Polacy chcą pracować krócej

Według badania „Workforce View 2020” przeprowadzonego przez firmę ADP zdecydowana część polskich pracowników zgłasza potrzeby zmian w zakresie czasu pracy.

Jak informuje portal Pulshr.pl, polscy pracownicy są jak najbardziej zainteresowani testowanym w niektórych krajach czterodniowym modelem tygodnia pracy lub skróceniem dnia pracy pod względem godzinowym. Dotychczasowo dominujące rozwiązanie – praca przez 8 godzin 5 dni w tygodniu odpowiada tylko 38 proc. grupy badawczej.

Pod koniec 2020 roku „The Guardian” informował, że brytyjski polityk Partii Pracy John McDonnell, pełniący funkcję kanclerza skarbu w gabinecie cieni, uważa, że Wielka Brytania, Hiszpania i inne europejskie kraje powinny wdrożyć czterodniowy tydzień pracy. Rozwiązanie to pomogłoby uporać się z ekonomicznymi skutkami pandemii. Propozycję tę przedstawiono w liście skierowanym do Borisa Johnsona, Angeli Merkel, premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza i innych europejskich przywódców. W całej historii krótsze godziny pracy były wykorzystywane w czasach kryzysu i recesji gospodarczej jako sposób na równiejszy podział pracy między bezrobotnymi i tymi, którzy mieli za dużo pracy. Ze względu na rozwój cywilizacji i dobro społeczeństwa nadeszła chwila, aby skorzystać z możliwości skrócenia godzin pracy bez utraty wynagrodzenia – zaznaczają autorzy listu.

Pojawia się coraz więcej badań świadczących o tym, że pracownicy, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, chcą zmian w systemie pracy. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, cała debata o skracaniu czasu pracy jest warunkowana jej wydajnością. Ta rośnie zaś od wielu lat.

Źródło: NowyObywatel.pl