Polacy tyłem do szklanego ekranu

Opublikowano: 18.07.2012 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 688

Manipulacje, tabloidyzacja ramówki, kiepskie decyzje programowe i spadająca oglądalność. Tak w skrócie można opisać sytuację wszystkich głównych stacji telewizyjnych w Polsce. Z najnowszych badań wynika, że aż 60 proc. respondentów nie ufa wiadomościom podawanym w radiu i telewizji.

W czwartek w Sejmie odbędzie się posiedzenie komisji kultury i środków przekazu. Ma ona się zająć bezczynnością rządu wobec zagrożenia upadłością TVP i Polskiego Radia. Interpelacje w tej sprawie złożyła posłanka PiS-u Barbara Bubula. – Widownia przepływa coraz bardziej do kanałów tematycznych, w których jest większy wybór programów z danej dziedziny – mówi „Codziennej” Bubula. – Istnieje też stała tendencja zmniejszającego się zainteresowania programami informacyjnymi głównych stacji telewizyjnych – mówi.

– Telewizje tracą, bo nie mają w swojej ofercie nic, co mogłoby przyciągnąć młodego wymagającego widza – przyznaje w rozmowie z „Codzienną” Paweł Rybicki, współtwórca internetowego serwisu Serialowa.pl. – Wśród młodych ludzi furorę robią zachodnie seriale i filmy, z którymi polskie produkcje, produkowane od lat przez te same ekipy, nie są w stanie konkurować. Stąd migracja widzów w stronę internetu i telewizji płatnych – dodaje. Jak podał tygodnik „Uważam Rze”, wiele z ostatnich, opartych na starych zachodnich formatach produkcjach TVN-u, nie zdobywa uznania. I to właśnie ta stacja oprócz TVP ma największe problemy z przyciągnięciem widzów.

Notowań stacji Mariusza Waltera nie poprawiają kontrowersje. W ubiegłym tygodniu KRRiT uznała, że program „Top Model” mógł mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci. Zdaniem rady zachowanie jurorów godziło w godność uczestniczek, które marzyły o karierze modelek. Na stację nałożono karę 200 tys. zł. Tabloidyzacja mediów widoczna jest również w TVN24. W ubiegłą niedzielę program publicystyczny „Loża prasowa” przerwano konferencją skompromitowanego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego. – Przerywacie program, a potem musimy komentować coś takiego. Dla mnie to świadczy o upadku mediów – skomentował po powrocie na antenę dziennikarz Igor Janke, uczestnik programu. Kłopoty dotknęły też np. program Moniki Olejnik „Kropka nad i”. W sezonie 2011/2012 jego oglądalność była o ponad 35 tys. widzów niższa niż rok wcześniej.

60 proc. Polaków nie ufa wiadomościom podawanym w radiu i telewizji. Wpływ na to ma brak obiektywizmu. Sztandarowy program informacyjny TVN „Fakty” wielokrotnie był krytykowany za stronniczość. Co jednak istotne, Rada Etyki Mediów, odpowiadając na skargę Prawa i Sprawiedliwości przyznała, że Jakub Sobieniowski (reporter „Faktów”) przygotował „felieton publicystyczny”, nakręcając emocje związane z marszem pamięci i pobytem rosyjskich piłkarzy w hotelu Bristol. Dziennikarza określono mianem „kreatora medialnej rzeczywistości politycznej”. Stronniczość została jednak uznana za… przejaw wolności słowa.

Autor: Wojciech Mucha
Współpraca: mem, sp
Źródło: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

14 komentarzy

  1. kristofero 18.07.2012 10:41

    Miód na moje serce.

  2. sunner 18.07.2012 10:42

    “60 proc. respondentów nie ufa wiadomościom podawanym w radiu i telewizji”

    Świetnie! Mam oczywiście nadzieję, że jest to prawdą. Szkoda tylko że 60% a nie np. 90%. Ale dojdzie i do tego. Początkiem końca każdego reżimu jest masowy brak zaufania do jego propagandziorów (me-r-diów).

  3. kozik 18.07.2012 11:52

    Szkoda, że nie można płacić abonamentu na określone programy/audycje. Słucham tylko online Trójki, audycji “Dobronocka”. Telewizję zastępuje mi skutecznie WM i Nowy Ekran.

    TV serwuje manipulacje, koszmarniki zwane wiadomościami, lub faktami, potem remake’i, odgrzewane kotlety zwane HITami.
    Ile można oglądać/słuchać polityków żrących się na wizji/fonii, a później przyjmujących bez mrugnięcia okiem zmiany szkodliwe dla Polski?

  4. dfg 18.07.2012 13:49

    Nie znam kanału informacyjnego tv, który nie jest tendencyjny. Każdy kraj tworzący taki kanał uprawia w nim propagandę podporządkowaną temu, kto daje kasę. Przykładami są choćby: France24, EuroNews, Sky News, PressTv, RT, CCTV i oczywiście nasze “fakto-informacjo-wiadomości, gdzie każdy gada odpowiednio do punktu siedzenia. Trzeba więc oglądać skrajne punkty widzenia by poznać kto jaki interes ma w tym czy owym. Kanały newsowe nie tłumaczą jednak sedna sprawy, a więc nie odzierają słowotoku z otoczki języka dyplomacji. Jedynym sensownym źródłem interpretacji faktów jest internet i własna głowa.

    Polska tv przypomina bardziej szum dla trzeciego świata niż cywilizowany przekaz. W trzecim świecie trzeba do ludzi krzyczeć, pokazywać im błyskotki i tanią rozrywkę, bo relacje międzyludzkie są “dzikie” (patrz ruch na drogach, śmieciowe wszechobecne bilboardy, głośne reklamy – czyli brak świadomości czym jest przestrzeń publiczna i ślepy pęd za pieniędzmi bez respektowania innych ludzi). W cywilizacji trzeba się starać, bo świadomość przestrzeni w której się żyje jak i relacji międzyludzkich jest zupełnie inna. Proszę obejrzeć Arte albo publiczne kanały niemieckie, by przekonać się o różnicy sposobu komunikacji, a nawet samej jakości technicznej (szacunku dla odbiorcy).

  5. Murphy 18.07.2012 13:52

    @kozik: Też bym chciał by można sobie wybrać kanały tv i płacić tylko za to co się wybrało. Niestety tak nie ma dlatego nie oglądam TV w ogóle już od 12 lat i wcale mi z tym nie jest źle. Szkoda czasu na oglądanie kłamliwych gadających głów.

    Niestety jest jeszcze wielu takich co z obłędem w oczach muszą lecieć obejrzeć wiadomości.

  6. kristofero 18.07.2012 14:16

    Pomimo wielu artykułów “przeklejonych” na WM dot. abonamentu nadal nie rozumiecie, iż płaci się za posiadanie odbiornika a nie tv kablowej/kanały.

  7. norbo 18.07.2012 14:39

    Kiedyś telewizja emitowała kilka godzin programu rano i kilka po południu i wieczorem, i był luz. Dziś przeciętna telewizja ogranicza się tylko do godzin wieczornych, które dzięki reklamom i powtórkom rozciągają na całą dobę.

  8. Radek 18.07.2012 14:50

    @kristofero
    Czy legalne jest pobieranie opłat z posiadanie odbiornika? Według mnie nie. Ale obecnemu społeczeństwu jest bardzo łatwo wmówić, że można wszystko opodatkować i zbierać za wszystko opłaty: CO2, deszcz, niedługo też za oddychanie będzie się miesięcznie płaciło a ci którzy nie płacą będą wytykani jako złodzieje.

  9. monsternik 18.07.2012 14:59

    Coś pięknego oby tak dalej brawo TV odchodzicie do lamusa żegnajcie nie będę za wami tęsknił za waszymi głupawymi filmami ,zakłamanymi wiadomościami i rozrywką typu Jak oni śpiewają .

  10. sunner 18.07.2012 15:18

    “ci którzy nie płacą będą wytykani jako złodzieje”

    Bo wedle starej zasady przeważnie najgłośniej “łap złodzieja” krzyczy sam złodziej.

    W sumie to jednak interesujące, jak ludzie dali sobie wmówić, że ci, którzy nie płacą państwu rozmaitych i lawinowo wzrastających haraczy, są złodziejami. Że niby okradają “nas wszystkich”.

  11. sunner 18.07.2012 15:20

    Przypomniało mi się, jak parę, już dość ładnych lat temu, TVN sugerował, że kobiety sprzedające na ulicach jagody okradają “nas wszystkich”. Ciekawe, z czego taka babina okradła np. mnie?

  12. Murphy 18.07.2012 17:24

    No tak, podatek od posiadania odbiornika TV sięga jeszcze czasów gdzie każda transmisja była niekodowana, więc można było wszystko oglądać, niezależnie od tego czy się za to zapłaciło czy też nie.

    Tyle że w dzisiejszych czasach gdzie nadaje się już cyfrowo, i rezygnuje z analogowej transmisji sygnału, jest łatwa możliwość zakodowania treści i udostępniania jej tylko po wniesieniu miesięcznej opłaty. To ja się pytam: “Dlaczego rząd ściga niepłacących zamiast zakodować sygnał i pobierać opłaty za subskrypcję?”
    Odpowiedź: “Bo wtedy by się okazało że papka telewizyjna nie dotrze do każdego, gdyż może wielu zrezygnowało by z oglądania gadających głów”.

  13. Pola 18.07.2012 20:50

    Dla mnie TV służy do oglądania programów sportowych transmitowanych na żywo. Inne mnie nie interesują. Chyba, że czasami jakiś głupi film dla odpoczynku. A co do abonamentu, to przecież sam premier we własnej osobie wzywał do niepłacenia. Trzeba uszanować słowa premiera i po prostu nie płacić.

  14. kristofero 19.07.2012 07:48

    “@kristofero
    Czy legalne jest pobieranie opłat z posiadanie odbiornika? Według mnie nie. Ale obecnemu społeczeństwu jest bardzo łatwo wmówić, że można wszystko opodatkować i zbierać za wszystko opłaty: CO2, deszcz, niedługo też za oddychanie będzie się miesięcznie płaciło a ci którzy nie płacą będą wytykani jako złodzieje.”

    Oczywiście, że to zwykły haracz, z tym, że ja odnosiłem się do “płacenia za oglądanie programów” a nie kwestii legalności “abonamentu” – kto wziął na kredyt TV w rzeczywistości zaciągnął dwa. To, że się to nazywa tfu! abonamentem służy jedynie łatwiejszemu strzyżeniu i tak już niemal gołych i nieświadomych owiec.

    “niedługo też za oddychanie będzie się miesięcznie płaciło ” – już się płaci w miejscowościach/ośrodkach uzdrowiskowych.

    “Ale obecnemu społeczeństwu jest bardzo łatwo wmówić, że można wszystko opodatkować i zbierać za wszystko opłaty: CO2, deszcz” – podatek od CO2 już dawno istnieje; podatek za deszczówkę także w niektórych miastach.

    I nie zapominajmy o kolejnym bezczelnym zwanym inflacją…

    “TVP, TVN, Polsatu od kilku lat nie oglądam. Jak już to zagraniczne stacje filmowe i dokumentalne (np. Planete czy Ale Kino – nie przerywają reklamami).”
    – dokładnie tak, Planete (teraz Planete+) to jest jedyny wyjątek jaki znam. Niezwykle wartościowe dokumenty – nie wszystkie, ale większość i w dodatku nie obrzygane reklamami. Ciekawe jak długo bez reklam, ciekawe jak długo im na “to” pozwolą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.