Podczas mszy islamiści zabili 22 katolików

Uzbrojeni fundamentaliści z islamskiego ugrupowania Boko Haram zabili co najmniej 22 osoby podczas ataku na katolicki kościół na północnym wschodzie Nigerii – poinformowali w poniedziałek świadkowie. Zamach przeprowadzono w trakcie niedzielnej mszy świętej. Oblężenie trwało 4 godziny.

Podczas ataku na kościół we wsi Waga Chakawa w stanie Adamawa islamiści najpierw zaatakowali modlący się tłum ładunkami wybuchowymi, a następnie ostrzelali ludzi z broni palnej. Z informacji świadków wynika, że podczas czterech godzin oblężenia świątyni członkowie Boko Haram wzięli zakładników; ich los pozostaje nieznany. Napastnicy następnie spalili kilka domów we wsi.

Informacje o ofiarach zamachu na świątynię potwierdzili przedstawiciele lokalnego Kościoła katolickiego. Pogrzeby ofiar mają się odbyć w poniedziałek. Do sprawy oficjalnie się nie odniosły władze Nigerii ani wojsko. W ciągu ostatnich trzech lat tysiące osób zginęły w rezultacie walk między zamieszkanym przeważnie przez chrześcijan południem Nigerii i muzułmańską północą. Radykalne organizacje islamskie chcą oderwać północ od reszty kraju i utworzyć tam państwo wyznaniowe.

Według organizacji broniących praw człowieka walki te, toczone z dala od pól naftowych, kluczowych dla gospodarki kraju, są często ignorowane przez rząd centralny.

Autor: JW
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl