Pogoń za zyskiem doprowadziła do śmierci nastolatek

Opublikowano: 07.01.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2094

Cała Polska pozostaje w szoku po tym, jak w koszalińskim escape roomie pięć 15-latek zginęło w pożarze. Urodzinowa rozrywka doprowadziła do tragedii, a przyczyną jej było zlekceważenie bezpieczeństwa klientów przez właściciela firmy. To powszechne w tej branży. Wszystko dla obniżenia kosztów i łatwego zysku. W całym kraju zarządzono kontrole podobnych miejsc rozrywki. Nałożono pierwsze kary. Premier zapowiada wprowadzenie przepisów regulujących prowadzenie takiej działalności.

Na polecenie szefa MSWiA ministra Joachima Brudzińskiego straż pożarna w całej Polsce rozpoczęła kontrolę bezpieczeństwa escape roomów. Wszystko z powodu tragedii, do jakie doszło w Koszalinie. Pięć 15-letnich dziewczyn zginęło tam w pożarze, który wybuchł w jednym z takich miejsc rozrywki. Prokuratura powołała specjalny zespół śledczy do wyjaśnienia okoliczności śmierci nastolatek, która wstrząsnęła opinią publiczną.

Z opinii strażaków wiadomo już, że przyczyną pożaru był ulatniający się gaz. Gaśnice były niewłaściwie rozmieszczone, a ofiary nie miały możliwości wydostania się z zamknięcia. Doszło do poważnego zaniedbania bezpieczeństwa ze strony właściciela firmy prowadzącej escape room. Grzejniki były usytuowane zbyt blisko materiałów łatwopalnych, a instalacja elektryczna była zamontowana niedbale. Klientki praktycznie nie miały możliwości awaryjnej ewakuacji. Poniosły śmierć na skutek zatrucia tlenkiem węgla.

Zabójczy escape room funkcjonował od lutego 2018 r. i prowadzony był przez 25-letniego mężczyznę, mieszkańca Koszalina. Biznesmen nie znajdował się w pobliżu w chwili wybuchu pożaru.

Tymczasem w ciągu ostatnich lat escape roomy, które stały się popularną formą rozrywki, powstawały jak grzyby po deszczu. Według portalu Money.pl w Polsce jest ich już ponad 1000, najwięcej – ponad 120 – w Warszawie. W 2017 r. z zabawy polegającej na wydostaniu się z zamknięcia dzięki pokonaniu sekwencji przeszkód i łamigłówek do pokonania skorzystało ponad 4 mln osób. To biznes, na który Polacy wydali we wspomnianym roku 200 mln zł.

Escape roomy to dla “Januszy biznesu” przede wszystkim łatwy zysk, bo żeby uruchomić takie miejsce rozrywki wystarczy zainwestować 15 tys. zł. Tragiczny ER w Koszalinie był właśnie przykładem takiej bieda-rozrywki, placówką z minimalnym wyposażeniem, prowadzoną najniższym kosztem. Nic dziwnego zatem, że doszło do rażących zaniedbań bezpieczeństwa. Goście budynku, w którym działała firma, już kilka razy wcześniej skarżyli się na zapach gazu.

“Firmę założyć może każdy, nawet we własnym domu. Wtedy strażacy nie mogą sprawdzać takich pomieszczeń. (…) zgodnie z prawem w przypadku tego rodzaju działalności gospodarczej nie jest wymagany odbiór pomieszczenia przez straż pożarną” – pisze Money.pl.

W każdym ER powinien znajdować się tzw. “panic button”, czyli przycisk powodujący awaryjne otwarcie wszystkich pomieszczeń. Nie ma jednak żadnych przepisów wymagających jego instalacji. W Koszalinie prawdopodobnie też go nie było. Jest to biznes pozostający poza wszelką kontrolą warunków bezpieczeństwa. Musiało dojść do tragedii, żeby rozpoczęła się publiczna dyskusja na ten temat.

Przedstawiciele branży opublikowali w mediach społecznościowych oświadczenia, w których składają kondolencje rodzinom ofiar i zapewniają, że ich ER spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Tymczasem zarządzona w trybie nagłym kontrola takich placówek w całym kraju już przynosi wiadomości o odkrytych uchybieniach w zakresie bezpieczeństwa. Stwierdzono takie przypadki w Zielonej Górze, Włocławku i w woj. świętokrzyskim, nałożono mandaty na właścicieli. W Grudziądzu kontrola straży pożarnej doprowadziła do zamknięcia jednego ER.

W sobotę minister Brudziński ostrzegał na Twitterze: “Oczekuję od właścicieli aby do czasu zakończenia kontroli powstrzymali się od prowadzenia tej działalności. Przypominam o konsekwencjach prawnych grożących za spowodowanie zagrożenia utraty zdrowia i życia.”

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zwołał specjalną konferencję, na której poinformował media, że skontrolowano już 200 ER na terenie kraju. Zapowiedział, że dojdzie do uregulowania działania tej branży przepisami bezpieczeństwa.

– Zaplanowaliśmy pewne zmiany w rozporządzeniach, zmiany ustawowe, które idą w tym kierunku, ażeby ciężar odpowiedzialności, zapewniania pełnego bezpieczeństwa związanego z funkcjonowaniem tego typu lokali był wystandaryzowany i spoczywał na przedsiębiorcy, spoczywał na tych, którzy decydują się na prowadzenie takiej działalności gospodarczej – powiedział szef rządu.

Na miejscu tragedii w Koszalinie gromadzą się mieszkańcy i palą znicze. Zapowiedziano, że uczniowie szkoły, do której chodziły ofiar zostaną objęci pomocą psychologiczną. W mieście ogłoszono żałobę.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. donkey 07.01.2019 14:11

    Skoro poprzedni klienci wyczuli gaz i nigdzie tego nie zgłosili to częściowo też są winni. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo nie powinniśmy mieć żadnych skrupułów i zgłaszać wszystkie zaniedbania. To nie jest taki sam donos jak na sąsiada za komuny.

  2. Radek 07.01.2019 14:48

    “Zapowiedziano, że uczniowie szkoły, do której chodziły ofiar zostaną objęci pomocą psychologiczną.” … a co to znaczy taka “pomoc psychologiczna”?

  3. Anonymous-X 07.01.2019 15:40

    @donkey

    “Skoro poprzedni klienci wyczuli gaz i nigdzie tego nie zgłosili to częściowo też są winni.”

    Klienci pisali o tym na profilu fb tego przybytku, profil już nie istnieje, kolejna sprawa, gdzie mieli zgłosić skoro:

    „Firmę założyć może każdy, nawet we własnym domu. Wtedy strażacy nie mogą sprawdzać takich pomieszczeń. (…) zgodnie z prawem w przypadku tego rodzaju działalności gospodarczej nie jest wymagany odbiór pomieszczenia przez straż pożarną” – pisze Money.pl.

    A ten ER to chyba była prywatna posesja, to do kogo mieli to zgłosić, właścicielowi?
    myślisz ze właściciel nie wiedział o tym? właściciel tego ER powinien dostać dożywocie, może kolejni “janusze biznesu” wyciągną jakieś wnioski z tego, ale szczerze to, wątpię w to.

  4. kopydlok 07.01.2019 17:04

    “W każdym ER powinien znajdować się tzw. „panic button”, czyli przycisk powodujący awaryjne otwarcie wszystkich pomieszczeń. Nie ma jednak żadnych przepisów wymagających jego instalacji.”

    Skoro nie ma żadnych przepisów, to kto pośrednio przyczynił się do tragedii? Oczywiście politycy, którzy teraz najgłośniej szczekają.

  5. Anonymous-X 07.01.2019 19:43

    @kopydlok

    “Skoro nie ma żadnych przepisów, to kto pośrednio przyczynił się do tragedii? Oczywiście politycy, którzy teraz najgłośniej szczekają.”

    Typowy janusz biznesu, bez wyobraźni, najtańszym kosztem otworzył ER i 5 nastolatek zginęło, bo pan biznesmen zamiast inwestować w jakość firmy, to zapewne cały dochód wydawał na bieżąco, na swoje luksusy, ale według @kopydlok winnymi śmierci tych nastolatek są politycy, którzy nie stworzyli przepisów dotyczących tzw. „panic button” w ER, a że właściciel miał w d@#@ bezpieczeństwo klientów to też wina polityków?

    Jak politycy tworzą wszelkiej maści przepisy, regulacje, jakieś normy porządkowe, to larum że ingerują w wolność obywatelską, a jak nie stworzą jakiegoś przepisu i coś się stanie to wrzaski ze to ich wina, bo nie stworzyli przepisów, ludzie to banda g@#@$% 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.