Poderżnięto gardło kukle abp. Jędraszewskiego

Opublikowano: 16.08.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 19

Echa przemówienia abp Marka Jędraszewskiego na temat „tęczowej zarazy” nie milkną. Na jednej z gejowskich imprez w Poznaniu dokonano „egzekucji” kukły przedstawiającej arcybiskupa.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę w klubie Punto Punto, gdzie odbywał się konkurs Mr Gay Poland. Jeden z uczestników imprezy – przebrany za kobietę mężczyzna – symulował podcinanie gardła duchownemu (w miejscu twarzy przyklejono zdjęcie arcybiskupa) w formie kukły. Nie zabrakło też sztucznej krwi. Zdjęcia z imprezy pojawiły się w Internecie dopiero w środę. Sprawa została nagłośniona przez TVP Poznań, wkrótce zareagował Episkopat.

Według rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytela-Andrianika zdarzenie jest niczym innym jak manifestacją nienawiści, podobne zachowanie nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji.

„Chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się kanonach europejskiej cywilizacji. W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie” – czytamy w oświadczeniu.

Sprawę skomentował też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, obiecując, że zajmie się incydentem. „Trudno mi znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej” – napisał na „Twitterze”.

Z kolei Szef MSWiA Mariusz Kamiński jest zdania, że sprawą powinna zająć się prokuratura.

Dziennikarze skontaktowali się z organizatorami konkursu z prośbą o komentarz. Na profilu Mr Gay Poland pojawiło się oświadczenie, w którym przeproszono za zaistniałą sytuację i wyjaśniono, że kierownictwo nie zostało poinformowane o takiej akcji i nie popiera podobnych występów, natomiast sam konkurs „ma na celu promowanie pozytywnych postaw oraz tolerancji i akceptacji”.

Głos zabrał też „sprawca całego zamieszania” – drag queen Mariolkaa Rebell, która przyznaje, że emocje troszkę wymknęły się spod kontroli, i żałuje swojego występu.

Przypomnijmy, podczas kazania wygłoszonego w Kościele Mariackim z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Jędraszewski użył „mocnych słów” w odniesieniu do środowisk LGBT. „Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. (…) Nie czerwona, ale tęczowa” – mówił arcybiskup Jędraszewski podczas homilii.

Przemówienie wzbudziło wiele kontrowersji i wywołało falę krytyki społecznej. Nagranie zostało nawet zablokowane przez administrację platformy „YouTube”, ale wkrótce wideo odblokowano. Przed kilkoma dniami radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia PiS i szef wielkopolskich struktur Solidarnej Polski Robert Popkowski złożył w Facebooku życzenia urodzinowe swojemu koledze z partii Jackowi Kubiakowi (również radny z ramienia PiS), w których życzył „wytępienia tęczowej zarazy”.

Arcybiskup Marek Jędraszewski dostał wsparcie z sąsiedniego kraju: prymas Czech kard. Dominik Jaroslav Duka wydał oświadczenie, w którym broni polskiego duchownego i jego homilii. Prymas zgadza się z Przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim, że „szacunek wobec osób LGBT nie może prowadzić do akceptacji ich ideologii”. Staje więc w obronie atakowanego przez media i społeczeństwo, a także przez część duchowieństwa, abp. Jędraszewskiego.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
herhor
Użytkownik
herhor

Jakkolwiek nie lubię “kościoła” i jego samego uważam za “purpurową zarazę”, to w tym wypadku uważam, że “tęczowa zaraza” (jak zwykle zresztą) przegięła.
To już nie jest walka o równouprawnienie, czy tolerancję społeczną. To jest bezczelne epatowanie swoim zboczeniem i wymaganie od społeczeństwa bezwzględnej akceptacji!
A jak nie: “to was zarżniemy jak kukłę!” (albo zerżniemy, zależy…)

Dla mnie granicą tolerancji jest zrozumienie, że ludzie są różni i umiejętność współistnienia, bez wyrządzania sobie krzywdy.

“Akty”, takie jak ten, czy inne zwyrodnienia, jakie dzieją się w bardziej “otwartych” krajach (jak np. zezwalanie na operacje zmiany płci u dzieci, przez ich homo-opiekunów, w USA) wywołują u mnie “tęczowe wymioty” i powodują, że moja zdychająca tolerancja szybko zamienia się w ostry (t)opór.

Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

@herhor, warto zachować spokój.Tacy ludzie poprzez swoje działania próbują wymusić w tobie nienawiść, która rodzi podziały. ja dawno przestałem się przejmować przez co żyję spokojniej