Policja może żądać odcisku palca, ale hasła nie trzeba wydawać

Opublikowano: 12.11.2014 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 391

Odcisk palca zamiast hasła jest super? Być może, ale policja ma prawo pobrać odcisk palca. Inaczej jest z hasłami, bo policja nie ma prawa żądać ich ujawnienia.

Uwierzytelnianie odciskiem palca jest efektowne, futurystyczne, wydaje się super-bezpieczne. Niestety jest ono także wrażliwe na ataki oraz – jak się okazuje – wiąże się z bardzo ciekawym problemem prawnym.

Serwis Pilotonline.com opisał bardzo ciekawe orzeczenie sędziego w sprawie Davida Bausta, który podobno próbował udusić swoją dziewczynę. Dowody mogły się zachować dzięki urządzeniom, które para miała w sypialni. Prokurator podejrzewał, że dowód w postaci filmu znajdował się na telefonie Bausta. Organy ścigania chciały, aby Baust przekazał dane uwierzytelniające do telefonu.

Prawnik oskarżonego dopatrzył się w tym żądaniu naruszenia 5. poprawki do Konstytucji Stanów Zjedoczonych. Ta poprawka mówi m.in. że nikt nie może być zmuszony do zeznawania w sprawie karnej na swoją niekorzyść.

Sędzia Steven C. Frucci orzekł, że przekazanie hasła wymagałoby wydobycia od oskarżonego pewnej wiedzy. Ta wiedza mogłaby mu zaszkodzić. Tak więc – zdaniem sędziego – nie można zmusić oskarżonego do podania hasła w takiej sytuacji. Sędzia zauważył jednak, że inaczej byłoby z odciskiem palca. Istnieją przepisy pozwalające policji na pobieranie próbek odcisków palców, DNA albo pisma odręcznego.

Nawet bez tego orzeczenia śmiało możemy powiedzieć, że hasło ma pewną przewagę nad odciskiem palca. Generalnie nie ma sposobu, aby wyciągnąć informację z ludzkiej głowy. Są natomiast sposoby zdobycia odcisku palca i wykorzystania go w celu oszukania urządzenia biometrycznego. Już w ubiegłym roku zaprezentowano stosunkowo tanią i prostą metodę oszukiwania czytników odcisków palców w iPhonie. Niektórzy specjaliści od bezpieczeństwa w kółko powtarzają, że dane biometryczne mogą pełnić rolę loginu, nie hasła. Hasło powinno być tajne i możliwe do zmiany. Odcisk palca nie spełnia tych wymagań.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Murphy 12.11.2014 12:26

  W moim przypadku używanie danych biometrycznych (w tym przypadku odcisku palca) do szyfrowania danych było by wielką głupotą. A to dlatego, że już przy składaniu wniosku o nowy passport próbowali mi zdjąć odciski i nic im z tego nie wyszło, gdyż jakość skanów była niezadowalająca. 😀 Powodem takiego stanu jest fakt, że mam bardzo zniszczone linie papilarne prawdopodobnie przez zbyt wiele wykonanych remontów w mieszkaniu. Sam byłem świadkiem jak więcej osób nie mogło mieć zeskanowanych linii papilarnych, gdyż mieli zbyt zniszczone ręce pracą fizyczną. No to teraz mam paszport bez swoich odcisków I wcale mi z tego powodu nie jest smutno. 🙂

 2. chemdog1 12.11.2014 14:11

  niewiem na ile to jest wiarygodne zrodlo ale kiedys w programie pogromcy mitow robili test zamkow biometrycznych i po kryjomu zdjeli odcisk palca czlowieka ktory blokowal zamek, zalozyli te linie na sztuczny palec a potem chyba na kogos z ekipy i nie bylo najmniejszych problemow z otwarciem tego “cudenka”.

 3. MilleniumWinter 12.11.2014 19:37

  @Murphy
  Będzie Ci smutno jak na granicy po porównaniu odcisków z tymi w paszporcie zamkną Cię do wyjaśnienia.
  Oczywiście nie polskiej tylko takiej gdzie się bardziej przejmują prawem i regulaminami 😉

 4. MilleniumWinter 12.11.2014 19:42

  PS. W Polsce jeśli “zapomnisz” hasła to nic nie będą mogli zrobić (np. z powodu stresu). Natomiast jeśli celowo odmówisz jego podania to jest na to paragraf.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.