Polacy wybierają prezydenta

Opublikowano: 12.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 45

Dokładnie o godzinie 07:00 w niedzielę wystartowała w Polsce II tura wyborów prezydenckich. Głosowanie odbywa się w ponad 27 tysiącach lokali wyborczych, które będą działać do godziny 21:00.

Prawo do głosowania posiada około 30 milionów Polaków, z czego prawie 520 tysięcy za granicami kraju. Jak należy głosować? Obok nazwiska jednego z dwóch kandydatów – ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy lub prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – trzeba umieścić znak „X”.

Wstępne wyniki głosowania na podstawie exit polls będą znane zaraz po zamknięciu lokali wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że przedstawi oficjalne wyniki w ciągu 48 godzin.

Ze względu na pandemię koronawirusa głosowanie odbywa się w sposób mieszany – tradycyjnie z organizacją lokali wyborczych oraz drogą korespondencyjną z pomocą Poczty Polskiej dla osób objętych kwarantanną i wszystkich, którzy chcą to zrobić na wniosek własny. Prawie 674 tysiące osób, które z wyprzedzeniem otrzymały specjalne pakiety do głosowania, zdecydowało się skorzystać z możliwości zdalnego wyrażania woli. Większość z wyborców, którzy przebywają za granicą, skorzystała właśnie z usług pocztowych.

W lokalach wyborczych obowiązują zaostrzone zasady sanitarne. Między członkami komisji wyborczych, które rejestrują obywateli, powinna być zachowana odległość co najmniej 1,5 metra. Ponad 200 tysięcy pracowników jest wyposażonych w maski i rękawiczki ochronne. Jedna osoba powinna mieć co najmniej 4 metry kwadratowe wolnej przestrzeni.

Wszyscy obywatele przebywający na terenie obiektu mają obowiązek zakrycia ust i nosa. Maskę można zdjąć tylko na chwilę na prośbę komisji w celu identyfikacji. Przy wejściach do lokali wyborczych umieszczone zostały środki dezynfekujące do rąk. Komisja Wyborcza apelowała również o przynoszenie swoich długopisów, a także w przypadku długiego oczekiwania w kolejce przed lokalem o zaopatrzenie się w wodę.

Ministerstwo Zdrowia wzięło pod uwagę doświadczenia z pierwszej tury wyborów, kiedy to ze względu na zaostrzone środki sanitarne przed lokalami wyborczymi ustawiały się ogromne kolejki. Resort wydał zarządzenie, że w pierwszej kolejności do lokalu wyborczego powinny wejść osoby niepełnosprawne, osoby starsze, kobiety w ciąży i kobiety z małymi dziećmi. Przed lokalami już ustawiają się ogromne kolejki.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Możliwość komentowania jest wyłączona.