Policja zabiła już 19 manifestantów, rząd odcina internet

Opublikowano: 04.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 413

Wczoraj policja w Bagdadzie strzelała tylko w powietrze, by rozproszyć manifestantów, którzy pojawili się na stołecznym placu Tahrir mimo wprowadzenia godziny policyjnej. Od kilku dni w Bagdadzie i innych miejscowościach, szczególnie na południu kraju, trwają antyrządowe manifestacje: ludzie mają dość bezrobocia, korupcji polityków i braku pomocy państwa.

Pierwsze strzały bagdadzkiej policji padły 1 października, gdy na placu zebrały się tysiące manifestantów. Na wieść o zabijaniu manifestantów, w innych miastach doszło zaraz do podobnych ludowych wystąpień. Rząd nakazał odcięcie internetu, by ludzie nie mogli się komunikować i wprowadził wczoraj na cały dzień godzinę policyjną w całym kraju (oprócz Kurdystanu), lecz wczoraj rano w Amarze, mieście na południe od stolicy, policja zabiła cztery osoby, by rozpędzić manifestację.

Żaden polityk, ani duchowny nie zadeklarował poparcia dla manifestantów, oprócz Muktady as-Sadra, lidera szyickiego południa, który wezwał dziś do manifestacji pokojowych, w formie siedzenia na ulicy lub placu. To może zwiększyć liczbę manifestantów. Dotychczasowy bilans ofiar – 19 zabitych i ok. 800 rannych – też niestety może się zwiększyć, gdyż rząd jest zdecydowany stłumić ten bunt.

Premier Abd al-Mahdi, który rządzi od roku, ma pierwszy raz do czynienia z tak szeroką frondą społeczną. Na manifestacjach nie ma symbolów żadnej partii, łączy je prosty postulat „chleba i pracy”. Reprezentantka ONZ w Iraku Holenderka Jeanine Hennis-Plasschaert wzywa rząd do mniej krwawych reakcji i apeluje o zastopowanie eskalacji konfliktu, lecz wydarzenia wyraźnie wymykają się spod kontroli rządu.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.