Policja zatrzymała osobę autystyczną za „złą maseczkę”

Opublikowano: 24.12.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1748

Fundacja Jim poinformowała o skandalicznym przypadku nadużycia kompetencji przez policję wobec nastolatka ze spektrum autyzmu, podopiecznego fundacji. Chłopak został zatrzymany przez policję i spędził wiele godzin na komisariacie w Tomaszowie Mazowieckim. Powodem było nieprawidłowe zdaniem policji zakrycie twarzy.

„Obowiązku zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa nie stosuje się wobec osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności” – czytamy na portalu Niepelnosprawni.pl.

Oznacza to, że policjanci zupełnie zignorowali przepisy i wykazali się skandaliczną nadgorliwością przy wykonywaniu swoich obowiązków. Zatrzymany chłopak miał zakrytą twarz nie maseczką, a bandanką (a więc odzieżą, czyli zgodnie z ww. przepisami – przypis WM), co policja uznała jednak za niewystarczające. Nastolatek został wylegitymowany i chociaż pokazał dokumenty potwierdzające status osoby niepełnosprawnej, funkcjonariusze podjęli decyzję o zatrzymaniu go i przewiezieniu na komisariat w Tomaszowie Mazowieckim.

Jak podaje Fundacja Jim, chłopak znał swoje prawa oraz obowiązujące przepisy, więc odmówił przyjęcia mandatu. Spędził mimo to wiele godzin na komendzie, a sprawa zostanie skierowana do sądu. Prawnicy z Fundacji Jim, pod opieką której znajduje się Marcin, skierowali wniosek do policji w Tomaszowie Mazowieckim z żądaniem odstąpienia od ukarania chłopca mandatem, ponieważ jest to działanie niczym nieuzasadnione i sprzeczne z obecnymi przepisami i zaleceniami.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: Niepelnosprawni.pl
Źródło: Strajk.eu

Komentarz „Wolnych Mediów”

Zasłanianie ust i nosa bandanką jest zgodne z prawem, a osoby z autyzmem nie muszą tego robić. Poszkodowany ma prawo nie tylko złożyć wniosek o odstąpienie od ukarania, ale również złożyć wniosek o ukaranie policjantów z art. 231.1 Kk za nadużycie uprawnień służbowych (bezpodstawny mandat, nieuzasadnione zatrzymanie osoby niepełnosprawnej), za co grozi do 3 lat więzienia.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 15, średnia ocena: 4,93 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Remigiusz
Użytkownik
Remigiusz

Psy nie są od myślenia ani wyciągania wniosków … psy są od szczekania i gryzienia – psim obowiązkiem ( według niego ) jest wykonywać polecenia pana bez roztrząsania o słuszności lub niesłuszności tegoż. Za to mogą pogadać w wigilie , jeżeli nie są zbyt nawaleni żeby coś wybełkotać

BANDZIORkaq
Użytkownik
BANDZIORkaq

# Remigiusz Uważam, że nazywanie policji psami jest uwłaczające. Nie było o tym w 5 dla zwierząt, więc postuluje o zaprzestanie tak krzywdzącego dla naszych czworonogow nazewnictwa .

GregPel
Użytkownik
GregPel

Kurestwo w czystej postaci. I tyle.