Policja zatrzymała aktywistki „Stop Bzdurom”

Opublikowano: 05.08.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1

Policja w ciągu ostatnich kilkunastu godzin aresztowała dwie działaczki kolektywu Stop Bzdurom – Margot i Łanię. Innej aktywistce, pomagającej zatrzymanym, funkcjonariusze przeszukali mieszkanie. Działania mają związek ze śledztwem w sprawie rozwieszenia tęczowych flag na warszawskich pomnikach.

W nocy 29 lipca na wielu warszawskich pomnikach, w tym na figurze Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża, wywieszone zostały tęczowe flagi. Jeszcze tego samego dnia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tymi zdarzeniami. W czwartek rano Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie. W wyniku śledztwa aresztowano dwie aktywistki queerowo-feministycznego kolektywu „Stop Bzdurom”.

Jak podaje sama grupa, jedna z nich, Margot, została zatrzymana na ulicy przez funkcjonariuszy w cywilu, skuta z tyłu i zabrana do nieoznakowanego radiowozu. Policjanci, mimo ciążącego na nich obowiązku, nie poinformowali jej, co jest przyczyną zatrzymania. W tym samym czasie funkcjonariusze aresztowali także drugą działaczkę, Łanię. Obie zostały przewiezione do komendy przy ulicy Wilczej i tam przebywają. Jednej z członkiń kolektywu antyrepresyjnego SZPIL(A), która pomagała w sprawie, policja przeszukała mieszkanie. Dzięki wsparciu kolektywu wszystkie aktywistki otrzymały już pomoc prawników.

Nie jest to pierwsza w ostatnim czasie sprawa, gdy policja dokonuje aresztowań bez podania przyczyny. 14 lipca funkcjonariusze weszli do mieszkania Margot, oczywiście bez obowiązkowego w takich sytuacjach wylegitymowania się i podania powodu najścia. Nie pozwolili aktywistce nawet założyć butów, tylko siłą powalili ją na ziemię i skuli kajdankami (przy okazji wulgarnie ją wyzywając), a potem zaciągnęli do nieoznakowanego radiowozu. Dopiero po interwencji organizacji broniących praw człowieka wypuszczono ją z aresztu.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 2,14 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Urnelius
Użytkownik
Urnelius

A gdyby wstawić flagi amerykańskich Konfederatów aresztowane zostałoby pół miasta za mowę nienawiści

woma123
Użytkownik
woma123

HI

Kochani. Ja mam prawie 60 lat, i wszystko to już przechodziłem! W latach 80-tych i 90-tych. Czy to déjà vu? Czy faktycznie po zatoczeniu wielkiego koła wracamy do punktu wyjścia? Tyle że tym razem przy aplauzie większej części zainteresowanego (głosującego) społeczeństwa. I to jest przerażające!

DuDuS

robcioRR
Użytkownik
robcioRR

To nie aktywisci tylko kkmunistyczne bojowki extrema pod przykryciem kolorowej szmaty. Powinni byc karani z nsjeieksza surowoscia bo niebawem zaczna bomby podkladac palic itp.