Policja spacyfikowała protest przeciw zamordyzmowi policji

Opublikowano: 05.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1292

Obywatele Wielkiej Brytanii mogę utracić prawo do swobodnego demonstrowania. Wszystko za sprawą kontrowersyjnej ustawy, dającej policji prawo do zakazywania zwoływania zgromadzeń. Społeczeństwo jest oburzone.

Konserwatywne władze Wielkiej Brytanii nie pozostawiły obywatelom wyboru. Mimo pandemii, ludzie byli zmuszeni wyjść na ulice w obronie jednej z podstawowych wartości społeczeństwa demokratycznego – prawa do swobodnego demonstrowania.

Protesty odbyły się w kilkunastu miastach Zjednoczonego Królestwa, jednak najbardziej burzliwy przebieg miała manifestacja w Londynie, gdzie przed siedzibą parlamentu doszło do przepychanek między uczestnikami a funkcjonariuszami. Policja zaatakowała tłum, a gdy jeden z policjantów doznał obrażeń, zostało to uznane jako pretekst do rozbicia zgromadzenia. Na miejsce zostały wezwane dodatkowe siły. Prowadzone były łapanki, do aresztów trafiło 107 osób.

W innych miastach demonstracje miały na ogół spokojny przebieg. Najliczniejsza była ta w Bristolu, gdzie zgromadziło się ponad tysiąc osób. W tym mieście był to już piąty w ciągu ostatnich dwóch tygodni protest przeciwko projektowi ustawy, ale w odróżnieniu od pierwszego i trzeciego, gdy doszło do poważnych zamieszek, tym razem przebiegał on spokojnie i przypominał raczej happening. Protesty miały miejsce także w Birmingham, Liverpoolu, Newcastle, Brighton i Manchesterze. W tym ostatnim mieście ich uczestnicy zablokowali na pewien czas tory tramwajowe.

Wściekłość społeczeństwa wywołały plany rządu Partii Konserwatywnej, który forsuje w Izbie Gmin projekt ustawy o policji, przestępczości, wyrokach i sądach, zakładający m.in. zwiększenie uprawnień policji, by mogła nie wyrażać zgody na demonstracje, jeśli mogą one spowodować poważne zakłócenia dla mieszkańców i firm na terenach, gdzie miałyby się odbywać. Obywatele alarmują, że nowe prawo daje służbom niepokojącą dowolność interpretacyjną i stwarza możliwość zakazania praktycznie każdego protestu.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,29 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Vici
Użytkownik
Vici

Faszyzm rozkwita na całym świecie. “Mordy pozamykać”, szczepić się i zdychać.