Liczba wyświetleń: 2379
Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się zarówno sprawą śmierci Bartosza S., jak i interwencją policji wobec demonstrantów domagających się wyjaśnienia okoliczności głośnego zgonu. Z relacji osób zatrzymanych wynika, że funkcjonariusze kopali ich po głowach czy utrudniali dostęp do adwokata. Na materiałach wideo widać z kolei nieletnich zmuszonych przez mundurowych do klęczenia pod ścianą.
https://www.youtube.com/watch?v=hPFHJ1OSAkc
W poniedziałek wizytację ad hoc w Lubinie przeprowadzili przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, a więc dyrektor Przemysław Kazimirski i dr Justyna Jóźwiak. Przeprowadzili oni rozmowy z osobami zatrzymanymi w niedzielę, przy okazji protestu w sprawie śmierci 34-letniego mieszkańca Lubina, który zmarł podczas interwencji mundurowych.
Delegacja Rzecznika Praw Obywatelskich rozmawiała łącznie z dziesięcioma zatrzymanymi. Sama wizytacja była niezapowiedziana, zaś jej celem było sprawdzenie sposobu traktowania osób zatrzymanych oraz warunków ich osadzenia.
Przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur poinformowali, że najtrudniejszym momentem było samo zatrzymanie uczestników protestu. Rozmówcy mieli skarżyć się na brutalne traktowanie ze strony policji. „Kliku zatrzymanych relacjonowało, że zostało rzuconych twarzą do ziemi, wykręcano im ręce do tyłu, podnoszono za ręce skute z tyłu kajdankami, stosowano wobec nich gaz łzawiący, a także zbyt mocno zapinano kajdanki” – można przeczytać w komunikacie na stronie internetowej RPO.
Pojedyncze osoby twierdziły, że były bite po głowie oraz poniżane przez policjantów. Większość zatrzymanych miała zostać rzucona na posadzkę korytarza Komendy Powiatowej Policji w Lubinie twarzą do podłogi z rękami skutymi na plecach. W tej pozycji nawet ponad godzinę czekali oni na doprowadzenie do policjantów sporządzających protokoły zatrzymania.
Każdy z aresztowanych mieszkańców Lubina został poddany kontroli polegającej na rozebraniu się do naga i wykonaniu przysiadu, lecz przy tej okazji nie zostali oni poinformowani o możliwości żądania protokołu z jej przeprowadzenia. Ponadto funkcjonariusze mieli utrudnioną możliwość kontaktu z adwokatem już po zatrzymaniu.
To niejedyne kontrowersje związane z działaniami mundurowych przy okazji niedzielnej manifestacji. Sieć internetową obiegły zdjęcia i nagrania ukazujące nieletnich, którzy zostali zmuszeni przez policjantów do klęczenia przed ścianą jednej z lubińskich posesji.
Na podstawie: brpo.gov.pl
Źródło: Autonom.pl
Ciekawe czy na pejsbukach i w CNN’ach bedą się darli “White lives matters” … Nawet motyw z dragami podobny jak u Floyd’a
Nasz polski Grzegorz Floryda. Trzeba mu pomnik wystrugać.
ogolnie to dziwi mnie zawsze naiwnosc wykrzykiwanych czesto tekstow na demonstracjach, ze policja moze byc po ‘naszej stronie’ 😀
nigdy tak nie jest.
moze byc, jak bedzie nas wiekszosc to moze wtedy laskawie przejda na strone silniejszego, a tak to z ich strony zawsze tak bedzie.
Jak kojarze to miasto cyganow i kiboli , wiec co sie dziwic palom, jaki wrog takie traktowanko 🙁 z patola inaczej sie nie da tylko sila stlamsic
wizerunki tych ludzi powinny być upubliczniane