Pod ziemią nadal niebezpiecznie

Opublikowano: 09.09.2012 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1093

Mimo głośnych tragedii w ostatnich kilku latach, w kopalniach nadal naruszane są przepisy o czasie pracy i nie dba się o bezpieczeństwo pracowników.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w latach 2010-2011 Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała 20 z 32 kopalń węgla kamiennego. Naruszenia przepisów o czasie pracy stwierdzono w prawie każdej z nich.

W 2010 r. w dziewięciu na dziesięć kontrolowanych kopalni pracodawcy nie zapewniali dnia wolnego w zamian za pracę np. w weekend, w ośmiu – nie zapewniano pracownikom odpowiednio długiego nieprzerwanego odpoczynku. Identyczną skalę mają nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy. W co drugiej kopalni nie przestrzegano przepisów dotyczących skróconego czasu pracy, zatrudniano pracowników powyżej dopuszczalnej liczby godzin nadliczbowych oraz zatrudniano pracowników w godzinach nadliczbowych na stanowiskach, na których nie powinno się tego robić. Te same nieprawidłowości inspektorzy PIP stwierdzili w kopalniach, które kontrolowali rok później.

Według PIP podstawową przyczyną wymienionych nieprawidłowości jest zbyt małe zatrudnienie, zwłaszcza niewystarczająca liczba pracowników posiadających odpowiednie doświadczenie i uprawnienia do wykonywania specjalistycznych prac. Do tego dochodzą błędy organizacyjne.

W zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy pod ziemią inspektorzy PIP w 2010 r. najczęściej (w siedmiu na dziesięć kontrolowanych kopalni) stwierdzili nieprawidłowości polegające na niewłaściwym stanie dróg transportowych i ucieczkowych – brakowało kładek nad wodą, a istniejące były wąskie i niestabilne, drogi ewakuacyjne były śliskie, nierówne lub zatarasowane. PIP zwraca również uwagę m.in. na niedostateczne kontrole stanu technicznego oraz wyeksploatowane maszyny.

Jak informuje z kolei portal wnp.pl, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku odnotowano w górnictwie 1607 wypadków, z czego 21 śmiertelnych i 15 ciężkich. Ponad 70% wypadków w górnictwie jest spowodowanych błędem człowieka, rozumianym nie tylko jako nieostrożność osoby poszkodowanej w wypadku, lecz przede wszystkim jako zła organizacja pracy i brak właściwego nadzoru ze strony przełożonych.

Podczas przeprowadzonych w 2011 r. kontroli zakładów górniczych nadzór górniczy stwierdził 1947 przypadków rażących naruszeń przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz ruchu zakładu górniczego. Nałożono 2195 grzywien w drodze mandatu karnego na łączną kwotę 411 810 zł.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pasanger8 09.09.2012 11:11

    Tylko bezwzględne długie więzienie dla dyrektorów,właścicieli(czyli sprawujących nadzór właścicielski urzędników)oraz kierowników robót coś zmieni.Niecałe pół miliona złotych mandatów karnych?Wolne żarty-wręcz zachęta do łamania prawa i ryzykowania ludzkim życiem.Jakoś o tragedii górników z Wujka (dziewięciu zabitych) to się Wyborcza i Rzepa rozwodzą dziesięcioleciami.Gdy w Halembie zginęło 23 ludzi to nie ma rozwodzenia się i ciągnięcia tematu latami.
    http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/Smolenski-Ile-kosztuje-smierc-gornika/menu-id-197.html
    Różni ludzie mają krew tych górników na rękach ale pod domem Kazimierza D. Nikt nie urządza pikiet.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.