Podlasie tęskni za klientami z Białorusi

Opublikowano: 20.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2051

Podlascy przedsiębiorcy mogą stracić nawet kilkaset milionów złotych z powodu zmian, jakie w wydawaniu wiz obywatelom Białorusi wprowadziło w styczniu polskie MSZ. Uzyskanie wizy „na zakupy” nie jest już takie proste, jak wcześniej.

Nowe zasady wydawania wiz bezpośrednio przełożyły się na spadek liczby Białorusinów, odwiedzających polskie sklepy w pobliżu granicy. O sytuacji podlaskich przedsiębiorców po wprowadzeniu zmian w systemie wizowym dla Białorusinów pisze portal Money.pl.

Przypomnijmy, od 2 stycznia Białorusini nie mogą otrzymać polskiej wizy Schengen typu C „na zakupy” bez potwierdzenia rezerwacji miejsca zamieszkania, czyli np pokazania rezerwacji hotelowej lub umowy najmu. Wcześniej takie potwierdzenie nie było wymagane.

„Z punktu widzenia obywatela Białorusi zmiany w czasie załatwiania formalności wizowych będą nieodczuwalne. Zgodnie z jednolitym wykazem dokumentów zmiana polegać będzie na konieczności rezerwacji hotelu w Polsce lub wynajmu pomieszczenia na cały okres pobytu” — mówiło o wprowadzanych zmianach polskie MSZ.

Przed wprowadzeniem zmian kupujący z Białorusi stanowili ważną część klienteli podlaskich sklepów i centrów handlowych.

“Pamiętam, jak trzy lata temu pod koniec roku klienci z Białorusi dosłownie “wymietli” całą elektronikę. Kupili wszystko, co było” — mówił w rozmowie z Money.pl właściciel sklepu z Białegostoku. “To było widać szczególnie rano przy rynku na Kawaleryjskiej i w dużych centrach handlowych, gdzie klientów z Białorusi było bardzo wielu” — mówił Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku. Dodał, że przez ostatni miesiąc zakupowa turystyka się załamała.

Problem z mniejszą liczbą Białorusinów w podlaskich sklepach i punktach usługowych, poza samymi przedsiębiorcami, widzą także samorządowcy. Białostocka Rada Miasta przyjęła już krytyczną dla polskiej zmiany uchwałę, w której wskazano, że wizyty obywateli Białorusi, “to pewny zarobek dla lokalnych przedsiębiorców”.

Jak informuje Money.pl, Na podobny ruch zdecydowali się radni powiatu bialskiego w województwie lubelskim, a pod koniec lutego zajmą się tematem radni z Hajnówki.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 20.02.2019 13:27

    Takie sankcje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.