Podobieństwa między odległymi językami

Opublikowano: 08.10.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 680

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście mówić w swoim języku wolno i maksymalnie wyraźnie, prawdopodobnie zwracaliście uwagę na to, że obcokrajowcy może mgliście, ale rozumieją, o czym mowa.

Naukowcy z amerykańskiego laboratorium neurofizjologii poznawczej Cornell University odkryli, że w wielu językach świata podobne dźwięki występują w słowach o tym samym znaczeniu.

Przeprowadzono analizę listy składającej się z 40-100 słów w ponad 6 tysięcy języków i dialektów, występujących w 2/3 wszystkich języków świata, aby potwierdzić ten związek.

Rezultaty pokazały, że nawet wśród języków należących do różnych rodzin z różnych kontynentów określone dźwięki występują o wiele częściej w słowach oznaczających tę samą koncepcję lub ideę.

„Te tendencje mają charakter przypuszczenia, nie można ich jednoznacznie nazwać uniwersalnymi” — wyjaśnia profesor psychologii Morten H. Christiansen, szef grupy badawczej. „Na przykład, jeśli weźmiemy jakiś język, w którym jest przymiotnik „czerwony”, to z dużym prawdopodobieństwem w innych językach w słowach o tym samym znaczeniu pojawi się litera „r”. Byliśmy bardzo zaskoczeni, kiedy odkryliśmy takie podobieństwa — łącznie jest ich 70″.

Ciekawe, że prawdopodobieństwo znalezienia podobnie brzmiących słów nie zależy od geografii i rozwoju językoznawstwa. W związku z tym naukowcy doszli do wniosku, że natura języka jest o wiele bardziej złożona, niż uważano wcześniej, i wymaga głębszej analizy naukowej.

Christiansen podsumowuje: „Podczas badań wykluczyliśmy kontakt językowy i pochodzenie jako pierwotną przyczynę tych związków. W przyszłości mamy ustalić, skąd te więzi się wywodzą”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.