Podwyżki, dodatki i nagrody. Politycy nie zbiednieją przez inflację

Opublikowano: 14.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1805

Ostatnie miesiące stoją pod znakiem podwyżek uposażeń dla polityków, uzasadnionych szalejącą inflacją. W ubiegłym roku wzrosły ich uposażenia, a teraz kwoty wydawane na prowadzenie biur poselskich czy wynajem mieszkań. Ministerstwo Finansów przyznało z kolei nagrody dla swoich urzędników, choć zdaniem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego nie byli oni zainteresowani powodzeniem „Polskiego Ładu”.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda w swoim rozporządzeniu przyznał znaczne podwyżki parlamentarzystom, członkom rządu i samemu sobie. Ich podstawowe uposażenie wraz z dietą wzrosło o blisko 60 proc., natomiast w przypadku samych wiceministrów było to aż 113 proc. Parlamentarzyści zarabiają w ten sposób blisko 17 tys. zł brutto.

Portal Money.pl szacował wówczas, że wzrosty uposażeń polityków będą kosztowały blisko 117 mln zł rocznie. Posłowie byli wówczas wyjątkowo zgodni i niemal wszyscy zagłosowali za projektem ustawy zgłoszonym przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Dziennik „Rzeczpospolita” przypomina, że w ostatnim czasie „parlamentarzyści dostali największą od lat podwyżkę ryczałtu na biura poselskie i senatorskie”. Rozporządzenie marszałków Sejmu i Senatu przewiduje jego wzrost do poziomu 17,2 tys. złotych miesięcznie, co oznacza o blisko 2 tys. zł więcej niż dotychczas. Dodatkowo zwiększono środki na funkcjonowanie klubów parlamentarnych o 300 zł na jednego posła.

Od kwietnia tego roku wzrasta z kolei stawka przysługująca parlamentarzystom, którzy chcą wynająć mieszkanie w Warszawie. Dostali oni do dyspozycji blisko 3,5 tys. zł miesięcznie. To już druga tego typu podwyżka w obecnej kadencji. Jest ona uzasadniana inflacją i wzrostem kosztów wynajmu lokali.

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć również pracownicy Ministerstwa Finansów. Resort, w odpowiedzi na interpelację Izabeli Leszczyny z Platformy Obywatelskiej, poinformował o wypłacie nagród dla 2574 urzędników. Łącznie przeznaczono na ten cel blisko 9,3 mln zł. Resort twierdzi, że pieniądze zostały przekazane „za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej”.

Tymczasem na temat pracy urzędników Ministerstwa Finansów wypowiedział się niedawno prezes Prawa i Sprawiedliwości. Przyznając się do porażki rządowego programu „Polski Ład” stwierdził on, że niektórzy z nich „byli całkowicie niezainteresowani tym, żeby to przedsięwzięcie się udało”.

Na podstawie: Money.pl, Rp.pl, Fakt.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bogdzio 14.04.2022 18:50

    Teraz przy takim ogłupieniu społeczeństwa czyt.polaków rząd może robić co mu się podoba

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.