Polacy coraz częściej wybierają sobie na żony Ukrainki

Opublikowano: 15.07.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 399

Zgodnie z danymi GUS w roku 2011 liczba małżeństw Polaków z Ukrainkami wynosiła 298, z kolei w 2016 roku mieliśmy do czynienia już z ponad dwukrotnością tej liczby – 782, a w roku 2018 z rekordową wręcz ilością ślubów – 1338.

Na polskim rynku pracy obecność Ukraińców stała się w ciągu ostatnich lat bardzo widoczna, zatrudnionych jest ich – według danych NBP – aż 1,2 milionów. Ponadto studenci z Ukrainy coraz częściej podejmują w Polsce studia. Zgodnie z danymi Instytutu Spraw Publicznych w roku akademickim 2012/2013 mieliśmy na polskich uczelniach 9747 studentów pochodzących z Ukrainy. Trzy lata później, w roku 2013, było ich już 35 584.

Ponadto zgodnie z danymi GUS od roku 2016 do 2018 liczba małżeństw zawieranych między Polakami, a Ukrainkami wzrosła z 298 do 1338 (w roku 2018 zawarto ich 782). Liczba dzieci urodzonych w Polsce przez Ukrainki w 2018 roku wyniosła ponad 2,1 tys.

Za główny czynnik wzrostu liczby ślubów miedzy Polakami i Ukrainkami podaje się demografię. Coraz więcej osób narodowości ukraińskiej przyjeżdża do naszego kraju, aby zostać w nim na dłużej i założyć rodzinę. Wśród ogólnej liczby małżeństw polsko-ukraińskich aż 80 proc. zawieranych jest właśnie przez Polaków i Ukrainki.

Jak mówi prof. Włodzimierz Piątkowski z Zakładu Socjologii Zdrowia i Rodziny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dla Gazeta.pl: „Kobiety przyjeżdżające do innego kraju częściej niż mężczyźni w takiej sytuacji zawierają związki małżeńskie z obywatelami kraju przyjmującego. Widać to doskonale na przykładzie małżeństw polsko-niemieckich czy polsko-brytyjskich. W Niemczech 90 proc. małżeństw polsko-niemieckich to te Niemców z Polkami. W drugą stronę to nie działa i nic nie wskazuje na to, że się to zmieni – tak jak Brytyjki nie zaczęły poślubiać Polaków, tak Polki raczej nie zaczną masowo poślubiać Ukraińców. Mężami najczęściej zostają mężczyźni, którzy mają pozycję silniejszą ekonomicznie i cywilizacyjnie, żonami – kobiety o pozycji słabszej.”

O innej ciekawej kwestii dotyczącej tradycyjnego modelu życia rodzinnego mówi z kolei dr Anita Brzozowska z Ośrodka Badań nad Migracjami: „Niektóre kobiety z Ukrainy otwarcie mówiły, że nie chciałyby, aby ich córki wychodziły za Ukraińców, ze względu na nierówny podział obowiązków w domu. Co ciekawe – życzyłyby one sobie, żeby ich synowie z kolei zdecydowali się na związki z Ukrainkami. Miałyby wtedy pewność, że będą mieli partnerki, które się nimi zaopiekują, będą lojalne, zadbają o dom i rodzinę. I będzie duże prawdopodobieństwo, że szybko pojawią się wnuki.”

Zdjęcie: NGDPhotoworks (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 16.07.2019 21:08

    Jak to mówił pan J.: kiedy pracowaliśmy w Rosji (~20 lat temu), to każdy miał tam drugą rodzinę. Druga historia mówi, jak to “za konserwę szły” .. tak tak, za konserwę w puszce. Panowie inżynierowie i nie tylko, zabierali z Polski całe torby konserw w delegację ! 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.