Podróże w czasie są możliwe tylko w równoległych liniach czasu?

Opublikowano: 29.07.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Paranauka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1521

Jak to często przedstawia się w science fiction, z wehikułem czasu nic nie trwa wiecznie – zawsze można cofnąć się i wszystko zmienić. Ale czy podróże w czasie są naprawdę możliwe w naszym wszechświecie, czy to tylko science fiction?

https://www.youtube.com/watch?v=44e1SvxRdWY

Nasze współczesne rozumienie czasu i przyczynowości wywodzi się z ogólnej teorii względności. Teoria fizyka teoretycznego Alberta Einsteina łączy przestrzeń i czas w jedną całość – „czas przestrzenny” – i dostarcza zaskakująco złożonego wyjaśnienia ich działania na poziomie, którego nie można porównać z żadną inną ustaloną teorią. Ta teoria istnieje od ponad 100 lat i została przetestowana eksperymentalnie z niezwykle dużą dokładnością, więc fizycy są pewni, że dostarcza ona dokładnego opisu przyczynowej struktury naszego wszechświata.

Od dziesięcioleci fizycy próbują wykorzystać ogólną teorię względności, aby dowiedzieć się, czy podróżowanie w czasie jest możliwe. Okazało się, że można napisać równania opisujące podróże w czasie i są całkowicie zgodne i zgodne z teorią względności. Ale fizyka to nie matematyka, a równania nie mają znaczenia, jeśli nie odpowiadają czemuś w rzeczywistości.

Argumenty przeciwko podróżom w czasie są poważne. Istnieją dwa główne pytania, które skłaniają nas do myślenia, że ​​te równania mogą nie być prawdziwe. Pierwsze pytanie jest praktyczne: aby stworzyć wehikuł czasu, najwyraźniej wymagana jest materia egzotyczna, to znaczy materia z ujemną energią. Cała materia, którą widzimy w codziennym życiu ma pozytywną energię – materia z negatywną energią nie jest czymś, co można znaleźć tuż za rogiem. Z mechaniki kwantowej wiemy, że taka materia mogłaby teoretycznie powstać, ale w zbyt małych ilościach i na zbyt krótki czas.

Nie ma jednak dowodów na to, że nie da się wytworzyć egzotycznej materii w wystarczających ilościach. Co więcej, można odkryć inne równania, które pozwalają podróżować w czasie bez użycia materii egzotycznej. Więc ten problem może być po prostu ograniczeniem naszej obecnej technologii lub zrozumienia mechaniki kwantowej.

Drugi główny problem jest mniej praktyczny, ale bardziej znaczący. Obserwacja, że ​​podróże w czasie wydają się przeczyć logice w postaci paradoksów podróży w czasie. Istnieje kilka rodzajów takich paradoksów, ale najbardziej problematyczne są paradoksy sekwencji. Popularna technika w fantastyce naukowej, paradoks sekwencji pojawia się za każdym razem, gdy pojawia się pewne wydarzenie, które powoduje zmianę przeszłości, ale sama zmiana zapobiega temu wydarzeniu w pierwszej kolejności.

Rozważmy na przykład scenariusz, w którym wchodzisz do wehikułu czasu, używasz go do cofnięcia się w czasie o pięć minut i niszczysz maszynę, gdy tylko znajdziesz się w przeszłości. Teraz, kiedy zniszczyłeś wehikuł czasu, nie będziesz mógł z niego skorzystać pięć minut później. Ale jeśli nie możesz użyć wehikułu czasu, to nie możesz cofnąć się w czasie i go zniszczyć. Dlatego nie jest zniszczony, więc możesz cofnąć się w czasie i go zniszczyć. Innymi słowy, wehikuł czasu zostaje zniszczony wtedy i tylko wtedy, gdy nie zostanie zniszczony. Ponieważ nie można go zniszczyć i nie zniszczyć jednocześnie, scenariusz ten jest niespójny i paradoksalny.

Powszechnym błędem w science fiction jest to, że paradoksy można „stworzyć”. Z tego właśnie powodu podróżnicy w czasie są zwykle ostrzegani, aby nie dokonywali znaczących zmian w przeszłości i unikali spotkań z ich przeszłością. Przykłady tego można znaleźć w wielu filmach o podróżach w czasie, takich jak trylogia Powrót do przyszłości. Ale w fizyce paradoks nie jest zdarzeniem, które faktycznie może się wydarzyć – jest to pojęcie czysto teoretyczne, które wskazuje na niespójność samej teorii. Innymi słowy, paradoksy sekwencji nie tylko sugerują, że podróżowanie w czasie jest niebezpieczne, ale także, że jest to po prostu niemożliwe.

Był to jeden z powodów, dla których fizyk-teoretyk Stephen Hawking sformułował swoją Hipotezę Obrony Chronologii, która stwierdza, że ​​podróże w czasie powinny być niemożliwe. Jednak ta hipoteza wciąż pozostaje niesprawdzona. Co więcej, wszechświat byłby o wiele ciekawszy, gdybyśmy zamiast eliminować podróże w czasie z powodu paradoksów, moglibyśmy po prostu wyeliminować same paradoksy.

Ale jaki jest sens wracać do przeszłości, jeśli nie możesz zmienić przeszłości? W rzeczywistości może rozwiązać każdy paradoks. Pomysł jest bardzo prosty. Kiedy wychodzisz z wehikułu czasu, wchodzisz na inną oś czasu. Na tej osi czasu możesz robić, co chcesz, w tym niszczyć wehikuł czasu, bez zmieniania czegokolwiek w oryginalnej osi czasu, z której pochodziłeś, ponieważ nie możesz zniszczyć wehikułu czasu na oryginalnej osi czasu, którą faktycznie podróżowałem w przeszłość i dzięki temu nie ma paradoksu.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Dandi1981 30.07.2022 09:39

    Egzoteryczna materia czyli czarna materia ta ktora tworzy czarna dziure ona jest na minusie bo wciaga rzeczy, to jest proba okielznania energi czarnej dziury.
    Tak jak zimna fuzja jest proba wytworzenia slonca.
    Co do wehikulu to jest wyjatkiem temu nalezy go zniszczyc w terazniejszosci bez skoku.

  2. Dandi1981 30.07.2022 16:44

    Myslalem nad tym i wyszlo tak: jezeli skoczysz 5 min do tylu rozwalasz wehikul i twoj skok jest wymazany z pamienci nigdy do niego nie dojdzie bo wehikul jest zniszczony, mimo ze skok jest wymazany z zdazen to mimo wszystko spelnil swoja powinosc czyli zniszczyl wehikul. BO koles istnial do momentu rozwalenia wehikulu
    Jak tego dokonal poprostu zniknal bo nie mial prawa sie juz tam dluzej znajdowac. Co nie ma wplwu na to ze go zniszczyl zanim przestal istniec w tym czasie.

  3. rici 30.07.2022 17:39

    Jeszcze w 70-80 latach czytalem o 16 naukowcach wywodzadcych sie z kregu krk, ktorzy w Watykanie opracowali cos w stylu wehikulu czasu, ale robiacym zdjecia filmowe z przeszlosci, czyli takie bierne podroze w czasie. Filmowali miedzy innymi zycie Jezusa, ale nie opublikowano tego gdyz nie zgadzalo sie to z obecnymi wyobrazeniami o Jezusie. Pozniej aparature rozebrano i kazdy z naukowcow wziol jedna czesc, i rozjechali sie po calym swiecie.
    Podejrzewam ze zniszczono to urzadzenie rowniez z powodu tego ze ludzie mogli by sie dowiedziec jak w rzeczywistosci wygladala ich historia, a wedlug mojego rozeznania historia jest sfalszowana w okolo 70 %.
    W Stanach jest organizacja CIOA czy cos w tzm rodzaju zajmujaca sie probami podrozy w czasie. \ale wedlug mnie aktywne podroze w czasie sa niemozliwe, z tego prostego powodu, ze taka podroz powoduje zmiane w czasoprzestrzeni, i automatycznie taki podroznik znajdzie sie w czasie rownoleglym, ktory zostanie wytworzony.
    Tak zwany paradoks dziadka, kiedy to ktos wzbiera sie w przeszlosc by zabic swojego dziadka, owszem swojego dziadka zabije, ale zabije go juz w czasie rownoleglym, i w tym czasie rownoleglym on sam zniknie, ale dalej bedzie zyl w swoim czasie.
    Tak ze mozliwe sa podroze w czasie , ale bierne, sluzace obserwacjom .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.