Polityczne zabójstwo w Papui Zachodniej

Opublikowano: 14.10.2015 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 322

W czwartek wieczorem, 29 września 2015 roku, indonezyjska policja postrzeliła dwóch uczniów liceum w Gorong Gorong, w Papui Zachodniej. Około godziny 19.00 Kaleb Bogau (17 lat) został postrzelony w klatkę piersiową i zmarł na miejscu. Efrando Sabarofek (również 17-latek), po postrzeleniu w klatkę piersiową oraz w nogę, trafił w stanie krytycznym do szpitala w Timice.

Rodzina Kaleba Bogaua traktuje ten przypadek jako zabójstwo polityczne. Kaleb Bogau był synem aktywisty Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB), wielebnego Obeda Bogaua z Kościoła Kingmi. Rodzina Kaleba zabrała jego ciało ze szpitala w Timice i przeniosła je do biura KNPB.

Obed Bogau poinformował, że otrzymał wiadomość z przeprosinami od Paulusa Waterpaua, regionalnego komendanta policji (Kapolda), z siedzibą w Jayapura. Ojciec zamordowanego syna odmówił jednak przyjęcia tej szczególnej formy pokajania się, stwierdziwszy, że “Indonezja zabiła tak wielu Papuasów, traktując ich jak zwierzęta”. Zamiast tego poprosił o właściwe zbadanie tego przypadku, oraz dodatkowo, innego podobnego morderstwa sprzed miesiąca, kiedy w trakcie tradycyjnej ceremonii w kościele katolickim w Timice, z rąk indonezyjskich żołnierzy zginęli uczniowie z ludu Kamoro.

Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB) jest pokojowym ruchem zabiegającym o niepodległość dla Papui Zachodniej, składającym się głównie z młodzieży i studentów. Organizacja pozostaje aktywna w większości głównych ośrodków w całej Papui. W ostatnim roku zanotowano co najmniej pięć przypadków ostrzelania papuaskich cywilów przez siły indonezyjskiej policji lub wojska. W rezultacie tych incydentów życie straciło osiem osób.

Paula Makabory reprezentująca Instytut Papuaskiej Obrony i Praw Człowieka powiedziała, że “te zabójstwo dokonane przez indonezyjską policję jest skierowane przeciwko papuaskiej młodzieży i KNPB”. Jej zdaniem jest to “próba zdławienia politycznych protestów nowej generacji Papuasów” Makabory podkreśla, że “te zabójstwo zachodniopapuaskiej młodzieży powinno pociągnąć za sobą międzynarodowe potępienie”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: ipahr.wordpress.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o