Podatek węglowy „działa”, choć emisje CO2 rosną

Opublikowano: 21.04.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1268

Zgodnie z danymi rządowymi emisje gazów cieplarnianych (GHG) wzrosły w Kanadzie pomimo podatku od emisji dwutlenku węgla nałożonego przez rząd federalny.

Environment Canada w oświadczeniu National Inventory Report stwierdza, że „emisje wzrosły o 12 milionów ton”, co według „Blacklock’s Reporter” jest sprzeczne z twierdzeniem ministra środowiska Stevena Guilbealta, że ​​„nasz plan działa”.

Emisje w całej Kanadzie spadły tylko w jednej prowincji – Nowej Fundlandii i Labradorze – i pozostają na tym samym poziomie w Kolumbii Brytyjskiej, Manitobie, Nowej Szkocji i na Wyspie Księcia Edwarda. Alberta, Saskatchewan, Ontario, Quebec i Nowy Brunszwik odnotowały wzrost emisji. Guilbealt powiedział: „Nasze postępy w zakresie zmian klimatu i obniżania emisji wciąż się zwiększają”.

Raport z kwietnia 2023 r. stwierdza: „Kanada odpowiada za około 1,6% światowej emisji gazów cieplarnianych”.

1 kwietnia rząd federalny podniósł podatek węglowy o 30 procent od kosztów paliwa, z 50 do 65 dolarów za tonę. Kanadyjska Federacja Podatników (CTF) oszacowała, że ​​skok spowoduje wzrost ceny dla konsumentów z 11,05 do 14,31 centów kanadyjskich za litr, a cena gazu ziemnego wzrośnie o 12 centów za metr sześcienny.

Zgodnie z planem klimatycznym rządu liberalnego podatek od emisji dwutlenku węgla, po wzroście do 65 dolarów kanadyjskich za tonę od 1 kwietnia, będzie stopniowo wzrastał o 15 dolarów rocznie do 2030 r., kiedy to będzie kosztował 170 dolarów za tonę. Raport parlamentarnego urzędnika budżetowego szacuje, że do 2030 r. koszt netto podatku węglowego wyniesie średnio 1513 dol. dla gospodarstw domowych w Nowej Szkocji, 1512 dol. w PEI i 1316 dol. w Nowej Fundlandii i Labradorze. Gospodarstwa domowe w Albercie zapłacą średnio 2773 dol. do 2030–31, podczas gdy gospodarstwa domowe w Ontario zapłacą 1820 dol.

Jeśli chodzi o wpływ tych podatków od emisji dwutlenku węgla na GHG, dane rządowe wskazują, że w 2020 r. emisje ogółem wyniosły 659 mln ton i wzrosły do ​​670 mln ton w 2021 r.

Dokument rządowy wskazuje, że „większość emisji transportu w Kanadzie jest związana z transportem drogowym, który obejmuje transport prywatny i pojazdy ciężarowe. Ogólny trend wzrostowy emisji z transportu drogowego wynika w dużej mierze ze wzrostu liczby kierowców”.

W Izbie Gmin 22 czerwca 2022 r. Guilbealt powiedział, że podatki od emisji dwutlenku węgla były powodem spadku emisji. „Mamy plan. Nasz plan działa. Poziom zanieczyszczenia w Kanadzie spadł. Będziemy dalej robić to, co robimy” – powiedział.

„Wycena zanieczyszczeń to najlepszy mechanizm rynkowy do walki z egzystencjalnym zagrożeniem dla naszej planety, jakim są zmiany klimatu. To działa” – uznał zastępca ministra finansów Randy Boissonnault wypowiadając się w Izbie Gmin 7 października 2022 r,

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.