Polacy „zamordowali 200 tysięcy Żydów”?

Opublikowano: 07.09.2021 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2929

Poseł Lewicy Maciej Gdula swoim wpisem na „Twitterze” na temat Polaków, którym „udało się zamordować być może nawet 200 tys. Żydów”, wywołał w sieci prawdziwą burzę.

„Polacy pomagali Żydom. Naszym sprawiedliwym rodakom udało się uratować być może nawet 100 tys Żydów. Polacy mordowali Żydów. Naszym rodakom udało się zamordować być może nawet 200 tys. Żydów. Te liczby mówią całą prawdę” – napisał Maciej Gdula dwa dni temu na „Twitterze”.

Wpis posła Gduli wywołał burzę wśród internautów, w komentarzach ludzie dopytywali polityka o źródła, z których wziął podane liczby. W kolejnych wpisach poseł tłumaczył, że podane przez niego liczby uratowanych i zamordowanych Żydów były szacunkowe. „To dane szacunkowe podawane przez badaczy holokaustu (Engelking, Gross, Grabowski). Podałem maksymalna liczbę zabitych(200 tys.) i maksymalna liczbę ocalonych (100 tys). Dlaczego prawica nie domaga się korekty tej drugiej niepewnej liczby?” – wyjaśnił, dopytywany o źródła.

Na wpisy posła Gduli zareagowała Reduta Dobrego Imienia, która zapowiedziała rozpoczęcie „akcji prawnej” w stosunku do polityka. „RDI rozpoczyna postępowanie antydyfamacyjne i akcję prawną przeciwko posłowi Maciejowi Gduli. Poseł opublikował wpis o cechach “kłamstwa oświęcimskiego” czyli zaprzeczanie niemieckiego sprawstwa Holokaustu i obciąża Polaków winą za niemieckie zbrodnie” – poinformowała Reduta Dobrego Imienia na „Twitterze”.

Poseł Gdula nie wyjaśnił, na jakich źródłach opierają się podane przez niego szacunki. Jak wyjaśnia portal salon24.pl, liczba 200 tys. może pochodzić z prac historyka Jana Grabowskiego, który opierał się na publikacji badacza Holokaustu Szymona Datnera z 1970 r. Jak zaznacza portal, liczba 200 tys. zamordowanych przez Polaków Żydów została oszacowana na podstawie błędnie zinterpretowanych informacji, a Datner pisał o 100 tys. Żydów, którzy zginęli w trakcie okupacji i 100 tys., którzy przeżyli.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Admin WM 07.09.2021 11:24

  Mówi, że jest „rodakiem” a ma poglądy, których etniczni Polacy raczej nie posiadają.

 2. net 07.09.2021 20:11

  Powinno się bydlaka podać do sądu i zażądać odszkodowania przykładowo na rzecz domu dziecka. Pozew na 100 tys zł. przez 100 osób (każda z tych osób na 100 tys. zł. oczywiście). Niech się broni w sądzie i udowodni swoją tezę 200 tys. żydów, którzy zginęli przez Polaków.

 3. robcioRR 07.09.2021 22:53

  A to c H U ….J na rope!!!!! Taka gnida powinna byc postawiona pod sad!!!!

 4. Wolfman 08.09.2021 10:30

  Co wybieramy to i mamy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.