Polacy pokażą światu jak użytkować zasoby przyrody

Opublikowano: 29.07.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 528

“Obecnie w Puszczy Białowieskiej jest ok 1,3 mln zarażonych kornikiem drzew, trzeba je usunąć jeszcze w tym roku” – zapowiedział minister środowiska Jan Szyszko. Tym samym pokazał, gdzie ma decyzje międzynarodowych gremiów w sprawie ochrony tego obszaru.

Niecałe 3 tygodnie temu Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję w sprawie Puszczy Białowieskiej. Zakazano prowadzenia tzw. wycinki sanitarnej, nakazano przyjęcie komisji eksperckiej, której raport oceniający stan lasu ma zostać przygotowany na grudzień 2018 roku. I zapowiedziano powrót do debaty nad ewentualnym wpisaniem tego obszaru na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu na 43. Sesji w 2019 roku.

Wczoraj Minister Środowiska mówił w Radiu Wnet o planach resortu w stosunku do Puszczy Białowieskiej. Z jego słów wynika, że UNESCO są sami ignoranci nierozumiejący mechanizmów przyrodniczych. “Zakładają, że największym wrogiem zasobów przyrodniczych jest człowiek. A najwyższą formą ochrony jest niewycinanie drzew i niezabijanie zwierząt” – rozwodził się minister. “Leśnicy mają tu dobre rozeznanie. Przecież oni dokładnie znają te drzewostany. Gradacja się rozpoczęła w latach 2010-2011. Wtedy, gdyby pozwolono im działać, tej gradacji by nie było. Wtedy usunięto by te drzewa, które zostały zainfekowane, czyli zaatakowane przez kornika i wtedy, gdyby wycięto te drzewa, byłaby całkowita kontrola nad populacją tego gatunku i nie byłoby problemów. Byłyby zasobne drzewostany i bioróżnorodność, z występującymi tam gatunkami, a nie byłoby setek, czy tysięcy hektarów zamarłych drzewostanów snuł swą wizję pozbawionej drzew puszczy.”

“Jedno drzewo zarażało mniej więcej 30 w jednej generacji. A teraz mamy, z tego co mi dzisiaj powiedziano, ok. 1 mln 300 tys. zarażonych drzew. I te drzewa trzeba za wszelką cenę szybko usunąć, po to żeby zahamować proces, ja bym powiedział, erupcji tego, jeszcze w tym roku i w tym kierunku rzeczywiście działamy” – zapowiedział masowy wyrąb drzew Szyszko.

Ukoronowaniem tej wycinki ma być coś, czego jeszcze świat nie widział. “Puszcza Białowieska musi być obiektem, który pokaże całemu światu, w jaki sposób Polacy potrafili użytkować zasoby przyrodnicze. Jesteśmy liderem pod tym względem i z tego też powodu mamy najlepszą bioróżnorodność” – rzekł Jan Szyszko.

Czy coś zmieni w tej kwestii stanowisko Trybunału Sprawiedliwości UE, który jak informuje Money.pl wydał natychmiastowy zakaz cięcia drzew? Stało się tak na skutek skargi Komisji Europejskiej. „Komisja Europejska postanowiła pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze zwiększonym pozyskiwaniem drewna w Puszczy Białowieskiej, która jest obszarem chronionym Natura 2000. Jako że rozpoczęto już wyrąb na znaczną skalę, Komisja zwraca się do Trybunału również z wnioskiem o wprowadzenie środków tymczasowych nakazujących Polsce niezwłoczne wstrzymanie wycinek” – podkreślono w komunikacie KE.

Wczoraj z Trybunału Sprawiedliwości UE nadeszły takie słowa: „Wycinka we wpisanej na listę UNESCO Puszczy Białowieskiej ma zostać natychmiastowo wstrzymana”.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 29.07.2017 20:23

    Szyszko ty kanalio. Oby ścieli cie jak ten milion drzew, które masz zamiar zagrabić z puszczy.

  2. RobG56 30.07.2017 21:45

    W Polsce jest ponad 400 nadleśnictw. Jakie są przyczyny, że trzy z nich mają działać inaczej niż pozostałe.
    Sprawa bowiem nie dotyczy Puszczy i Białowieskiego Parku Narodowego lecz trzech nadleśnictw: Białowieża, Browsk, Hajnówka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.