Podwyższono kary za wykroczenia drogowe

Opublikowano: 03.12.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1741

Sejm przegłosował ostatecznie nowelizację podwyższającą kary za wykroczenia na drogach.

Jak informuje portal BRD24.pl, posłowie przegłosowali wczoraj ostatecznie projekt nowelizacji „Prawa o o ruchu drogowym”, który po 26 latach urealni kary za wykroczenia na drogach. Przyjętych zostało tylko kilka doprecyzowujących prawo poprawek Senatu – nie zmieniają nic w wysokościach kar.

Teraz nowelizacja zostanie przekazana do prezydenta. Jeśli Andrzej Duda ją podpisze – a nic nie wskazuje na to, by mógł ten projekt zawetować – kary zaczną obowiązywać, tak jak założono, od 1 stycznia 2022 r.

Jakie będą kary od 1 stycznia 2021 r.?

5 tys. zł – maksymalna kara, którą będzie mógł jako grzywną mandatową nałożyć policjant ruchu drogowego.

30 tys. zł – maksymalna kara, którą będzie mógł nałożyć sąd.

Od 400 do 800 zł mandatu za przekroczenie dozwolonej prędkości w granicach 1-29 km/h.

Nie mniej niż 800 zł mandatu za przekroczenie dozwolonej prędkości ponad 30 km/h.

Nie mniej niż 1 tys. zł mandatu:

– za prowadzenie pojazdu niemechanicznego np. roweru w stanie po użyciu alkoholu, a więc mając w organizmie więcej niż 0,2 promila;

– kierowcy samochodu za nieprawidłowe wyprzedzanie;

– za jazdę pojazdem bez uprawnień do kierowania.

Nie mniej niż 1,5 tys. zł mandatu:

– kolizję, w której odniesione zostaję lekkie obrażenia ciała (nie wymagające hospitalizacji powyżej 7 dni);

– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu;

– niezatrzymanie pojazdu w celu przepuszczenia osoby niepełnosprawnej używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;

– wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany sygnalizacją (a także omijanie pojazdów przepuszczających pieszych);

– jazda pojazdem po chodniku i przejściu dla pieszych;

– tamowanie lub utrudnienie ruchu, gdy sprawca w ciągu 2 lat popełnił już to wykroczenie.

Nie mniej niż 2 tys. zł mandatu:

– wyprzedzanie na zakazie wyprzedzania, gdy sprawca był wcześniej w ciągu 2 lat karany za określone wykroczenia (będzie ich katalog);

– omijanie opuszczonych zapór/półzapór na przejeździe kolejowo-drogowym, a także wjazd na przejazd, gdy nie ma możliwości kontynuowania jazdy (dotyczyć to będzie też pieszych wchodzących na przejazdy w momencie opuszczania rogatek/półrogatek).

Nie mniej niż 2,5 tys. zł mandatu za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu wodnym i lądowym po spożyciu alkoholu (lub innego, podobnie działającego środka), czyli posiadając co najmniej 0,2 promila w organizmie.

Nie mniej niż 3 tys. zł mandatu za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu przez osobę znajdującą się po użyciu alkoholu (lub podobnie działającego środka) w warunkach recydywy.

8 tys. zł mandatu za niewskazanie, kto kierował pojazdem, gdy dokonano wykroczenia.

Zdjęcie: Matthias Ripp (CC BY 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.