Policja we Francji atakuje antykapitalistów

Opublikowano: 12.04.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 245

Środa była trzecim dniem ataków francuskiej żandarmerii na obóz antykapitalistyczny „100 imion” pod Nantes na zachodzie kraju. Co najmniej 30 obrońców zostało rannych. Rząd postanowił usunąć z terenów przeznaczonych kiedyś na lotnisko międzynarodowe kilkuset jego mieszkańców, którzy przez lata domagali się odstąpienia od tej groźnej dla środowiska budowy.

Przed atakiem żandarmerii

Niemal trzy miesiące temu, po niemal 50 latach od zaplanowania budowy nowego lotniska dla Nantes, rząd przyznał rację ekologom i zrezygnował z przejęcia cennych przyrodniczo i rolniczo terenów, by zdecydować po prostu o rozbudowie starego, ciągle działającego portu lotniczego.

W ostatnich dziesięcioleciach walka z oligarchią, której zależało na zupełnie nowym lotnisku, angażowała dziesiątki tysięcy ludzi ze środowisk alternatywnych oraz miejscowych rolników. W miarę czasu na bronionych terenach osiedliły się setki ludzi budując prowizoryczne domostwa i gospodarstwa. Łączył ich antykapitalizm. Powstała miejscowość-obóz, której mieszkańcy utrzymywali się z ekologicznego rolnictwa, hodowli zwierząt, stolarstwa, wikliniarstwa itp.

Odnieśli sukces, bo po latach obrony tej ziemi rząd zmienił plany, ale postanowił też usunąć siłą mieszkańców „100 imion” traktowanych jako skłotersi. Buldożery i 2500 uzbrojonych żandarmów od trzech dni niszczy gospodarstwa, owczarnie i prowizoryczne domki mieszkańców. Obrońcy – ok. 300 osób – ustawili barykady, doszło do starć z atakującymi. Siły porządkowe użyły granatów ogłuszających i gazów łzawiących.

Policja uniemożliwiła dotarcie na miejsce „posiłków” – setek osób, które chciały pomóc w obronie obozu. W Rennes i innych miejscowościach doszło do manifestacji solidarnościowych rolników, alterglobalistów i ekologów. Przeciw akcji policji protestuje też Greenpeace, partie antykapitalistyczne i liczne stowarzyszenia obywatelskie.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o