Podróż na Marsa grozi utratą wzroku

Opublikowano: 23.09.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 722

Lot na Marsa może być niebezpieczny dla zdrowia astronautów. Amerykańska Akademia Oftalmologii ostrzega, że długotrwały pobyt w przestrzeni kosmicznej może skończyć się utratą wzroku.

Z badań opublikowanych na łamach pisma Opthalmology dowiadujemy się, że 60% astronautów, którzy brali udział w długotrwałych misjach – trwających około 6 miesięcy – miało później problemy ze wzrokiem. Podobne kłopoty spotkały 27% astronautów, którzy przebywali w przestrzeni kosmicznej krótko. U niektórych problemy utrzymywały się przez wiele lat, u innych wzrok szybko powracał do normy.

Na potrzeby raportu szczegółowo zbadano 7 astronautów i przeprowadzono wywiady z 300 kolejnymi.

NASA już zwróciła uwagę na pogorszenie się widzenia w kosmosie i na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłano dziesiątki par okularów.

Naukowcy uważają, że przyczyną kłopotów ze wzrokiem jest najprawdopodobniej brak grawitacji. Przyczynia się on też do innych objawów znanych pod nazwą Syndromu adaptacji do przestrzeni kosmicznej (Space Adaptation Syndrome), takich jak wymioty, nudności i utrata orientacji w przestrzeni. Przyczyną tych objawów jest przemieszczanie się płynów ustrojowych, przede wszystkim płynu mózgowo-rdzeniowego, który wędruje w stronę głowy i wywiera ucisk na mózg i oczy.

Załogowa misja na Marsa może potrwać trzy lata, co stwarza poważne niebezpieczeństwo utraty wzroku przez astronautów.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: The Register
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Hassasin 23.09.2011 12:23

    No tak , nie w smak nam próżnia czy brak grawitacji , toć to logiczne , biorąc pod uwagę ewolucję organizmów żywych na ziemi . Ale nie w tym rzecz, trzeba po prostu skonstruować habitat bardziej zblizony do naturalnych warunków . Czyli sztuczna grawitacja i jakieś pole ochronne ( magnetyczne ) wkoło habitatu . No matki natury nie przeskoczysz 😉

  2. dartan 23.09.2011 12:45
  3. dartan 23.09.2011 12:49

    Trzeba skorzystać z google earth i wierzyć, że to co pokazują jest prawda…
    http://www.sekretyameryki.com/?p=6413

  4. onelove 23.09.2011 20:09

    nie wiem nie wierze w to co mowia naukofcy 😛 bo raczej wszystko co mowia jest na opak… slyszalem ze w przestrzeni kosmicznej jest tak cicho ze mozna uslyszec OM 🙂

  5. mr_craftsman 24.09.2011 02:45

    czysta gdybologia z tą grawitacją, przecież tak naprawdę nikt jeszcze nie wie na czym ona polega…

    hipoteza o “masie”, cóż, ma swoje wady…

  6. sfisol 28.09.2011 10:05

    A podróż smaochodem do pracy grozi urwaniem głowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.