Pogrzeb członka SS Galizien „z najwyższymi honorami”

Opublikowano: 31.01.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1766

28 stycznia w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie odbył się pogrzeb zmarłego kilka dni wcześniej Mychajło Mułyka, ukraińskiego weterana, kóry w czasie II wojny światowej był członkiem kolaboranckiej formacji SS Galizien.

O uroczystym pogrzebie ukrainskiego weterana, współpracującego z Niemcami podczas wojny, napisał w swoim blogu dla RMF FM ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który przypomina, że formacja kolaborancka SS Galizien była odpowiedzialna „za ludobójstwo dziesiątków tysięcy Polaków i Żydów na dawnych Kresach południowo-wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej”.

Ks. Isakowicz-Zaleski opisuje, że pogrzeb weterana odbył się z najwyższymi honorami – w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i obwodowych a także Jurij Szuchewycz, syn komendanta UPA Romana Szuchewycza i poseł do Rady Najwyższej Ukrainy. W procesji pogrzebowej szli także ludzie, ubrani „w mundury nazistowskich formacji” a sam pogrzeb odbył się „przy czynnym udziale duchowieństwa Kościoła katolickiego obrządku greckokatolickiego”.

Według księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego tak uroczysta ceremonia, poświęcona weteranowi, współpracującemu z nazistowskimi Niemcami, budzi wiele wątpliwości, tym bardziej, że odbyła się zaraz po uroczystych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Księdza dziwi także brak reakcji na udział w pogrzebie grekokatolickich duchownych ze strony nuncjusza papieskiego w Kijowie. „Czyżby była to jakaś nowa odmiana watykańskiej “Realpolitik”?” – zastanawia się duchowny.

Ksiądz podkreśla także, że w związku z honorami, z jakimi pochowano Mychajło Mułyka nasuwa się pytanie do prezydentów Dudy i Zełenskiego o stan polsko-ukraińskich relacji. „Czyżby zapewnienia, że relacje polsko-ukraińskie będą budowane na prawdzie i pamięci były znów słowami rzuconymi na wiatr? – zastanawia się ks. Isakowicz-Zaleski”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.