/
http://www.guardian.co.uk/politics/2013/feb/28/dont-discuss-iraq-war-william-hague

8. Iran
http://blogs.reuters.com/great-debate/2013/02/22/how-close-is-iran-to-nuclear-weapons/
http://www.aljazeera.com/indepth/opinion/2013/02/2013220122822678589.html
http://www.timesofisrael.com/obama-to-tell-netanyahu-us-gearing-up-for-strike/ http://original.antiwar.com/porter/2013/02/25/former-insiders-criticise-iran-policy-as-us-hegemony/
http://www.jpost.com/IranianThreat/News/Article.aspx?id=304657
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/netanyahu-after-kazakhstan-nuclear-talks-only-military-sanctions-will-stop-iran.premium-1.506222
http://www.crisisgroup.org/en/regions/middle-east-north-africa/iraq-iran-gulf/iran/138-spider-web-the-making-and-unmaking-of-iran-sanctions.aspx
http://consortiumnews.com/2013/02/26/cracks-in-sanctions-on-iran/
http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20130228/us-senate-israel/
http://reason.com/archives/2013/02/16/our-man-in-iran

9. Korea Południowa
http://www.stripes.com/news/pacific/bad-behavior-in-the-pacific/south-korea-s-highest-court-upholds-us-soldier-s-conviction-sentence-1.210013

10. Liban
http://www.presstv.ir/detail/2013/02/20/289936/hezbollah-nabs-lebanese-spying-for-israel/
http://www.timesofisrael.com/nasrallah-flown-to-iran-for-cancer-treatment/

11. Nigeria
http://www.heraldsun.com.au/news/breaking-news/nigeria-claims-killed-boko-haram-commander/story-e6frf7k6-1226586599266

12. Izrael i Palestyna
http://www.aljazeera.com/indepth/opinion/2013/02/201322511744515745.html
http://news.yahoo.com/palestinians-call-probe-israeli-prisons-111912052.html
http://www.jpost.com/MiddleEast/Article.aspx?id=304651
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4348896,00.html
http://www.haaretz.com/news/national/judge-acquits-arab-protesters-slams-israel-police-for-trumped-up-charges-1.506124
http://news.antiwar.com/2013/02/24/israeli-dm-offered-to-take-blame-for-mavi-marmara-flotilla-deaths/
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/netanyahu-blasts-erdogan-s-dark-and-libelous-criticism-of-zionism-1.506506
http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5huIojQY7vwNRSCozHhHIdXqqPFbw

13. Syria
http://www.washingtonpost.com/world/in-syria-new-influx-of-weapons-to-rebels-tilts-the-battle-against-assad/2013/02/23/a6bf2bc0-7dfb-11e2-9073-e9dda4ac6a66_story.html http://www.nytimes.com/2013/02/26/world/middleeast/Syria.html?pagewanted=2&_r=0

14. USA
http://motherboard.vice.com/blog/the-pentagons-new-trillion-dollar-jet-is-a-garbage-can
http://nationalinterest.org/article/delusions-indispensability-8145
http://www.haaretz.com/jewish-world/jewish-world-news/no-obama-or-netanyahu-but-aipac-conference-still-looking-to-make-noise-1.506040
http://original.antiwar.com/engelhardt/2013/02/28/the-shadowy-boondoggle-that-is-homeland-security/


TAGI: , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.