Handlowcy chcą legalizacji odmowy obsługi klientów bez maseczek

Opublikowano: 07.09.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 588

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji popiera stanowisko Ministerstwa Zdrowia wskazujące, że placówki handlowe mogą odmówić obsługi klientom ignorującym nakaz zakrywania nosa i ust. „Od początku pandemii członkowie POHiD aktywnie uczestniczą w edukowaniu klientów co do zasad bezpiecznych zakupów w sytuacji zagrożenia epidemicznego” – mówi Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Z drugiej jednak strony szefowa POHiD podnosi, iż „Personel placówek handlowych nie jest upoważniony do egzekwowania noszenia maseczek przez konsumentów na terenie sklepów” – i zwraca uwagę, że pracownicy sklepów mogą jedynie zwrócić uwagę niezdyscyplinowanym klientom i liczyć na wyrozumiałość z ich strony. „Jeśli personel sklepu spotyka się z agresywnymi reakcjami klientów, to tutaj zaczyna się rola państwa i organów państwowych egzekwujących obowiązek zakrywania nosa i ust” – wskazuje stanowisko POHiD.

Problem w tym, że stanowisko Ministerstwa Zdrowia to jeszcze nie przepis. Obowiązujące dziś przepisy nie dają zaś prawa odmowy obsłużenia przez sprzedawców klienta odmawiającego założenia maseczki.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz oświadczył, że chętnie pomoże w zapłaceniu mandatu ekspedientce, która odmówiła obsłużenia klientki bez maseczki i została za to ukarana finansowo. Trzeba mieć nadzieję, że przedstawiciele rządu PiS nie tylko „pomogą” w zapłaceniu mandatu, lecz opłacą go w całości i to ze swych prywatnych środków.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

1. Mandaty dla sprzedawców za niezamaskowanych klientów są nielegalne (mają tylko prawo prosić o założenie zasłaniacza).

2. Zakazy obsługi niezamaskowanych klientów i wypraszanie ich ze sklepów są nielegalne.

3. Mandaty za nienoszenie zasłaniaczy przez osoby zdrowe i nie podejrzane o zachorowanie są nielegalne.

4. Media mainsteramowe, rząd, policja i sanepid utrzymują społeczeństwo w przekonaniu, że ww. działania są legalne.

Według wyroku Sąd Rejonowy w Suwałkach odmowa obsługi klienta bez maseczki jest równoznaczna z popełnieniem wykroczenia z art. 135 „Kodeksu wykroczeń”, który stanowi, że „Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny”.

Portal „Wolne Media” przypomina zarówno Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Ministerstwu Zdrowia, że obostrzenia epidemiczne według ustawy, na mocy której ogłaszane są rozporządzenia epidemiczne, dotyczą osób chorych i podejrzanych o zachorowanie. Zakaz obsługi klientów i karanie mandatami osób zdrowych bez zasłaniaczy są nielegalne, a stanowiska POHiD i MZ są bezprawne! Odmowa sprzedaży towaru osobie zdrowej nie jest „uzasadnioną przyczyną”, ale dyskryminacją zakazaną w Art. 32.2 „Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”, który głosi, że „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Osoby niezorientowane, które uległy masowej kampanii strachu i propagandzie kłamstw w środkach masowego przekazu (np. że sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży towaru osobie bez zasłaniacza, bo mają je nosić wszyscy), zachęcamy do lektury informacji, o których rząd wie, ale nie chce by obywatele wiedzieli. Plik PDF do pobrania TUTAJ. Nie zasłaniasz ust i nosa? Wydrukuj go i noś przy sobie. Jeśli sprzedawca odmówi ci sprzedaży towaru i wezwie policję, przeczytaj policjantom punkt 1 i 2, a następnie oskarż sprzedawcę o art. 135 „Kodeksu wykroczeń”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 11, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
moromen
Użytkownik

“Jednorazowe maski medyczne (znane również jako maski chirurgiczne) to luźno dopasowane urządzenia, które zostały zaprojektowane do noszenia przez personel medyczny w celu ochrony przed przypadkowym zanieczyszczeniem ran pacjenta oraz ochrony osoby je noszącej przed ochlapaniem lub rozpryskami płynów ustrojowych…
Istnieją ograniczone dowody na ich skuteczność w zapobieganiu przenoszenia wirusa grypy, zarówno podczas noszenia przez osobę zarażoną w celu kontroli źródła, jak i podczas noszenia przez osoby niezainfekowane w celu zmniejszenia ekspozycji.

Nasz systematyczny przegląd nie wykazał znaczącego wpływu noszenia masek na twarz na przenoszenie potwierdzonej laboratoryjnie grypy… W tym przeglądzie nie znaleźliśmy dowodów potwierdzających ochronny wpływ środków ochrony osobistej lub środków środowiskowych w zmniejszaniu przenoszenia grypy.” – Niefarmaceutyczne środki zaradcze przeciw grypie pandemicznej w warunkach innych niż placówki medyczne – środki ochrony osobistej i środki środowiskowe. Emerg Infect Dis. 2020 May;26(5):967-975.
https://pubmedinfo.org/2020/08/23/maseczki-nie-dzialaja-przeglad-literatury-naukowej-w-kontekscie-zasadnosci-polityki-spolecznej-wobec-covid-19/

“Podstawowym powodem nałożenia obowiązku noszenia masek na twarz jest ochrona personelu dentystycznego przed patogenami unoszącymi się w powietrzu. W przeglądzie ustalono, że maski na twarz nie są w stanie zapewnić takiego poziomu ochrony. Jeżeli Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, krajowe oraz regionalne stowarzyszenia stomatologiczne oraz instytucje regulacyjne nie przyznają się publicznie do tego faktu, będą winne utrwalania mitu, który będzie niesławą dla zawodu stomatologa i jego pacjentów…”
https://pubmedinfo.org/2020/08/12/dlaczego-maski-na-twarz-nie-dzialaja-recenzja-dr-johna-hardie-dla-dentystow/

radical3dom
Użytkownik
radical3dom

Nie chodzić odo takich sklepów gdzie robią Wam problemy. Ja mam kilka ulubionych nikt mi uwagi nie zwraca, poleciłbym też odświeżyć znajomości z przydomowymi sklepikami prawdziwych Polaków tam też nie powinno być problemów, a tą całą szajkę z POHiD puścić z torbami nie dawać im zarobić!

Fenix
Użytkownik
Fenix

Sprzeciw tym , co tworzą bzdurne prawo . Usunąć tych z rządu, co tworzą durne prawo! Kto chce nosić maseczkę dobrowolnie, jego sprawa. Kto nie nosi ,nie może być karany, dyskryminowany , przez urząd karą,czy sprzedawcę odmową, klientowi. Nie jesteśmy bydłem. Jesteśmy wolnymi LUDŹMI!!! Jeśli wolność ludziom , ogranicza i zakazuje rząd powinien zaraz podać się do dymisji , w razie odmowy ? Ludzie upominają się o swoją wolność, dzielących władzę,i domagają się dymisji rządu !

Fenix
Użytkownik
Fenix

W przyszłości rządzie, jeśli nie chcecie ponosić odpowiedzialności za szczepienia ludzi ( w tym niepożądane skutki poszczepienne),to Ja odpowiedzialny nie zaszczepię się ! Stop zniewoleniu, ograniczania wolności ludzi .Stop wymuszeniu, w egzekwowaniu prawa partii wybranych. Stop sprawowaniu władzy nad ludźmi. Dzielimy władzę wolni ludzie, nie sprawujemy nad ludźmi!

Fenix
Użytkownik
Fenix

Dzielimy władzę wolni ludzie, nie sprawujemy nad ludźmi! Zmiana systemu to zmiana zasad gry, władza ludzi przynależy do ludzi . Wolnym ludziom wybór ” Ja”, jedno prawo ,i udział DOK, finansowy.

moromen
Gość
moromen

„Chociaż badania mechanistyczne potwierdzają potencjalny wpływ higieny rąk lub masek na twarz, dowody z 14 randomizowanych, kontrolowanych badań tych środków zaradczych nie potwierdziły istotnego wpływu na przenoszenie grypy potwierdzonej laboratoryjnie.
W naszym systematycznym przeglądzie zidentyfikowaliśmy 10 randomizowanych kontrolowanych badań, w których podawano szacunki skuteczności masek na twarz w zmniejszaniu potwierdzonych laboratoryjnie zakażeń wirusem grypy w społeczności na podstawie literatury opublikowanej w latach 1946 a 27 lipca 2018 roku. W analizie zbiorczej, nie stwierdziliśmy znaczącego zmniejszenia przenoszenia wirusa grypy w przypadku stosowania masek na twarz…

Jednorazowe maski medyczne (znane również jako maski chirurgiczne) to luźno dopasowane urządzenia, które zostały zaprojektowane do noszenia przez personel medyczny w celu ochrony przed przypadkowym zanieczyszczeniem ran pacjenta oraz ochrony osoby je noszącej przed ochlapaniem lub rozpryskami płynów ustrojowych…
Istnieją ograniczone dowody na ich skuteczność w zapobieganiu przenoszenia wirusa grypy, zarówno podczas noszenia przez osobę zarażoną w celu kontroli źródła, jak i podczas noszenia przez osoby niezainfekowane w celu zmniejszenia ekspozycji.

Nasz systematyczny przegląd nie wykazał znaczącego wpływu noszenia masek na twarz na przenoszenie potwierdzonej laboratoryjnie grypy… W tym przeglądzie nie znaleźliśmy dowodów potwierdzających ochronny wpływ środków ochrony osobistej lub środków środowiskowych w zmniejszaniu przenoszenia grypy.” – Niefarmaceutyczne środki zaradcze przeciw grypie pandemicznej w warunkach innych niż placówki medyczne – środki ochrony osobistej i środki środowiskowe. Emerg Infect Dis. 2020 May;26(5):967-975.
https://pubmedinfo.org/2020/08/23/maseczki-nie-dzialaja-przeglad-literatury-naukowej-w-kontekscie-zasadnosci-polityki-spolecznej-wobec-covid-19/