Policja oskarżona o prowadzenie baz DNA noworodków

Opublikowano: 05.08.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1138

Policja w New Jersey stoi w obliczu procesu sądowego w sprawie podejrzenia o pobranie próbek krwi od dzieci w celu badania chorób i robienie tego bez nakazu, by wykorzystywać wyniki analiz DNA do pomocy w śledztwach przeciwko rodzicom.

Próbki krwi są pobierane od niemowląt przy urodzeniu w celu przebadania pod kątem chorób, a wszystkie stany przechowują je – niektóre, jak Kalifornia, Nowy Jork, Michigan i Minnesota przez bardzo długi czas – czasami przez dziesięciolecia.

Nie trzeba dodawać, że noworodki nie mogą wyrazić zgody na wykorzystanie ich próbek krwi w śledztwach policyjnych, ale dodatkowo rodzice nie są informowani o możliwości wykorzystania próbek DNA ich dzieci w ten sposób. Nie poproszono ich o pozwolenie, ani nie dano im opcji rezygnacji.

W New Jersey sprawa, która rzuciła światło na tę metodę dochodzeniową, polegała na dostarczeniu przez policję wezwania sądowego do laboratorium, które przekazało próbkę od dziecka. Policja była wtedy w stanie zdobyć dowody DNA i wykorzystać je przeciwko ojcu. Było to związane z przestępstwem popełnionym ćwierć wieku wcześniej.

Formalnie policja może uzyskać dostęp do całej bazy danych DNA tylko za pomocą wezwania sądowego – subponea (przy czym należy podkreślić, że to nie to samo co sądowy nakaz – warrant). Niektórzy uważają tę praktykę za nielegalną.

Istnieją inne obawy dotyczące sposobu, w jaki dane DNA są obecnie wykorzystywane, nie tylko przez podmioty państwowe, ale także przez duże firmy prywatne. Należą do nich takie firmy jak Google, które trzy lata temu połączyły siły z amerykańskim gigantem opieki zdrowotnej Ascension, aby uzyskać dostęp do ponad 50 milionów dokumentacji medycznej w ramach projektu Nightingale. Jest też Blackstone Group’s Ancestry i 23andMe, które mają ogromne bazy danych DNA – podczas gdy nie ma odpowiednich przepisów ustawowych i wykonawczych regulujących sposób wykorzystania tych informacji.

Opracowanie: Michał Waligóra
Na podstawie: ReclaimTheNet.org
Zdjęcie: TryJimmy (CC0)
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.