Podobieństwa między odległymi językami

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście mówić w swoim języku wolno i maksymalnie wyraźnie, prawdopodobnie zwracaliście uwagę na to, że obcokrajowcy może mgliście, ale rozumieją, o czym mowa.

Naukowcy z amerykańskiego laboratorium neurofizjologii poznawczej Cornell University odkryli, że w wielu językach świata podobne dźwięki występują w słowach o tym samym znaczeniu.

Przeprowadzono analizę listy składającej się z 40-100 słów w ponad 6 tysięcy języków i dialektów, występujących w 2/3 wszystkich języków świata, aby potwierdzić ten związek.

Rezultaty pokazały, że nawet wśród języków należących do różnych rodzin z różnych kontynentów określone dźwięki występują o wiele częściej w słowach oznaczających tę samą koncepcję lub ideę.

„Te tendencje mają charakter przypuszczenia, nie można ich jednoznacznie nazwać uniwersalnymi” — wyjaśnia profesor psychologii Morten H. Christiansen, szef grupy badawczej. „Na przykład, jeśli weźmiemy jakiś język, w którym jest przymiotnik „czerwony”, to z dużym prawdopodobieństwem w innych językach w słowach o tym samym znaczeniu pojawi się litera „r”. Byliśmy bardzo zaskoczeni, kiedy odkryliśmy takie podobieństwa — łącznie jest ich 70″.

Ciekawe, że prawdopodobieństwo znalezienia podobnie brzmiących słów nie zależy od geografii i rozwoju językoznawstwa. W związku z tym naukowcy doszli do wniosku, że natura języka jest o wiele bardziej złożona, niż uważano wcześniej, i wymaga głębszej analizy naukowej.

Christiansen podsumowuje: „Podczas badań wykluczyliśmy kontakt językowy i pochodzenie jako pierwotną przyczynę tych związków. W przyszłości mamy ustalić, skąd te więzi się wywodzą”.

Źródło: pl.SputnikNews.com