Podwyżki dla pielęgniarek, położnych, sanitariuszy i dyspozytorów

Opublikowano: 26.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 321

Przyjęto projekt ustawy o podniesieniu pensji minimalnej pracownikom systemu służby zdrowia – podwyżki mają objąć zarówno zawody medyczne, jak i niemedyczne. Niestety w życie ma szansę wejść dopiero w dłuższej perspektywie.

Ale już same założenia są optymistyczne. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na wprowadzenie progu minimalnej pensji zasadniczej dla personelu niemedycznego, czyli między innymi dyspozytorów medycznych, opiekunów medycznych, sanitariuszy szpitalnych, sekretarek medycznych (ten zawód przeżywa rozkwit w ostatnich miesiącach, planowane są etaty dla sekretarek w przychodniach i szpitalach w całej Polsce).

Próg ten według projektu wynosi 2664 zł brutto. Ministerstwo zakłada, że po 2021 roku w służbie zdrowia nie będzie można zarobić mniej. Dopiero od tej bazowej kwoty liczone będą dodatki.

Podwyższone mają zostać również wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek – tych, które mają magisterium, ale nie mają specjalizacji. Ich pensje według nowych reguł liczone będą według współczynnika 0,73 (polega to na pomnożeniu przez tę wartość przeciętnej polskiej pensji). Dla porównania – wcześniej tym pielęgniarkom naliczano pensję według współczynnika 0,64. Teraz ich zasadnicze wynagrodzenie ma skoczyć do 3669 zł brutto.

„Dzięki przyjętemu rozwiązaniu, pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowisku pracy, na którym wymagane jest posiadanie specjalizacji, niezależnie od poziomu wykształcenia i ukończonego kierunku studiów, będą miały jednakowy współczynnik pracy, jak pielęgniarki i położne bez specjalizacji, które są zatrudnione na stanowiskach wymagających tytułu magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo” – podaje Centrum Informacyjne Rządu.

W projekcie zapisano jedno ważne zastrzeżenie: bez względu na datę przyjęcia ustawy, dokument wprowadzi wymóg obliczania i obowiązywania podwyżek dla pielęgniarek już od lipca 2018 r.

To nie koniec dobrych wiadomości: w 2019 ma poszerzyć się katalog zawodów, w których wzrośnie wynagrodzenie. Podwyżki dla pracowników cywilnych wojska zapowiedział już Mariusz Błaszczak. Rząd zapewnia również, że na wyższe płace w 2019 roku mogą liczyć także podlegający pod resort spraw wewnętrznych: policjanci i strażacy, a do tego nauczyciele i wykładowcy wyższych uczelni.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o