Pokonać tępy algorytm

Opublikowano: 21.01.2020 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Świat komputerów

Liczba wyświetleń: 8

Utrata monetyzacji jest niemiłym zjawiskiem dla nadawców ceniących wolność słowa. O tym jak  sobie z tym  radzić opisuje kanadyjski blogger. Niewielu stać na wytaczanie procesu sądowego, bądź negocjowanie z przedstawicielem „You Tube”. Obejście rygoru poprawności politycznej jest kwestią umiejętności dyplomatycznej pozwalającej przemycić  intencje własnego przekazu. W końcu najistotniejsze jest dotarcie  do odbiorcy, choćby jego poglądy były odmienne od autora filmu, czy tekstu. Czasem dają się ujawnić niekonsekwencje  ocen cenzora.

Podstawowym narzędziem kontaktu z odbiorcą jest język. Złagodzony pozwala uniknąć prostych algorytmów jakimi rządzi się kontrola „You Tube”. Algorytmy nie wychwytują niuansów takich jak wieloznaczność, sarkazm, co jest mocną stroną człowieka. Komunikując treść z którą nadawca nie zgadza się, wystarczy posłużyć się niedopowiedzeniem, dwuznacznym zawahaniem „aha?”, mimiką twarzy, porozumiewawczym mrugnięciem do widza, który uchwyci w lot sens takich parajęzykowych komunikatów. Mówiąc: „tak, to wierutna prawda”, albo „wierzę w każde jego słowo” zwłaszcza z intonacją wznoszącą jak w pytaniu, czy przedłużonym milczeniem dajemy całkiem inny komunikat. Algorytm pozbawiony jest emocji właściwej człowiekowi i nie wychwyci naszego zwątpienia kryjącego się za pozornie nie budzącymi zastrzeżeń treściami, tym bardziej poczucia humoru.

Oczywiście, jest to ucieczka w pewnego rodzaju aktorstwo, ale jeśli chcemy dotrzeć z istotnym przekazem, to ta sztuka stanie się narzędziem posiłkowym. Innym trickiem jest opatrywanie filmików tytułami zgodnymi z zawartością, lecz dzięki łączeniu wyrazów bez spacji znów dezorientujemy tępy algorytm. Podobnie działa pisanie dużą literą.

Posługując się obcym materiałem wideo, wyciętym fragmentem, nawet zachowując go w całości, wystarczy nadać mu inny tytuł. Jak dotąd, podstawą do demonetyzacji były pojedyncze wyrazy użyte w wypowiedziach, bez analizy kontekstu. Tagi są, niestety, naprowadzeniem kontroli algorytmu na autora.

Poza automatycznymi algorytmami istnieją zatrudnieni na umowy recenzenci. Ich zadaniem jest przeglądanie materiałów i kwalifikowanie do rozpowszechniania. Jeśli istnieje „manual review”, lepiej z tego korzystać, bo dzięki niej w wielu przypadkach demonetyzacja wcześniej zakwestionowanych filmów została anulowana. Uprzejme podziękowanie recenzentowi z powołaniem się na najprawdopodobniej błąd algorytmu jest dobrym krokiem. Dzięki tej technice 75% wcześniej demonetyzowanych wideo wróciło do łask, co w przypadku jednostkowego nadawcy z Kanady oznaczało powrót około 50 filmów.

Wszystko to przypomina scenę z Matrixa- ukrycie się  przed zidentyfikowaniem choćby w jaskini. Póki potrafimy bogactwem języka wygrać z algorytmami, warto to wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że w toku są dopracowywane techniki identyfikacji na podstawie głosu i twarzy.

Dwie wojny światowe XX wieku rozegrały się w okopach, gdzie armie walczyły przeciw sobie. Dzisiejsza wojna w świecie chmur i gwiazd to polowanie na jednostkę. Sursum corda.

Autorstwo: Jola
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ