Policja strzelała do protestu przeciw brutalności policji

Opublikowano: 22.10.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2149

20 października podczas tłumienia manifestacji pod hasłem #endSARS w Lekki w Nigerii policja zaczęła strzelać do ludzi ostrą amunicją. SARS to policyjna jednostka specjalna, znana z agresywnego traktowania obywateli.

Kilka osób zostało zastrzelonych przez nigeryjskie służby specjalne podczas pacyfikacji demonstracji przeciwko brutalności policji. Nie znamy jeszcze dokładnej liczby przedwczorajszych ofiar, a kilkadziesiąt zostało rannych. Manifestacje przybierają na sile w miarę jak rośnie agresja służb. Wczoraj zapłonął posterunek policji w Lagos, w odwecie za zastrzelenie manifestanta, donosi portal „Redfish”.

Od prawie dwóch tygodni w wielu nigeryjskich miastach trwają pokojowe protesty przeciwko brutalności policji, a dokładnie przeciwko działaniu specjalnej jednostki SARS (Special-Anti-Robbery Squad). Protesty rozpoczęła nigeryjska młodzież, później dołączyły inne grupy społeczne, w tym matki. Policja od początku próbuje pacyfikować tłum, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych. Uczestnicy protestów mówią, że policja zabiła w Nigerii więcej osób niż COVID.

Według raportu nigeryjskiej Komisji ds. Praw Człowieka 18 osób zginęło z rąk funkcjonariuszy policji i armii, odkąd w Nigerii zaczęły obowiązywać obostrzenia związane z epidemią, czytamy na portalu O2.pl.

Amnesty International bije na alarm i apeluje do nigeryjskiego rządu o zaprzestanie eskalacji przemocy. Od początku protestów w ciągu zaledwie kilku dni służby specjalne zabiły 15 osób. Media donoszą o 17-letniej uczestniczce manifestacji, która została brutalnie zgwałcona, a potem zakatowana na posterunku policji.

Rząd nigeryjski wielokrotnie obiecywał zlikwidowanie jednostki. 11 października, już w trakcie trwania protestów zawiesił funkcjonowanie SARS, zastępując go SWAT (Special Weapons and Tacitcs). Manifestanci natychmiast utworzyli kolejny hasztag, hasło #endSWAT, nie wierząc w jakiekolwiek dobre intencje władzy i poprawę swojego bezpieczeństwa.

SARS powołano pod koniec lat 1990. do zwalczania kradzieży, podpaleń, porwań, uprowadzenia bydła. Od początku budziła kontrowersje i społeczny sprzeciw ze względu na brutalność jakiej się dopuszczała. Jest oskarżana o pobicia, bezprawne aresztowania, gwałty, i wymuszenia, szantaż, morderstwa a nawet handel organami. Policjanci typowali swoje ofiary na podstawie wyglądu, ubioru, niektórzy byli aresztowani za posiadanie Iphona, czy samochodu.

Solidarnościowe protesty odbyły się w wielu miastach w Europie i Stanach Zjednoczonych, a manifestantów wsparli celebryci. Nigeryjska celebrytka Nadia Buari opublikowała video, w którym wymienia z imienia i nazwiska ofiary SARS oraz tragiczne okoliczności ich śmierci.

Hasztag #endSARS został użyty 638 tysięcy razy. W czasie, który zajęło mi napisanie tego artykuły, liczba hasztagów wzrosła już do 668 tysięcy, w ciągu zaledwie godziny. Czy to znaczy, że świat już zauważył dramat Nigeryjczyków?

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kozik 23.10.2020 07:55

    Korporacje naftowe ciągną zyski z nigeryjskich złoży. Skorumpowane władze dostają w łapę. Zwykli ludzie też dostają: zatrute wody i manto od SARS.

  2. Stanlley 23.10.2020 11:58

    Nigeria… a to nie jest ten kraj pod opieką zachodnich korporacji które to wchodzą w skład grup kapitałowych posiadających Twittera i … tak dalej…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.