Policjanci nie widzieli nic złego w „dzikiej eksmisji”

Opublikowano: 04.08.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2481

Po raz kolejny policja „nie zauważyła” możliwości naruszenia miru domowego. W Dąbrowie Górniczej interweniowali obrońcy praw lokatorów.

Jak informuje Komitet Obrony Praw Lokatorów, 2 sierpnia właściciel domu przy ul. Północnej w Dąbrowie Górniczej postanowił pozbyć się lokatorów. Przyjechał na miejsce z pracownikami firmy przeprowadzkowej. Najpierw siłą dostał się do wnętrza budynku, a następnie polecił ludziom z firmy przeprowadzkowej wynosić meble. Stwierdził, że będzie remontował obiekt.

Na krótkim nagraniu opublikowanym przez Komitet Obrony Praw Lokatorów widać, że dąbrowscy funkcjonariusze nie przejmują się możliwym naruszeniem miru domowego i nie interweniują.

Dopiero po dłuższych staraniach aktywistów policja w końcu poleciła zostawienie lokatorów w spokoju. Rodzina pozostała w domu, ale bez swoich mebli i innych rzeczy osobistych, bo te zostały wcześniej załadowane i wywiezione. Właściciel postarał się również o to, by zamknąć od zewnątrz furtkę wejściową w taki sposób, by lokatorzy nie mogli jej otworzyć.

„Dzisiejsza sytuacja jest kolejnym przykładem bezczynności policji wobec bezprawia. Tej sytuacji nie można nazwać inaczej, niż asystowaniem policji przy dzikich eksmisjach” – podsumowują działacze lokatorscy.

Aktywiści Komitetu Obrony Praw Lokatorów i innych lokalnych grup broniących praw najemców widzieli już setki, jeśli nie tysiące podobnych historii. Od lat postawa policji w podobnych sytuacjach się nie zmienia – i nikt nie widzi w tym problemu.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Dandi1981 04.08.2021 13:14

  Jak wynajmujesz i nie płacisz masz eksmisję, jak płacisz masz 3 miesięczny termin wypowiedzenia najmu.
  Tylko pasożyt będzie się trzymał wynajmowanego lokum, każdy kto ma pieniądze nie będący pasozytem nawet przy 3 miesięcznym wypowiedzeniu powinien wynająć coś lepszego. A tu robią ekscesy z wyrzuceniem kogoś kto nie płaci ani czynszu ani oplat

 2. 8pasanger 04.08.2021 21:27

  To niech właściciel zgodnie z prawem uzyska wyrok eksmisyjny.A nie popełnia przestępstwa!!!

 3. dobra rada 05.08.2021 08:28

  Należałoby wprowadzić przepis, że jeśli właściciel chce się pozbyć wynajmującego, informuje go np notarialnie, że ma 1 miesiąc (czy tam 3 miesiące) na opuszczenie wynajmowanego lokum. Jeśli po tym czasie się nie wyprowadzi, to eksmisja na bruk.
  Miesiąc (czy tam 3 miesiące) to wystarczający cza, żeby sobie znaleźć nowe lokum.

  Ale jak ktoś jest zwykłą pasożytniczą św.nią, to potem tak to wygląda jak teraz mamy.

 4. Admin WM 05.08.2021 10:29

  @dobra rada

  Wystarczyłoby ustawowo zagwarantować wykonalność umów najmu. Umowa powinna być przestrzegana przez obie strony. Bo są dwa rodzaje patologii – gdy lokator sumiennie płaci czynsz a nagle właściciel mieszkania chce go szybko wyrzucić na bruk, bo np. znalazł kupca na mieszkanie albo nowego lokatora, który zapłaci mu wyższy czynsz, a z drugiej strony niektórzy lokatorzy wynajmują mieszkania, demolują je lub nie płacą czynszu i mediów narażając właściciela na problemy finansowe.

  Powinna być prosta zasada – brak opłat czynszowych jest równoznaczny z wypowiedzeniem najmu przez lokatora z terminem np. 1 miesiąca, a właściciel (i lokator) mają zgodnie z umową prawo wypowiedzieć najem z terminem wypowiedzenia, by lokator miał czas znaleźć nowe mieszkanie, a właściciel nowego najemcę.

  Niestety, prawo stoi na stanowisku chronienia najemców nie płacących czynszu (powody mogą być różne – bo chce żyć na koszt właściciela, bo stracił pracę, bo komornik zajął mu konto w banku i wypłaty). Jeśli lokator nie chce się wyprowadzić mimo otrzymania wypowiedzenia najmu, właściciel miesiącami sądzi się o eksmisję, choć sytuacja prawna jest jednoznaczna. Powód ochrony lokatorów – troska o dzieci najemców, ochrona przed bezdomnością, itd. Pytanie moralne – czy osoby, które nie mogą płacić czynszu, bo nie mają z czego, powinny żyć na koszt właściciela nieruchomości, wpędzając go w problemy finansowe? Według mnie nie, z drugiej strony państwo jest nieudolnie zarządzane i brakuje lokali socjalnych.

  Wynajmowanie to ryzyko dla obu stron, a większości obywateli nie stać na zakup własnego lokum.

 5. agama 05.08.2021 14:52

  w Ameryce na psy wołają “świnie”

 6. robi1906 05.08.2021 15:45

  Jeszcze nikt nie zauważył prawidłowości?, jak ze wszystkim, zresztą.
  Prawda jest taka, że tubylec choćby i był w prawie nie może nic (jako najemca i najmujący), a “członek” Systemu może wywalić i kobietę w ciąży (naprawdę samotną) jak i kalekę co mu odebrali świadczenia.

  Pora się obudzić, bo naprawdę zmierzamy do nowego Oświęcimia, rządzą nami gnoje gorsi od tych nawet z 39 roku, tacy co jak ich chazar poklepie po karczychu to im mocz z radości śluzem po udzie idzie, zresztą co ja bredzę, chazar oficjalnie nami rządzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.