Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 16

Opublikowano: 09.12.2012 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 645

AFGANISTAN

“Stars and Stripes” podaje, że czarnorynkowa cena broni w Afganistanie wzrosła w ciągu ostatnich paru lat o 300%. Jest to spowodowane gorączkowymi zakupami, przez warlordów, polityków, rebeliantów i zwyczajnych obywateli, przed zapowiadanym na 2014 wycofaniem się wojsk NATO. Najbardziej poszukiwane jest uzbrojenie produkcji rosyjskiej, uważane za najsolidniejsze i najbardziej niezawodne.

– Szykuje się kolejna wojna domowa, w targanym zawieruchami od prawie 50 lat kraju, wywoływanymi przez ciągłe obce interwencje, najpierw ZSRR, teraz USA. A może by tak wreszcie zostawić nieszczęsnych Afganów w spokoju?

„The Guardian” donosi, że wojska NATO zaatakowały i zdemolowały szpital wiejski, należący do szwedzkiej organizacji Komitet Pomocy dla Afganistanu, a następnie używały budynku jako więzienie i ośrodek dowodzenia. Było to naruszeniem Konwencji Genewskiej. Dowództwo ISAF przyznało, że nastąpiło złamanie prawa, ale zrobiono to „niechcący”. Na zapytanie o incydent przez Guardiana odpowiedziało odmową komentarza.

– Dzielni żołnierze NATO walczą o Demokrację, a nie jakąś tam opiekę lekarską dla jakichś tam Afganów. No i gdzie drwa rąbią…

CHINY

“The Telegraph” komentuje zarządzenia nowego Politbiura KPCh, które są odpowiedzią na krytykę partii za arogancję i luksusowe życie jej kierownictwa. Wydało ono regulamin zabraniający pompy w witaniu oficjeli oraz płaszczących się artykułów w prasie na ich temat. Zakazuje też funkcjonariuszom partyjnym udziału w przecinaniu wstęg, inauguracjach, sympozjach i wszelkich innych imprezach samo-promocyjnych. Zabrania wygłaszania długaśnych jałowych pełnych banałów przemówień, ogranicza fundusze na zagraniczne podróże służbowe i zapowiada ścisłą kontrolę i rozliczanie tego typu wydatków. Odbiera też przywileje drogowe kawalkadom limuzyn oficjeli.

– Ciekawe czy uda im się próba kontrolowania naturalnych skłonności polityków. Polsce też by się może coś takiego przydało.

EGIPT

Zaostrza się konflikt między zwolennikami i przeciwnikami prezydenta Mursi. Sąd Najwyższy bezterminowo zawiesił rozpatrywanie wszystkich spraw, demonstranci zaatakowali pałac prezydencki w Kairze, zmuszając prezydenta do ucieczki, miały miejsce starcia pomiędzy nimi i zwolennikami Bractwa Muzułmańskiego, zginęło 7 osób, kilkaset zostało rannych, policja jest bezsilna, armia musiała rozmieścić czołgi i zasieki przed pałacem. Mursi, który uparcie odmawia odwołania dekretu o specjalnych uprawnieniach, traci doradców, z których już 9 zrezygnowało, na czele z wpływowym chrześcijaninem, Rafikiem Habibi, wiceliderem Partii Wolności i Sprawiedliwości reprezentującej Bractwo Muzułmańskie. Zrezygnował też Sekretarz Generalny komisji do nadzoru nad referendum konstytucyjnym, Zagul el-Balszi. Nie zanosi się na złagodzenie sytuacji, mimo nawoływania do pojednania stron przez uczonych w piśmie z Uniwersytetu Al-Ahzar.

– Kryzys w Egipcie jest sprawdzianem dojrzałości jego społeczeństwa do demokracji. Której podstawą są nie wybory, ale zrozumienie przez większość, że mniejszość też ma swoje prawa i racje.

GAZA

„YahooNews” donoszą, że Hamas złożył na Izrael oficjalną skargę w Egipcie, który był pośrednikiem w zawieszeniu broni. Przedmiotem skargi jest aresztowanie kilku gazańskich rybaków przez izraelskie okręty i zatopienie ich łodzi oraz zastrzelenie przez Izraelczyków kolejnego Palestyńczyka w pobliżu granicznych drutów kolczastych. Zgodnie z postanowieniami rozejmu, Izrael powinien był pozwolić rybakom łowić 11 km od brzegu i zrezygnować z 300 metrowej strefy buforowej na terenie Gazy. Armia Izraela twierdzi, że palestyńscy demonstranci próbowali uszkodzić płot graniczny, a żołnierze chcieli ich tylko odstraszyć, strzelając w nogi.

– Widocznie ten zabity musiał wysoko nogi zadzierać. Może baletnik?

Jak podaje „Washington Post”, natychmiast po zawieszeniu broni z Izraelem zaczęto w Gazie naprawiać uszkodzone przez izraelskie naloty tunele pod granicą z Egiptem i kopać nowe. Tunele są jak na razie jedynym sposobem na ominięcie izraelskiej blokady. Przez tunele przemyca się butle z gazem, suszone ryby, żwir budowlany, AGD a nawet samochody. Służą też do zaopatrywania Hamasu w broń. Największe dwa mogą pomieścić samochód.

– Coś jak w warszawskim getcie. Ciekawe, czy Syjoniści dostrzegają to podobieństwo.

„Rabble.ca” opisuje plakat trzymany przez jednego z witających Noama Chomsky podczas jego październikowej wizyty w Gazie. Napis na nim głosił „Zabraliście mi wodę, pracę, kradniecie moją ziemię, palicie moje drzewa oliwne, zburzyliście mój dom, uwięziliście mego ojca i zabiliście matkę, bombardujecie mój kraj, poniżacie nas, ale to my jesteśmy winni – bo odpowiadamy rakietami”.

– Gdyby Chomsky był politykiem, taki antysemicki plakat by nie przeszedł. Ale to tylko „nienawidzący siebie samego żyd”.

INTERNET

W wywiadzie udzielonym „RT.com” Julian Assange ostrzega przed totalitarnym zagrożeniem dla Internetu ze strony ludzi, czy organizacji kontrolujących przepływ informacji i jej magazynowanie. Sieć nie jest jakimś idealnym forum do wymiany myśli i poglądów, ale może też służyć jako kopalnia informacji, która zawiera o wiele więcej danych o jej użytkownikach niż mogło kiedykolwiek zebrać STASI. Facebook, która powstała dla służenia użytkownikom stała się gigantyczną bazą danych dla organizacji szpiegowskich, a Google magazynuje wszystko. Assange twierdzi, że system totalitarnej kontroli przy pomocy Internetu jest już w zasadzie gotowy, wystarczy go włączyć, a jedyną nadzieją na jej uniknięcie jest uwolnienie sieci od kontroli państw i organizacji państwowych.

– Każdy kij ma dwa końce, Internet też i nie trzeba szpicli, ludzie sami na siebie donoszą.

IRAK

„TribLive” opisuje jeden z incydentów podczas amerykańskiej okupacji Iraku, kiedy to sierżant sztabowy w 82 dywizji komandosów, Michael Barbera zastrzelił bez żadnej prowokacji 3 14 letnich chłopców pasących kozy. Wojskowi śledczy uznali to za morderstwo, ale władze wojskowe odmówiły postawienia go przed sądem, dla ochrony „honoru” jednostki, dostał tylko lekką naganę, a zaraz potem… awans. Żołnierze z jego grupy twierdzą, że byli szykanowani za ujawnienie zbrodni. Posterunek wojskowy, w którym był ulokowany został wkrótce potem zniszczony w 2 atakach samobójczych, w wyniku których zginęło 10 żołnierzy. Ataki mogły być zemstą za morderstwo.

– I tak się nakręca „perpetuum terror-mobile”. A Rosjanie mogliby umieścić nazwisko dzielnego sierżanta na liście osób z zakazem wjazdu do Rosji (patrz niżej).

IRAN

“Deutsche Welle” donosi, że Turcja wyeksportowała w tym roku do Iranu złoto wartości 6,4 miliarda USD. Rząd turecki twierdzi, że jest to dowodem zamiłowania Irańczyków do żółtego metalu, jednak tak naprawdę są to płatności za irański gaz i ropę, które nie naruszają zachodnich sankcji, zabraniających tylko płacenia dolarami i euro. Tureccy oficjele mówią, że nie obchodzi ich jak złoto jest transportowane do Iranu. Najprawdopodobniej kurierzy przewożą je w 50 kg porcjach w bagażu lotniczym przez Dubai. Transakcje te bardzo drażnią Waszyngton, który zagroził Turcji sankcjami za ich kontynuację. Minister Energii Turcji publicznie zlekceważył groźbę.

– Jeszcze nigdy w historii sankcje nie odniosły skutku. Mogą najwyżej utrudniać życie biedakom i nabijać kieszenie przemytnikom i spekulantom.

Iran pochwalił się przechwyceniem kolejnego amerykańskiego drona, typu ScanEagle, wystrzeliwanego z katapulty, używanego w celach wywiadowczych. Pentagon z początku kategorycznie zaprzeczył, że stracił jeszcze jednego bezzałogowca, potem stwierdził że na opublikowanych przez Irańczyków zdjęciach „nie wygląda jak coś naszego”. Gwardia Rewolucyjna Iranu doradziła złośliwie w odpowiedzi, żeby Amerykanie jeszcze raz starannie przeliczyli swoje drony i oznajmiła, że udało się ściągnąć dane z przechwyconego bezzałogowca. Iran zagroził też USA podaniem do Trybunału Międzynarodowego o naruszenie granic i szpiegostwo.

– Rozbiorą, skopiują, ulepszą, użyją i słusznie!

„New York Times” podaje, że Nasrin Sotoudeh, uwięziona w Iranie za „grożenie bezpieczeństwu państwa” prawniczka broniąca praw człowieka przerwała swój trwający 49 dni strajk głodowy, gdy władze zgodziły się na zniesienie zakazu podróży dla jej 12-letniej córki. To już jej drugi taki strajk, pierwszy, w proteście przeciw zakazowi kontaktów z rodziną, zakończył się także ustępstwem władz. Nasrin Sotoudeh w liście otwartym podziękowała ironicznie władzom sądowym za swe uwięzienie, gdyż czułaby się winna pozostając na wolności, podczas gdy jej dawni klienci są wciąż więzieni. Władze Iranu utrzymują, że nie ma u nich więźniów politycznych.

– Odważnej kobiecie, stawiającej opór despotycznemu reżymowi należą się poparcie i gromkie brawa!

„Bloomberg Business Week” opisuje jak Irańczycy obchodzą sankcje na transfer pieniędzy do i z Iranu przy pomocy wirtualnej waluty internetowej „bitcoin”. Transakcje przy jej użyciu są zaszyfrowane i przetwarzane przez miliony domowych komputerów, a jej posiadacze mogą wymieniać ją na normalne pieniądze, dolary czy euro, na elektronicznych giełdach takich jak np fińskiej localbitcoins.com. Bitcoins mogą być przechowywane na zagranicznych serwerach, a dokonywane przy ich pomocy transakcje są bardzo trudne do śledzenia. Jeden bitcoin = ok 330 tys. irańskich riali.

– Czyżby sposób na ominięcie przymusu używania „waluty rezerwowej” bez pokrycia i kontroli Imperium nad światowym obiegiem pieniędzy? Oby!

IZRAEL

„McClatchy” komentuje reakcję w Izraelu na niemiecki głos „za” wnioskiem Autonomii Palestyńskiej w ONZ. Politycy izraelscy są zaszokowani, do tej pory Niemcy były jednym z najwierniejszych sojuszników Izraela w Europie, zapłaciły mu 32 miliardy odszkodowań wojennych i zawsze popierały na forum międzynarodowym. Jak powiedział anonimowy niemiecki oficjel, to odejście od tradycji zostało spowodowane nieustępliwym stanowiskiem Netanjahu w kwestii żydowskiego osadnictwa i jego odmową jakiejkolwiek dyskusji na ten temat, co kompromituje niemieckie poparcie. Izraelscy dyplomaci są głęboko zaniepokojeni i obawiają się, że „stracili Europę”.

– No to niech jeszcze stracą Amerykę i problem bliskowschodni będzie rozwiązany.

„YnetNews” cytuje wypowiedzi izraelskiego Ministra Finansów, Juwala Steinitza i premiera Netanjahu w odpowiedzi na przegłosowanie przez Zgromadzenie Ogólne statusu państwa-oberwatora dla Autonomii Palestyńskiej. Steinitz oznajmił, że Izrael nie przekaże AP 120 milionów USD należnych jej podatków, a Netanjahu powiedział, że głosowanie „było atakiem na Syjonizm i państwo Izrael i że zmusza ono do intensyfikacji akcji osiedleńczej”. Nazwał je też „bezczelnym naruszeniem umów [z Izraelem]”, a przemówienie prezydenta Autonomii, Mahmuda Abbasa określił jako „zjadliwe judzenie przeciw Siłom Zbrojnym Izraela i jego obywatelom, pełne kłamstw i zniekształcania historii”.

– Wiadomo powszechnie kto naprawdę wciąż zniekształca historię. A Światu przydałoby się więcej takich „ataków na Syjonizm”, może otrzeźwiły by pijanych szowinizmem, paranoją i arogancją Syjonistów.

„The Washington Post” wylicza obiekty budowane w Izraelu przez Korpus Inżynierów amerykańskiej armii. Jednym z nich jest ogromny 5-poziomowy bunkier podziemny w pobliżu Tel Awiwu, z zabezpieczeniami przeciw eksplozjom i promieniowaniu, pod mówiącą nazwą „911”. Wcześniej Korpus wybudował na pustyni Negew 3 bazy dla 20 tys żołnierzy, 4-km pas startowy, podziemne hangary dla izraelskich samolotów, obiekty dla broni atomowej, centra dowodzenia, lotniska i hangary dla dronów. Na tapecie jest następny projekt, kolejnego silnie zabezpieczonego centrum dowodzenia.

– Jakoś te miliardy USD rocznie od USA trzeba wydać. Bunkry przeciwatomowe mogą być też bardzo użyteczne gdyby przyszło do użycia „opcji Samsona” – politycy i generalicja będą bezpieczni.

„The Globe and Mail” pisze, że otrąbiony przez Izrael sukces tarczy przeciw-rakietowej “Żelazna Kopuła” budzi poważne wątpliwości wśród niezależnych ekspertów, którzy kwestionują oficjalnie głoszoną prawie 90% skuteczność. Opierają tą opinię na braku śladów szrapneli z anty-pocisków na resztkach rakiet, które były w przytłaczającej większości prymitywne i powolne czyli łatwe do przechwycenia, i na konieczności użycia większej ilości interceptorów do zestrzelenia każdej rakiety. Twierdzą też, że interes polityczny Izraela wymaga maksymalnego wyolbrzymiania sukcesów „Kopuły”.

– No cóż, prawda wyjdzie pewnie kiedyś na jaw. Przy okazji następnej sprowokowanej przez Izrael wojny, z Hezbollahem albo Iranem.

„Spiegel” podaje, że rządy Angeli i Francji zagroziły odwołaniem swych ambasadorów z Izraela, „na konsultacje”, po ogłoszeniu przez Tel Awiw planów budowy 3000 nowych mieszkań dla „osadników”. Po cichu jednak dały do zrozumienia, że prawdopodobnie nie posuną się tak daleko.

– Muszą przynajmniej, dla zasady, narobić trochę hałasu. Jak wszystkie puste beczki.

„Jerusalem Post” komentuje zignorowaną przez Izrael rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, nakłaniającą go do podpisania Traktatu o Nieproliferacji i do poddania inspekcjom swego arsenału atomowego. Rzecznik ministerstwa Spraw Zagranicznych Jigal Palmor nazwał ją wynikiem „pustosłownego mechanicznego głosowania”. Rezolucja przeszła większością 174 głosów. Przeciw głosowały Izrael, USA, Kanada, Mikronezja, Wyspy Marshalla i Palau.

– Te same kraje głosowały na „nie” wobec wniosku Autonomii Palestyńskiej. Obu głosowań nic nie łączyło. Oprócz grona prawdziwych, wiernych przyjaciół Izraela. Szkoda tylko, że tak wąskiego i złożonego w połowie z takich „mocarstw” jak Palau.

KAZACHSTAN

„YahooNews” piszą o narastającym w Kazachstanie kulcie jednostki 74-letniego prezydenta Nazarbajewa. Na jego cześć obchodzi się Dzień Prezydenta, z zainscenizowaną stadionową paradą 30 tys. wykonawców w Ałma-Acie, demonstracjami uwielbienia, koncertami i zawodami sportowymi w całym kraju. Równocześnie rośnie prześladowanie opozycji i kneblowanie krytyki w mediach.

– Nazarbajew wzoruje się być może na „słoneczku” – Stalinie, którego kult pamięta z dzieciństwa. Nie przeszkadza to Stanom Zjednoczonym, które licytują się z Rosją o przyjaźń prezydenta i wpływy w strategicznie położonym i bogatym w naftę i gaz kraju.

MALI

Jak podaje „New York Times”, gen. Carter Ham, dowódca wydziału afrykańskiego amerykańskiej armii, ostrzega, że w północnym Mali rosną wpływy i siły Al-Kaidy. Region został opanowany przez Islamistów, wspomaganych przez wracających z Libii dobrze uzbrojonych dawnych najemników Kadafiego.

– Im bardziej Imperium walczy z muzułmanami, tym szerzej rozłażą się Islamiści. A p. Generał pewnie liczy na przyśpieszenie kariery, jeśli USA wmieszają się w malijską wojnę domową.

Sądząc z artykułu w „Washington Post”, Pentagon podziela niepokój gen. Hamy, gdyż zaczął planować międzynarodową interwencję w Mali. Była kolonia francuska to pustynny, słabo zaludniony, niestabilny i nękany klęską głodu kraj z granicami wytyczonymi linijką po mapie. Siły interwencyjne mają być złożone z wojsk afrykańskich, którym Ameryka udzieli pomocy logistycznej. Nie planuje się bezpośredniego udziału wojsk USA. Przeciwnicy amerykańskiej interwencji dowodzą, że jak na razie, malijska Al-Kaida i Islamiści nie dokonują ataków poza regionem.

– Bezpośredniego udziału wojsk USA się nie planuje. Tak samo jak kiedyś, w Wietnamie. A Mali są muzułmanie, pustynia i złoto, nieodparta dla Imperium kombinacja.

SYRIA

Artykuł w „McClatchy” opisuje charakter i znaczenie grupy rebeliantów Dżabhat al-Nasra w syryjskiej wojnie domowej. Skupia ona fanatycznych dżihadystów, często z Iraku i innych krajów arabskich i jest odpowiedzialna za samobójcze ataki przy użyciu samochodów-pułapek, mordowanie dziennikarzy i masakrowanie cywilów. Według analiz, ma jednak kluczowe znaczenie dla pokonania reżymu Assada, gdyż jest najliczniejsza, najlepiej finansowana, uzbrojona, wyszkolona i najbardziej efektywna. Mimo to, jak donosi „The Telegraph”, USA i inne kraje zachodnie zamierzają umieścić ją na liście organizacji terrorystycznych.

– Imperium próbowało wypędzać diabła szatanem, ale zaczyna mieć wątpliwości??

„The Atlantic” pisze, że Izrael dwukrotnie nakłaniał Jordanię do współdziałania w bombardowaniu przez izraelskie lotnictwo syryjskich baz gdzie zmagazynowana jest broń chemiczna. Choć Jordania aktywnie współpracuje w popieraniu syryjskich rebeliantów Amman odrzucił te propozycje, obawiając się rozszerzenia konfliktu i oskarżenia przez Syrię o spiskowanie z Izraelem.

– Jeszcze jeden izraelski atak na sąsiada?

„RT” donosi, że amerykański lotniskowiec atomowy, „Dwight Eisenhower”, z 8 eskadrami samolotów i 8-tysięczną załogą na pokładzie, dotarł do wybrzeży Syrii, gdzie dołączył do 16 innych okrętów wojennych USA. Jego przybycie to część przygotowań do ewentualnej interwencji zbrojnej w Syrii, którą Waszyngton grozi Assadowi, gdyby użył on broni chemicznej przeciw rebeliantom.

– Szykuje się „demokracja” dla kolejnego kraju na Bliskim Wschodzie.

„The Hill” podaje, że DoD (Departament Obrony) przygotowuje plany ataku na siły rządowe w Syrii, z obawy o los syryjskiej broni chemicznej. Wywiad USA doniósł, że wojska Assada napełniają gazem bojowym sarin bomby lotnicze. Amerykanów najbardziej niepokoi brak informacji na temat małych składów gazów bojowych, które mogłyby wpaść w ręce Islamistów i Al-Kaidy.

– Czyli Imperium najpierw popierało, zbroiło i finansowało rebeliantów, potem nagle okazało się, że to Islamiści i trzeba będzie ich zwalczać, a może nawet wysłać 75 tysięcy żołnierzy, żeby kontrolować Syrię. Zatrudnienia producentom broni, generałom i CIA nie zabraknie. To, że w kolejnej wojnie zginą tysiące i rozleci się następny kraj na Bliskim Wschodzie nie zakłóca snu imperialnej elicie.

USA

„Foreign Policy” pisze o nowym pakiecie sankcji na Iran, jednomyślnie przegłosowanym przez Senat, mimo krytyki Białego Domu. Sankcje, zawarte w poprawce do uchwały o 631 miliardowym budżecie wojskowym USA, są nastawione na dalsze zduszenie irańskiej żeglugi, operacji portów i możliwości zdobycia ubezpieczenia dla tych sektorów. Ograniczają one pole manewru Egzekutywy w ew. negocjacjach z Iranem i nakładają na wywiad USA obowiązek drobiazgowego śledzenia irańskiej żeglugi i lotnictwa cywilnego.

– Amerykańska legislatywa posłusznie wykonuje polecenia AIPAC-u. A 631 miliardów (bez tzw „czarnych wydatków” na CIA, itp) to zaledwie 40% wydatków Świata na „obronę”. Ależ ten Iran zagraża biednym Stanom Zjednoczonym!

“Wired” komentuje wypowiedź Jeha Johnsona, czołowego doradcy prawnego Pentagonu, który po raz pierwszy od 9/11 zapowiedział możliwość zakończenia „Wojny z Terrorem”. By to mogło nastąpić, przywódcy i operatorzy Al-Kaidy muszą zostać unieszkodliwieni lub schwytani, a ich organizacja niezdolna do strategicznego ataku na USA. Można będzie wówczas znieść uchwalone w 2001. Upoważnienie Do Użycia Sił Zbrojnych (Authorization to Use Military Force) nadające Egzekutywie nadzwyczajne uprawnienia wojenne. Oznaczałoby to automatyczne zamknięcie Guantanamo i postawiło pod znakiem zapytania legalność używania dronów do zabijania ludzi w innych krajach.

– Biorąc pod uwagę, że supermocarstwo „walczy” z kilkoma tysiącami bezpaństwowych terrorystów, uzbrojonych w noże do tektury, Kałasznikowy, samochody pułapki i zaimprowizowane ładunki wybuchowe, nazwa „wojna” zakrawa na żart. Na zakończenie tej „wojny” trzeba będzie długo czekać, zbyt wielu wpływowych ludzi robi na niej świetny interes, na czele z prezydentem, któremu daje nadzwyczajne uprawnienia.

“Common Dreams” pisze o decyzji sędziego w stanie Nowy Jork, który podpisał „Nakaz Ochrony” dla pułkownika lotnictwa, na mocy którego demonstranci protestujący pokojowo przeciw zabijaniu z dronów przy bramie bazy w której jest służy mogą zostać uwięzieni na 7 lat, jeśli ich zachowanie „będzie irytować” któregoś z oficerów.

– Wolność i swobody obywatelskie w we wzorze Demokracji – Stanach Zjednoczonych, kwitną i pachną coraz cudniej.

„Jerusalem Post” pochyla się nad losem odsiadującego dożywocie w USA izraelskiego szpiega, Jonathana Pollarda (Jonatan Ben-Malka), który zasłabł w więzieniu i musiał być przeniesiony do szpitala. Gazeta wylicza kilkanaście schorzeń na które ponoć cierpi i pisze, że ciągłe apele władz Izraela i organizacji żydowskich w USA do prezydenta Obamy o udzielenie mu łaski są pozostawiane bez odpowiedzi.

– Wyjątkowy przypadek, musiał naprawdę zaleźć Amerykanom za skórę, bo na ogół traktują izraelskich szpiegów z wielką pobłażliwością (patrz TUTAJ)

Lindsey Graham, wpływowy senator republikański, domaga się zwiększenia wojskowej obecności USA w wszystkich zakątkach świata, wszędzie tam gdzie możliwy jest atak na amerykańskie instytucje. Twierdzi, że jest to niezbędne dla uniknięcia powtórki incydentu w Bengazi, gdzie zabito amerykańskiego ambasadora w Libii.

– Świetny pomysł, tylko czy biorąc pod uwagę jak gorąco Imperium jest kochane, wystarczy żołnierzy i pieniędzy?? Chińczycy nie mogą przecież pożyczać bez końca.

„Common Dreams” pisze, powołując się na Globalny Indeks Terroryzmu (http://www.visionofhumanity.org/globalterrorismindex/#/2011/OVER/), opracowany przez Instytut Gospodarki i Pokoju, że wszystkie wojny i interwencje USA po 9/11 spowodowały gwałtowny skok liczby i rozmiaru ataków terrorystycznych, często w krajach, gdzie się uprzednio nie zdarzały. Raport jest krytykowany za używanie wąskiej definicji terroryzmu, która nie obejmuje aktów terroru dokonywanych przez państwa i ich rządy.

– „Słoneczko” Stalin wymyślił, że walka klasowa zaostrza się wraz z sukcesami komunizmu. Posłużyło mu to do nakręcenia „Wielkiego Terroru” i prześladowań. Dziś podobna idea służy Imperium do zaostrzania walki z terroryzmem. Zwłaszcza tam gdzie jest coś cennego pod ziemią.

„The Washington Post” podaje, że uchwalony przez Senat USA jako dodatek do ustawy o zniesieniu ograniczeń w handlu z Rosją i Mołdową zakaz używania amerykańskich banków i wjazdu do USA dla Rosjan oskarżonych o naruszanie Praw Człowieka, nazwany „Prawem Magnickiego”, wywołał furię Moskwy. Rosja zapowiedziała ostrą kontrę.

– Biorąc pod uwagę Abu-Ghraib, Guantanamo, Kiejkuty i setki innych podobnych od Pakistanu do Libii, Rosjanie mogą uchwalić sankcje na Busza i Cheney’a, na setki oprawców z CIA i na amerykańskich zbrodniarzy wojennych.

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.stripes.com/news/fearing-post-2014-environment-afghans-buy-up-weapons-1.199416

2. Chiny
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/9722125/Chinas-new-leaders-ban-red-carpets-pomp-and-empty-speeches.html

3. Egipt
http://news.antiwar.com/2012/12/02/egypts-supreme-court-suspends-operations-over-protests/

Egypt’s Morsi Flees as Protesters Storm Presidential Palace


http://www.post-gazette.com/stories/news/world/more-morsi-aides-resign-as-egypt-deploys-tanks-in-cairo-665257/

4. Gaza
http://news.yahoo.com/palestinian-dies-israeli-troops-fire-gaza-border-medics-084324799.html
http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/tunnels-between-gaza-and-egypt-are-back-in-business-since-cease-fire/2012/12/01/5f116d52-3976-11e2-b01f-5f55b193f58f_print.html

Noam Chomsky: On the UN Palestine vote and recent violence in Gaza

5. Internet
http://rt.com/news/assange-internet-control-totalitarian-943/

6. Irak
http://triblive.com/investigative/specialprojects/rulesofengagement/3053158-84/army-barbera-team-trib-finck-katter-soldiers-investigators-kill-killed#axzz2DubcEll7

7. Iran
http://news.xinhuanet.com/english/world/2012-12/03/c_124034970.htm
http://www.dw.de/turkish-delight-trading-gold-for-gas/a-16424878

US Presses Turkey to Stop Using Gold in Trade With Iran


http://news.antiwar.com/2012/12/04/us-denies-drone-capture-but-iran-has-pictures/

Pentagon Admits Iran’s Captured Drone Looks US-Made


http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2012/Dec-05/197294-iran-tells-us-to-recount-drones.ashx#axzz2EGA3A2EW
http://news.xinhuanet.com/english/world/2012-12/06/c_124053447.htm
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20591336

http://www.businessweek.com/articles/2012-11-29/dollar-less-iranians-discover-virtual-currency

8. Izrael
http://www.mcclatchydc.com/2012/11/30/176047/israelis-decry-germanys-abstention.html
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4314391,00.html
http://www.washingtonpost.com/world/national-security/us-overseeing-mysterious-construction-project-in-israel/2012/11/28/e5682d8e-38b6-11e2-a263-f0ebffed2f15_print.html
http://www.theglobeandmail.com/news/world/success-of-israels-iron-dome-defensive-shield-questioned/article5830196/
http://www.spiegel.de/international/world/protest-at-israeli-s-plan-to-build-3-000-new-homes-in-west-bank-a-870685.html
http://www.jpost.com/DiplomacyAndPolitics/Article.aspx?id=294601

9. Kazachstan
http://news.yahoo.com/hero-worship-kazakhstan-leaders-hits-height-131015740.html

10. Mali

http://www.washingtonpost.com/world/national-security/pentagon-planning-for-multinational-military-operation-in-mali/2012/12/05/7916ab86-3f0c-11e2-b9a1-7ad17c5c7b86_print.html

11. Syria
http://www.mcclatchydc.com/2012/12/02/176123/al-qaida-linked-group-syria-rebels.html
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/9725166/US-to-ban-Islamists-leading-the-rebel-fight-in-Syria.html
http://www.theatlantic.com/international/archive/2012/12/israel-asked-jordan-for-approval-to-bomb-syrian-wmd-sites/265818/
http://rt.com/usa/news/us-eisenhower-syria-military-369/
http://thehill.com/blogs/defcon-hill/operations/271729-report-dod-drafting-plans-to-strike-syrian-chemical-weapon-targets-

12. USA
http://thecable.foreignpolicy.com/posts/2012/11/30/white_house_opposed_new_iran_sanctions

Senate Passes $631 Billion Military Spending Bill 98-0


http://www.wired.com/dangerroom/2012/11/jeh-johnson-terrorism/
http://www.commondreams.org/headline/2012/11/29
http://www.jpost.com/NationalNews/Article.aspx?id=294202

Sen. Graham Slams ‘Light Footprint’ of US Security Worldwide


http://www.commondreams.org/headline/2012/12/04

Terror Skyrocketing in Face of US War on Terror


http://www.washingtonpost.com/world/europe/us-passes-magnitsky-bill-aimed-at-russia/2012/12/06/262a5bba-3fd5-11e2-bca3-aadc9b7e29c5_print.html


TAGI: , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. poprostujakub 09.12.2012 14:33

  Mam pytanie do autora: czy mogę wydrukować Twoje artykuły celem dalszego rozprowadzania?

 2. manek 10.12.2012 05:43

  W kwestii tlumaczen cyt. ” 82 dywizji komandosów” nie ma czegos takiego jak dywizja komandosow. Autorowi chodzilo o 82 Dywizje POwietrz.Desant. Troszke siedze w temacie i nie bede przynudzal ale w wielkim skrocie: Dywizje PD. sa duzymi liczbowo formacjami (ciezko uzbrojonymi) i np maja za zadanie zdobycia mostow (vide opercaja “Market Garden”. Komandosi czyli jednostki specjalne dzialaja w malych grupach (prawie zawsze bron lekka) 6-12 osob (czasem wiecej w zaleznosci od operacji) i maja za zadanie np , zniszczyc dany most. Na naszym polskim gruncie, komandosami przykladowo beda chlopaki z Lublica (1 plk. spec) a zolnierze z 1Bryg.PD z Krakowa beda spadochroniarzami.

 3. Herstoryk 10.12.2012 09:36

  @manek
  Dzięki za uściślenie. Przyznaję otwarcie, że nie jestem ekspertem wojskowym. Wydawało mi się, że airborne division, wyspecjalizowana w parachute assault operations into denied areas to własnie komandosi. Pamiętam, że tak się właśnie potocznie mówiło o krakowskich “czerwonych beretach”.

 4. manek 10.12.2012 12:59

  “komandos’ to takie slowo wytrych, ktore jest czesto naduzywane bo fajnie brzmi ,pewnie tez dlatego zmieniono nazwe jesdnostki z Lublinca,ktora byla najpierw:
  -samodzielnym batalionem specjalnym
  -batalionem szturmowym
  -pulkiem specjalnym
  -aktualnie jest “jednostka wojskowa komandosow” :-)a sami zolnierze okreslaja siebie mianem “operatorow”
  Generelanie jednostki PD (powietrznodesantowe )atakuja otwarcie ( w czasach UWarszawskiego Rosjanie mieli specjalne czolgi jako wsparcie jednsotek PD)a jedn.spec skrycie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.