Politycy, którzy kłamią, łatwiej wygrywają wybory

Opublikowano: 12.10.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1503

Brytyjski „The Independent” informuje o eksperymentach i badaniach uniwersytetów Bath w Wielkiej Brytanii i z Konstancji w Niemczech, z których wynika, że we współczesnych demokracjach kapitalistycznych wygrywają pieniądze i kłamstwo. To się może wydać dziwne, lecz studium wskazuje, że wyborcy preferują takich kandydatów.

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów, w których udział wzięło ponad 300 osób. Grupa stała się „partią polityczną”, która w dwuturowych prawyborach miała wyznaczyć swego kandydata/tkę do wyborów powszechnych. Mierzono jak bardzo kandydaci inwestują w swój wybór, w pieniądzach, czasie i zaangażowaniu i jak to się przekłada na wybór wyborców w pierwszej i drugiej turze oraz na decyzje wybranych po głosowaniach.

Konkluzje eksperymentów wskazują, że największe szanse wygrania prawyborów mają ci, którzy w największym stopniu nie zrealizują swoich obietnic po wyborach. „Nasze badanie odpowiada na pytanie, dlaczego tak łatwo natknąć się na kandydatów, którzy kłamią. To powinno nas martwić, bo wskaźniki zaufania do polityków już są słabe.” – piszą badacze. Dr Mark Schneider z Uniwersytetu Bath zwrócił uwagę na współczesny paradoks demokratyczny: „Wyborcy mówią, że brak im zaufania do polityki, lecz wybierają kłamców”.

W tle badania mamy wybory prezydenckie w Stanach. O Trumpie wszystko już wiemy, lecz Vice News donosi, że sztab wyborczy Joe Bidena, kandydata Demokratów, wprowadził z końcem września cenzurę dyskusji na jego różnych kontach w internecie. Np. kanał VoteJoe („Głosuj na Bidena”) na Twitchu, wśród automatycznie wyrzucanych wypowiedzi ma takie, które zawierają słowa, jak „zbrodnie wojenne” lub „szczelinowanie hydrauliczne” („frack”). To drugie to b. groźna dla środowiska metoda wydobywania gazu lub ropy z łupków.

Zaczęło się od wypowiedzi jednego z internautów: „Która zbrodnia wojenna za Obamy [Biden był jego wice] jest waszą ulubioną? Co do mnie, to kiedy dolewaliśmy paliwa do saudyjskich bombowców lecących nad Jemen.” Z kolei szczelinowanie wywołuje sprzeciw lewicującego skrzydła partii, w tym Berniego Sandersa, ale Biden zapowiedział, że nie będzie niczego zabraniał przemysłowi naftowemu. Po tygodniach nacisków ekipa Bidena dopuściła z powrotem słowo „frack”, ale mówienie o zbrodniach pozostaje zakazane.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.