Polacy coraz mniej religijni

Opublikowano: 23.10.2015 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 607

Kościół w Polsce ma ból głowy: wierni porzucają wiarę religijną. Gorsza wiadomość jest taka, że wśród młodzieży to powszechne zjawisko.

Według tegorocznych badań CBOS, aż 67 proc. obywateli dostrzega spadek religijności w ciągu ostatniego 20-lecia. Wiara katolicka pozostaje wprawdzie na dość wysokim poziomie (deklaruje ją ponad 90 proc.), ale zmniejszyła się grupa głęboko wierzących i praktykujących (z 58 proc. do 50 proc.) a zwiększyła dwukrotnie grupa deklarujących się jako niewierzący (z 4 do 8 proc.)

U młodzieży widać to jeszcze wyraźniej. 23 proc. nie bierze udziału w nabożeństwach, mszach i spotkaniach religijnych. Z 55 do 37 proc. zmniejszyła się grupa praktykujących przynajmniej raz w tygodniu. Do 10 proc. wzrosła też grupa zadeklarowanych młodych niewierzących.

Istotny wpływ na postępującą ateizację polskiej młodzieży ma podejście Kościoła do seksu i wszystkiego, co się z nim wiąże. Młodzież system zakazów i potępienia jakichkolwiek naturalnych zachowań seksualnych odbiera jako ograniczanie ich wolności i odrzuca te „nauki”. Spada wiek inicjacji seksualnej i już 52 proc. młodych ludzi uważa, że seks nawet bez miłości i małżeństwa może dostarczyć przyjemności.

Eksperci kościelni przekonują, że to ogólny trend, a nie reakcja na falę skandali w Kościele. Prof. Czapiński, cytowany przez “Wirtualną Polskę”, uważa z kolei, że wpływ na to ma rosnący poziom wykształcenia młodego pokolenia.

Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. sandvinik 23.10.2015 10:18

    …i właśnie dlatego te lekcje religii w szkole są takie potrzebne-nic tak nie nawraca na ateizm jak przymus wiary-a już szczególnie w tak przekornym ludzie jak Polacy-bierzmowanie oficjalnym pożegnaniem z kościołem jak to mówi mój siostrzeniec :)))

  2. dagome12345 23.10.2015 10:59

    Pomimo jakiś tam spadków (zabaw statystycznych) młodzi ludzie i tak są indoktrynowani. Zaczyna się to w wieku kilku lat , a kończy coś koło 18-19 roku życia. Za ten czas kościół zdąży przyzwyczaić przyszłe pokolenie do swojej (niezachwianej) obecności. Jest to powodem tak zażartej walki o to aby nie usuwać lekcji religii ze szkół.
    Tyle się gada wśród znajomych, rodziny, ludzi w pracy jaki to ten kościół jest zły ale i tak większość społeczeństwa śle dzieci do 1-ej komunii, bierzmowania, ślubu, a na końcu zawsze trzeba udać się na katolicki pogrzeb. Tutaj tkwi cała siła kościoła.
    Ciekawe jak by sytuacja wyglądała w momencie gdy lekcje religii byłyby w salkach katechetycznych , a wiernych opodatkowano na rzecz kościoła. No przecież w Polsce jest 90% katolików – wiec czego boi się kościół 😉

  3. kudlaty72 23.10.2015 18:02

    KK przegrał z judaizmem.2000 tys lat zmagań i ostatnia bitwa na II soborze watykańskim powaliła KK na kolana,dlatego to co ogladamy od 50-ciu paru lat to powolna agonia.
    Nie jestem katolikiem,uważam się za chrześcijanina,wierzę w wartości KK ale nie w instytucję.Niemniej jednak jeśli padnie KK padnie nasza cywilizacja i zacznie się era judaizmu światowego już wtedy pewnie jawnego w pełnej psychopatycznej odsłonie ale dla wiekszości to kolejne teorie spiskowe.Szkoda……………

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.