Polacy nie chcą upraw roślin GMO
Ponad dwie trzecie Polaków jest przeciwna uprawom roślin modyfikowanych genetycznie – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.
Za bezwzględnym zakazem opowiada się 42 proc.ankietowanych. Z kolei przeciwnicy stanowią ponad jedną piątą badanych (22 proc.) przy czym jedynie 6 proc. sprzeciwia się zakazowi w sposób zdecydowany– wynika z badań CBOS.
Zdecydowana większość badanych (71 proc.) dostrzega także ryzyko opanowania rynku przez międzynarodowe koncerny związane z uprawą roślin modyfikowanych genetycznie. Ponad połowa (52 proc.) przychyla się też do opinii, że uprawy GMO mogą spowodować pogłębianie się różnic materialnych pomiędzy ludźmi i krajami.
Opinie na temat kwestii, czy GMO to szansa na zlikwidowanie głodu i niedostatku, są podzielone – tyle samo osób zgadza się z tym stwierdzeniem, co je odrzuca (po 41 proc.).
Zdecydowana większość – ponad 90 proc. ankietowanych uważa, że produkty zawierające organizmy modyfikowane genetycznie, jak i produkty ze zwierząt karmionych paszą zawierającą organizmy modyfikowane genetycznie powinny być odpowiednio oznakowane.
2 stycznia br. rząd wydał rozporządzenia dotyczące kukurydzy MON 810 (produkowanej przez koncern Monsanto) i ziemniaka Amflora (Basf), jedynych roślin GMO, które mogą być uprawiane w Unii Europejskiej.
Polska dołączyła tym samym do grona ośmiu państw UE, w tym takich potęg rolnych jak Francja i Niemcy, które zakazały upraw GMO na swoim terytorium. Za złamanie zakazu i nielegalne wysianie tych roślin rolnikom grożą kary finansowe oraz zniszczenie upraw. Rozporządzenia zaczną obowiązywać 28 stycznia, razem z ustawą o nasiennictwie.
Na podstawie: CBOS
Źródło: Ekologia.pl