Policja zatrzymała aktywistki „Stop Bzdurom”

Opublikowano: 05.08.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 356

Policja w ciągu ostatnich kilkunastu godzin aresztowała dwie działaczki kolektywu Stop Bzdurom – Margot i Łanię. Innej aktywistce, pomagającej zatrzymanym, funkcjonariusze przeszukali mieszkanie. Działania mają związek ze śledztwem w sprawie rozwieszenia tęczowych flag na warszawskich pomnikach.

W nocy 29 lipca na wielu warszawskich pomnikach, w tym na figurze Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża, wywieszone zostały tęczowe flagi. Jeszcze tego samego dnia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tymi zdarzeniami. W czwartek rano Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie. W wyniku śledztwa aresztowano dwie aktywistki queerowo-feministycznego kolektywu „Stop Bzdurom”.

Jak podaje sama grupa, jedna z nich, Margot, została zatrzymana na ulicy przez funkcjonariuszy w cywilu, skuta z tyłu i zabrana do nieoznakowanego radiowozu. Policjanci, mimo ciążącego na nich obowiązku, nie poinformowali jej, co jest przyczyną zatrzymania. W tym samym czasie funkcjonariusze aresztowali także drugą działaczkę, Łanię. Obie zostały przewiezione do komendy przy ulicy Wilczej i tam przebywają. Jednej z członkiń kolektywu antyrepresyjnego SZPIL(A), która pomagała w sprawie, policja przeszukała mieszkanie. Dzięki wsparciu kolektywu wszystkie aktywistki otrzymały już pomoc prawników.

Nie jest to pierwsza w ostatnim czasie sprawa, gdy policja dokonuje aresztowań bez podania przyczyny. 14 lipca funkcjonariusze weszli do mieszkania Margot, oczywiście bez obowiązkowego w takich sytuacjach wylegitymowania się i podania powodu najścia. Nie pozwolili aktywistce nawet założyć butów, tylko siłą powalili ją na ziemię i skuli kajdankami (przy okazji wulgarnie ją wyzywając), a potem zaciągnęli do nieoznakowanego radiowozu. Dopiero po interwencji organizacji broniących praw człowieka wypuszczono ją z aresztu.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 2,14 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Urnelius
Użytkownik
Urnelius

A gdyby wstawić flagi amerykańskich Konfederatów aresztowane zostałoby pół miasta za mowę nienawiści

woma123
Użytkownik
woma123

HI

Kochani. Ja mam prawie 60 lat, i wszystko to już przechodziłem! W latach 80-tych i 90-tych. Czy to déjà vu? Czy faktycznie po zatoczeniu wielkiego koła wracamy do punktu wyjścia? Tyle że tym razem przy aplauzie większej części zainteresowanego (głosującego) społeczeństwa. I to jest przerażające!

DuDuS

robcioRR
Użytkownik
robcioRR

To nie aktywisci tylko kkmunistyczne bojowki extrema pod przykryciem kolorowej szmaty. Powinni byc karani z nsjeieksza surowoscia bo niebawem zaczna bomby podkladac palic itp.