Policja w Lubinie miała torturować demonstrantów

Opublikowano: 12.08.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2634

Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się zarówno sprawą śmierci Bartosza S., jak i interwencją policji wobec demonstrantów domagających się wyjaśnienia okoliczności głośnego zgonu. Z relacji osób zatrzymanych wynika, że funkcjonariusze kopali ich po głowach czy utrudniali dostęp do adwokata. Na materiałach wideo widać z kolei nieletnich zmuszonych przez mundurowych do klęczenia pod ścianą.

https://www.youtube.com/watch?v=hPFHJ1OSAkc

W poniedziałek wizytację ad hoc w Lubinie przeprowadzili przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, a więc dyrektor Przemysław Kazimirski i dr Justyna Jóźwiak. Przeprowadzili oni rozmowy z osobami zatrzymanymi w niedzielę, przy okazji protestu w sprawie śmierci 34-letniego mieszkańca Lubina, który zmarł podczas interwencji mundurowych.

Delegacja Rzecznika Praw Obywatelskich rozmawiała łącznie z dziesięcioma zatrzymanymi. Sama wizytacja była niezapowiedziana, zaś jej celem było sprawdzenie sposobu traktowania osób zatrzymanych oraz warunków ich osadzenia.

Przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur poinformowali, że najtrudniejszym momentem było samo zatrzymanie uczestników protestu. Rozmówcy mieli skarżyć się na brutalne traktowanie ze strony policji. „Kliku zatrzymanych relacjonowało, że zostało rzuconych twarzą do ziemi, wykręcano im ręce do tyłu, podnoszono za ręce skute z tyłu kajdankami, stosowano wobec nich gaz łzawiący, a także zbyt mocno zapinano kajdanki” – można przeczytać w komunikacie na stronie internetowej RPO.

Pojedyncze osoby twierdziły, że były bite po głowie oraz poniżane przez policjantów. Większość zatrzymanych miała zostać rzucona na posadzkę korytarza Komendy Powiatowej Policji w Lubinie twarzą do podłogi z rękami skutymi na plecach. W tej pozycji nawet ponad godzinę czekali oni na doprowadzenie do policjantów sporządzających protokoły zatrzymania.

Każdy z aresztowanych mieszkańców Lubina został poddany kontroli polegającej na rozebraniu się do naga i wykonaniu przysiadu, lecz przy tej okazji nie zostali oni poinformowani o możliwości żądania protokołu z jej przeprowadzenia. Ponadto funkcjonariusze mieli utrudnioną możliwość kontaktu z adwokatem już po zatrzymaniu.

To niejedyne kontrowersje związane z działaniami mundurowych przy okazji niedzielnej manifestacji. Sieć internetową obiegły zdjęcia i nagrania ukazujące nieletnich, którzy zostali zmuszeni przez policjantów do klęczenia przed ścianą jednej z lubińskich posesji.

Na podstawie: brpo.gov.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. duchtesciowej 12.08.2021 10:37

  Ciekawe czy na pejsbukach i w CNN’ach bedą się darli “White lives matters” … Nawet motyw z dragami podobny jak u Floyd’a

 2. fso1500 12.08.2021 12:33

  Nasz polski Grzegorz Floryda. Trzeba mu pomnik wystrugać.

 3. sga 12.08.2021 16:17

  ogolnie to dziwi mnie zawsze naiwnosc wykrzykiwanych czesto tekstow na demonstracjach, ze policja moze byc po ‘naszej stronie’ 😀
  nigdy tak nie jest.
  moze byc, jak bedzie nas wiekszosc to moze wtedy laskawie przejda na strone silniejszego, a tak to z ich strony zawsze tak bedzie.

 4. Cami 12.08.2021 22:41

  Jak kojarze to miasto cyganow i kiboli , wiec co sie dziwic palom, jaki wrog takie traktowanko 🙁 z patola inaczej sie nie da tylko sila stlamsic

 5. agama 13.08.2021 13:39

  wizerunki tych ludzi powinny być upubliczniane

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.