Polacy nie ufają Chinom. Chcą jednak ich inwestycji

Opublikowano: 01.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2194

Polacy pozytywnie oceniają inwestycje napływające z Chińskiej Republiki Ludowej, jednak przeważają wśród nich negatywne opinie na temat tego państwa. Ogółem postrzeganie Państwa Środka na naszym kontynencie pogarsza się, na co mają głównie wpływ pojawiające się w mediach krytyczne przekazy.

Badanie na temat wizerunku Chin przeprowadzono w trzynastu europejskich państwach. Jego autorzy są na co dzień pracownikami Środkowoeuropejskiego Instytutu Studiów Azjatyckich (CEIAS) w Bratysławie oraz czeskiego Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. W naszym kraju przy przeprowadzeniu sondaży pracowali zaś naukowcy z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wśród Polaków przeważają więc negatywne opinie na temat Państwa Środka. Właśnie w ten sposób ocenia je blisko 41,5 proc. polskich respondentów, z kolei odsetek pozytywnych opinii wynosi 31,7 proc. Jednocześnie tylko 9,4 proc. osób zadeklarowało zaufanie do Pekinu, gdy tymczasem nie ufa mu 57,5 proc. badanych. Ponadto 48,6 proc. uczestników badania miało w przeciągu ostatnich trzech lat zmienić swoją opinię o Chinach.

Skromna obecność chińskiej kultury w Europie nie wpłynęła za to na jej pozytywną ocenę. Jako atrakcyjną postrzega ją 70,1 proc. polskich respondentów, a chińskie osiągnięcia cywilizacyjne są lepiej oceniane jedynie w Serbii. Dodatkowo Polacy nie mają wątpliwości, że Państwo Środka staje się potęgą gospodarczą i militarną. W ten sposób jego potencjał oceniło odpowiednio 84,8 proc. i 84,2 proc.

Co ciekawe, Polacy mimo braku zaufania do Chin i negatywnej opinii na ich temat, pozytywnie oceniają napływ chińskich inwestycji oraz inicjatywę „Nowego Jedwabnego Szlaku”. Pod tym względem znaleźliśmy się w jednym szeregu z Rosjanami, Łotyszami i Serbami. Z raportu wspomnianych instytucji wynika, że Polacy postrzegają je jako impuls dla gospodarki, a ponadto szansę na zwiększenie eksportu.

Zdaniem specjalistów za negatywne postrzeganie Chin odpowiadają głównie przekazy medialne. Dziennikarze w ostatnich latach coraz chętniej zajmują się Chinami, ale przedstawiają je na ogół w złym świetle. Dodatkowo swoje zrobiła pandemia koronawirusa. W Polsce na tle innych badanych krajów wyjątkowo dużą popularnością cieszyła się choćby teoria spiskowa, że COVID-19 zostało sztucznie wyprodukowane w chińskim laboratorium.

Na podstawie: Bankier.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 01.04.2021 18:23

    Ja cie serio? a Niemcom i UE ufali? buahha, Polak to sprzedajna swinia, wystarczy spojrzec na tych w EU parlamencie, w dawnych czasach za pluniecie we wlasny kraj nalezalby sie Trybunal Stanu – dzis nie ma zdnych wartosci i zasad, tylko pseduo ludzie bez honoru 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.