Polityczna rozgrywka spalonym „Koranem”

Opublikowano: 23.01.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1090

Turcja od miesięcy blokuje członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. W środku dyplomatycznego sporu prawicowy ekstremista spalił Koran na demonstracji w Sztokholmie. Ankara reaguje oburzeniem.

Podczas antytureckiej demonstracji w stolicy Szwecji jeden z uczestników spalił egzemplarz Koranu. Incydent ten pogarsza i tak już napięte stosunki między oboma krajami. Lider skrajnie prawicowej duńskiej partii Hard Line, Rasmus Paludan, który posiada również szwedzkie obywatelstwo, podpalił Koran w pobliżu ambasady Turcji.

MSZ w Ankarze natychmiast oświadczyło, że w najostrzejszych słowach potępia „haniebny atak na naszą świętą księgę”. Szwecja musi podjąć działania przeciwko sprawcy, a społeczność międzynarodowa musi przeciwstawić się islamofobii – podkreśliły tureckie władze. Inne kraje muzułmańskie, w tym Arabia Saudyjska, Jordania i Kuwejt, również potępiły spalenie Koranu.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstrom w reakcji na incydent mówił o „przerażających islamofobicznych prowokacjach”. W Szwecji panuje duża swoboda wypowiedzi; „nie oznacza to jednak, że szwedzki rząd lub ja sam popieramy wyrażane opinie” – napisał na Twitterze polityk.

Turcja odwołała zaplanowaną na koniec stycznia wizytę szwedzkiego ministra obrony Pala Jonsona. Jonson chciał rozmawiać w Ankarze o wniosku akcesyjnym Szwecji do NATO, który Sztokholm złożył po inwazji Rosji na Ukrainę. Turcja, która jest członkiem sojuszu, od miesięcy blokuje przystąpienie Szwecji do Paktu.

Polityk Paludan w przeszłości palił już Koran na demonstracjach. W formularzu rejestracyjnym swojego wiecu, który został zatwierdzony przez władze, stwierdził, że jego protest jest skierowany przeciwko islamowi i próbie wpływania przez prezydenta Turcji Erdogana na wolność słowa w Szwecji.

Turcja uznała, że spalenie Koranu jest islamofobicznym aktem skierowanym przeciwko muzułmanom, który „obraża nasze święte wartości”. Zezwolenie na taki protest pod przykrywką wolności słowa jest całkowicie nie do przyjęcia – stwierdziła Ankara. Arabia Saudyjska wezwała do „szerzenia wartości dialogu, tolerancji i współistnienia”.

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o przystąpienie do NATO w 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę. Aby do tego doszło, zgodę muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie Sojuszu. Finlandia i Szwecja podpisały porozumienie z Turcją, aby przezwyciężyć sprzeciw Ankary. Strona szwedzka oświadczyła, że wywiązała się ze swoich zobowiązań i zarzuciła Turcji, że cały czas eskaluje żądania, domagając się ekstradycji 130 osób, które Turcy uważają za terrorystów.

Działania władz tureckich wpisują się w politykę lawirowania między Zachodem a Moskwą, z którą Erdogan utrzymuje intratne kontakty handlowe. Nie dziwi więc, że znając realia skandynawskich demokracji stawia warunki, które nie mogą zostać spełnione bez naruszania podstawowych wolności obywatelskich.

W Turcji w tym roku odbędą się wybory prezydenckie, w których rządzący od wielu lat Erdogan będzie ponownie startował. Niektórzy z jego potencjalnych przeciwników wyprzedzają go w sondażach poparcia. Występowanie w roli obrońcy islamu może zwiększyć szansę obecnego prezydenta na wygraną.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl

4

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.