Pojawiła się bardziej zaraźliwa forma SARS-CoV-2

Opublikowano: 06.05.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 569

Dane o COVID-19 z raportu nr 106 WHO z 5 maja 2020 r.:

– 3 517 345 – potwierdzone przypadki zachorowań od początku pandemii;

– 81 454 – potwierdzone przypadki zachorowań z ostatniej doby;

– 243 401 – łączna liczba zgonów od początku pandemii;

– 3 797 nowe przypadki zgonów z ostatnich 24 godzin.

Dzienna liczba nowych zarażeń spadła, dzienna liczba nowych zgonów wzrosła względem ubiegłego raportu, ale jest niższa niż we wcześniejszych dniach. Krzywa epidemii w Europie systematycznie spada w dół z chwilowymi skokami w górę. Rośnie w Południowo-Wschodniej Azji, a najwyższe wskaźniki są w Amerykach (oba kontynenty są zliczane przez WHO razem).

Koronawirus zmutował i obecnie mamy do czynienia z nową, bardziej zaraźliwą i niebezpieczną odmianą, twierdzą naukowcy z Los Alamos National Laboratory (LANL). Pojawiła się ona w Europie na początku lutego. Stamtąd zaczęła się rozprzestrzeniać i pod koniec marca dominowała na całym świecie. Naukowcy ostrzegają, że jeśli epidemia SARS-CoV-2 nie wygaśnie w sezonie letnim, jak ma to miejsce w przypadku grypy sezonowej, może nadal mutować, co znakomicie może utrudnić opracowanie szczepionki.

„To złe wiadomości” – mówi główna autorka badań, Bette Korber. „Nie powinno nas to jednak zniechęcać. Nasz zespół z LANL udokumentował te mutacja, a było to możliwe dzięki ogólnoświatowemu wysiłkowi naukowców, którzy natychmiast udostępniają genom lokalnie występującego wirusa”.

Przypomnijmy, że na początku marca chińscy naukowcy informowali o zidentyfikowaniu dwóch typów koronawirusa SARS-CoV-2, z których bardziej agresywny powodował 70% infekcji, a starszy i mniej agresywny – 30%. Typ bardziej agresywny miał być też bardziej rozpowszechniony w Wuhan na wczesnych etapach epidemii.

Teraz naukowcy z Los Alamos, we współpracy z uczonymi z Duke University i brytyjskiego University of Sheffield przeanalizowali tysiące genomów SARS-CoV-2 zebranych przez Global Initiative for Sharing All Influenza Database (GISAID).

Analizą zajął się zespół, który dotychczas zajmował się tworzeniem bazy danych nt. wirusa HIV. Od dwóch miesięcy specjaliści ci rozwijają narzędzia do śledzenia i analizy SARS-CoV-2 w czasie rzeczywistym. Bo bazy GISAID trafiają obecnie setki genomów koronawirusa dziennie, a eksperci z Los Alamos na bieżąco je analizują.

Dotychczas zidentyfikowano mutacje w 14 miejscach proteiny S, za pomocą której wirus przyłącza się do komórek. Najbardziej niepokojące są dwie z nich. Są too mutacja D614G, czyli zmiana nukleotydów G na A w pozycji 23403 w szczepie referencyjnym z Wuhan. Z nieznanych obecnie przyczyn wiąże się ona z większą zaraźliwością wirusa. Naukowców martwi też mutacja S943P. Co prawda występuje ona wyłącznie na terenie Belgii, ale wiele wskazuje na to, że jest ona skutkiem rekombinacji. Ten proces wymaga zaś jednoczesnej infekcji organizmu gospodarza dwoma odmiennymi szczepami wirusa.

Cała praca w formacie PDF, wraz ze szczegółowym opisem wszystkich mutacji, została opublikowana TUTAJ.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Biorxiv.org
Źródła: WolneMedia.net (statystyki) i KopalniaWiedzy.pl (treść główna)


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. gajowy 06.05.2020 17:01

  W publikacje tej można przeczytać, że Ci naukowcy badają tylko mutacje białek spike czyli tych charakterystycznych wypustek.
  Mając strzępy informacji dotyczącej wirusa już przygotowują szczepionkę. (Wystarczy że zwyceluje się nią w te “spiki”).
  Piszą, że w razie jakby większa temperatura i wilgotność latem nie zastopowały wirusa – o UV i witaminie D nie wspominają – to szczepionka będzie bardzo potrzebna.

  Tak to jest jak się wybija się ludziom z głowy wystawianie się na UV (bo to groźne), a badanie poziomu witaminy D to fanaberia. Wtedy wszystkich trzeba wyszczepiać na wszystko po kolei. I to szczepionkami, których jeszcze nie ma i prawdopodobnie nie będzie.

 2. Maria 06.05.2020 22:30

  Pan @Gajowy uważa, że ” jeszcze nie ma (szczepionek) i prawdopodobnie nie będzie.” Co do tego, że “nie będzie”, to bardzo niezorientowany człowiek z niego. To jest różnica, bo ja jestem optymistą- BĘDZIE ! Będą szczepionki. Wystarczy wpisać pytanie do wyszukiwarki -JUŻ JEST PRODUKOWANA!
  Bill Gates: Szczepionka na koronawirusa może być gotowa za …portal.abczdrowie.pl › bill-gates-szczepionka-na-koron…
  1 dzień temu – Szczepionki RNA i DNA nazywane są również genetycznymi. Wiele wskazuje, że jeśli szczepionka przeciwko koronawirusowi powstanie, będzie …

  Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie gotowa? Jest już …www.poradnikzdrowie.pl › zdrowie › choroby-zakazne
  20 kwi 2020 – Szczepionka na koronawirusa: pierwsi ochotnicy już ją przyjęli. Szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 mogłaby pomóc zwalczyć ..

  Pan @Gajowy jest pesymistą i pewnie twierdzi, że już gorzej być nie może. A ja, w przeciwieństwie do niego, jestem optymistą- uważam, że MOŻE, MOŻE !

 3. adambiernacki 06.05.2020 23:19

  Nie ma srarsa cova 2 ani 3000 nie istnieje nic takiego jest tylko obowiązek walki zbrojnej w obronie wolności :-))

 4. JP 07.05.2020 09:21

  [Benjamin Fulford] Czy oszukańcza pandemia wypłoszy Tajne Siły Kosmiczne?
  https://meditation539.com/?p=13156

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.