Podpisano konwencję o statusie prawnym Morza Kaspijskiego

Opublikowano: 13.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 726

W niedzielę przywódcy Rosji, Iranu, Kazachstanu, Turkmenistanu i Azerbejdżanu podpisali konwencję o statusie prawnym Morza Kaspijskiego. Nad tym dokumentem pracowano od 1996 roku.

Z dokumentu wynika, że główny obszar powierzchni wód Morza Kaspijskiego pozostanie w powszechnym użytku stron, a dno i podglebie zostanie podzielone między sąsiadujące ze sobą państwa na działki w drodze porozumienia między nimi na podstawie prawa międzynarodowego.

Żegluga, rybołówstwo, badania naukowe oraz układanie rur na dnia akwenu będą się odbywać zgodnie z ustaleniami stron. Podczas realizacji zakrojonych na wielką skalę projektów morskich musi zostać uwzględniony czynnik ekologiczny. Jeden z punktów konwencji przewiduje zakaz stacjonowania na Morzu Kaspijskim sił zbrojnych krajów spoza kaspijskiej piątki, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo na morzu i zarządzanie jego zasobami.

Kraje „Kaspijskiej Piątki” otrzymały prawo budowania sztucznych wysp i obszarów bezpieczeństwa, które nie mogą rozpościerać się na więcej niż 500 metrów, zgodnie z dokumentem opublikowanym na stronie internetowej Kremla po podpisaniu dzisiejszej konwencji w sprawie statusu Morza Kaspijskiego. „Państwo nadbrzeżne ma wyłączne prawo budowania oraz wydawania pozwoleń i przepisów dotyczących budowy, eksploatacji i wykorzystywania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w przedziale całego sektoru. Państwo nadbrzeżne może ustanowić wokół sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń, gdzie jest to konieczne, strefy w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno żeglugi, jak i sztucznych wysp, instalacji i konstrukcji” — głosi dokument. Dokument precyzuje, że szerokość strefy bezpieczeństwa nie będzie rozciągać się na więcej niż 500 m, mierzone z każdego punktu na zewnętrznej krawędzi takich sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń.

Kiedyś Morze Kaspijskie dzieliły między siebie Związek Radziecki i Iran, ale wraz z rozpadem ZSRR i powstaniem Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Turkmenistanu sytuacja się skomplikowała. Po 26 latach ustalono, że nie będzie ono ani jeziorem, ani morzem.

„Le Monde” twierdzi, że Rosja w wielu kwestiach straciła swoje pozycje, ale zyskała na wizerunku lidera dyplomatycznego oraz zapewniła sobie dominację militarną w regionie. “To epilog trwających ponad 20 lat trudnych negocjacji, w których stawką była ropa naftowa, gaz i kawior” — pisze „Le Monde”. Przywódcy Rosji, Iranu, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Turkmenistanu podpisali historyczne porozumienie o statusie Morza Kaspijskiego. Ten szczyt szefów państw jest piątym od 2002 roku, a spotkań technicznych oraz na szczeblu ministerialnym przeprowadzono ponad 50.

Od czasu rozpadu Związku Radzieckiego Morze Kaspijskie znalazło się w próżni prawnej, bo państwa, które mają do niego dostęp, nie potrafiły się porozumieć. Nowa konwencja — jak pisze „Le Monde” — nie usuwa wszystkich przyczyn sporów wokół tego największego jeziora na świecie. Jednak powinna zmniejszyć napięcie w bogatym w węglowodory regionie. Według niektórych szacunków zalega tam prawie 50 mld baryłek ropy naftowej i około 300 bln metrów sześciennych gazu ziemnego.

Konwencja nadaje Morzu Kaspijskiemu „specjalny status prawny”, a pięć państw nadkaspijskich podzieli między sobą morskie i podwodne zasoby. Rozszerza ona też „możliwości współpracy” między tymi krajami, ale — zdaniem niektórych ekspertów — pewne państwa mogą zyskać więcej niż inne. Na przykład, Turkmenistan, jedno z najbardziej zamkniętych państw na świecie, zamierza położyć na dnie jeziora rurociąg, którym będzie eksportowany gaz z Azerbejdżanu do Europy.

Projekt Turkmenistanu napotkał wcześniej na opór ze strony innych graczy w regionie, a teraz Moskwa i Teheran mogą sprzeciwić się jego realizacji ze względów ekonomicznych. Właśnie Rosja i Iran mogą najwięcej stracić. Jeśli Rosja musi zrezygnować z wielu kwestii, to zyskuje też niemało na tym, że udało się jej wyjść z impasu i wzmocnić swój wizerunek jako państwa, które buduje porozumienia dyplomatyczne, twierdzi analityk John Roberts z Rady Atlantyckiej.

Co więcej, konwencja powinna zapewnić Rosji dominację militarną w regionie, bo państwa trzecie nie będą mogły posiadać baz wojennych w regionie Morza Kaspijskiego. Z kolei Iran będzie mógł realizować wspólne projekty z Azerbejdżanem.

Gazeta zwraca uwagę, że oprócz kwestii wojskowych i gospodarczych, konwencja daje nadzieję na zachowanie różnorodności ekologicznej w regionie. Dzięki wprowadzeniu limitów na kawior, może zwiększyć się populacja bieługi.

Zdjęcie: Aleksey Nikolskiy (Sputnik)
Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. arthur 14.08.2018 11:08

    Jak zwykle Sputnik- pomieszanie z poplątaniem. Konwencja dotyczyła statusu prawnego, czyli polityki. Nikt nie odnosił się do geologii, czy hydrobiologii.
    ” Po 26 latach ustalono, że nie będzie ono ani jeziorem, ani morzem.”
    Nikt, akurat tego, raczej nie ustalał.
    Morze Kaspijskie formalnie było i jest jeziorem, o nazwie Morze:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.