Pokazał karykatury Mahometa – muzułmanie mu grożą

Opublikowano: 27.03.2021 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 814

Nauczyciel w brytyjskim Yorkshire pokazał na lekcji karykaturę Mahometa. Czyn ten wywołał gwałtowne protesty społeczności muzułmańskiej. Budynku szkoły musiała chronić policja. Pod adresem nauczyciela formułowane są groźby.

Po całym zajściu władze Batley Grammar School zaapelowały do uczniów, żeby pozostali w domach. Budynku szkoły pilnowali funkcjonariusze policji. Dyrektor placówki Gary Kibble napisał list do rodziców, w którym wyraził swoje „szczere i głębokie przeprosiny”. Jednocześnie uznał, że pokazanie uczniom karykatur Mahomenta było „zupełnie niestosowne”. Napisał, że rysunki mogły spowodować „wielką obrazę” uczuć religijnych. Po zgłoszeniach rodziców kierownictwo placówki zarządziło przeprowadzenie specjalnego dochodzenia w tej sprawie. „Szkoła chciała podziękować rodzicom, którzy skontaktowali się z nami, wyrażając swoje obawy” – napisał dyrektor.

List wystosowany do rodziców jednak nie osłabił protestów. W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy nawołujące do osobistego wzięcia udziału w manifestacji przeciwko świętokradztwu. „Konieczne jest, aby wszyscy pojawili się, aby zażądać zwolnienia nauczyciela z pracy. Jest to absolutne minimum. Mamy obowiązek bronić honoru Proroka Allaha” – głosił jeden z wpisów na Facebooku. W innym wpisie obok podobnych wezwań pojawiło się nazwisko nauczyciela, który miał pokazać karykatury.

Dyrektor szkoły podkreśla, że szkoła podjęła „natychmiastowe działania” decydując się na usunięcie kontrowersyjnych materiałów, a także zmianę programu nauczania edukacji religijnej w taki sposób, by upewnić się, że żadne treści nie są niewłaściwe”.

Gwałtowne protesty szybko stały się przedmiotem publicznej debaty. Przedstawiciel brytyjskiego rządu negatywnie ocenił protesty. „Nie są one w porządku” – powiedział minister odpowiedzialny za sprawy lokalne i samorządowe. Robert Jenrick wezwał protestujących do powrotu do domu oraz oświadczył, że jest „głęboko zaniepokojony” próbą „cenzurowania” nauczyciela.

„Nie wiemy dokładnie, co zostało powiedziane lub zrobione w klasie – zauważył polityk Partii Konserwatywnej. – Jestem głęboko zaniepokojony sugestią, że nauczyciel prowadzący zajęcia z religii powinien posługiwać się ocenzurowanymi materiałami lub czuć się zagrożony lub zastraszony przez to, co mógł powiedzieć. Sceny rozgrywające się przed szkołą są dla nas powodem do dużego niepokoju. Nie chcemy widzieć żadnego nauczyciela, pracownika administracji, rodzica czy ucznia, martwiącego się o to, czy uda mu się przekroczyć próg szkoły”.

Z kolei Baronessa Warsi, była przewodnicząca Partii Konserwatywnej, wyraziła swoje zaniepokojenie tym, że cały incydent podsyca „wojnę kulturową” i został wykorzystany przez „ekstremistów po obu stronach”.

Do sprawy włączył się Departament Edukacji, który określił protesty jako „całkowicie nie do przyjęcia” i potępił „groźby” i „zastraszanie” nauczyciela, którego dopuszczali się manifestujący. Stanowisko brytyjskich władz skrytykowali muzułmańscy aktywiści. Mohammed Shafiq z Fundacji Ramadan, która ma swoją siedzibę w Manchesterze, skarżył władze edukacyjne o to, że wzmacniają podziały społeczne i nie chronią uczniów „przed bólem i cierpieniem” wywołanym przez pokazanie karykatur Mahometa.

Rzeczniczka departamentu Edukacji powiedziała: „Grożenie i zastraszanie nauczyciela jest nie do przyjęcia. Zachęcamy do dialogu między rodzicami i szkołą. Charakter protestu, który widzieliśmy, w tym formułowanie gróźb i naruszenie ograniczeń sanitarnych, są całkowicie nie do przyjęcia. Szkoły mogą swobodnie uwzględniać w swoich programach nauczania pełen zakres zagadnień, idei i materiałów – również te, które są kontrowersyjne z tym zastrzeżeniem, że powinny zapewniać równowagę polityczną. Muszą być one zrównoważone potrzebą promowania szacunku i tolerancji między ludźmi różnych wyznań i przekonań” – czytamy w oświadczeniu.

Nauczyciel został zawieszony w czynnościach służbowych i oczekuje teraz na wynik oficjalnego dochodzenia.

Po tym jak francuski historyk został zamordowany, gdy pokazał uczniom karykatury Mahometa na lekcji poświęconej wolności słowa, kwestię gróźb należy potraktować niezwykle poważnie. Głos w sprawie wolności edukacji zabrał wówczas prezydent Francji Emmanuel Macron.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
marbu
Użytkownik
marbu

Sapkowski napisał w Wiedźminie mądre zdanie, a raczej dwa: “Nie drwij z cudzej religii. Ani to ładne, ani grzeczne, ani… bezpieczne.” (opowiadanie Krew Elfów)