Pod posadzką bydgoskiej katedry odnaleziono skarb

Opublikowano: 07.01.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1014

To jedno z najbardziej niezwykłych odkryć, jakie miało miejsce w ostatnich latach w Polsce. Pod posadzką katedry pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy odnaleziono skarb, który został prawdopodobnie ukryty przed Szwedami w czasie potopu.

Na skarb składa się 480 monet – są to głównie dukaty niderlandzkie, ale też dukaty gdańskie czy toruńskie. Oprócz tego znaleziono m.in. pieniądze z wizerunkiem Jana Kazimierza, a najstarsza z monet pochodzi jeszcze z czasów Zygmunta II Augusta. Poza tym odkryto również 200 innych przedmiotów – biżuterię, dewocjonalia, zapinki do strojów itp. Niemal wszystkie są wykonane ze złota.

Skarb odkryto w trakcie badań archeologicznych w katedrze, zaledwie 10 cm poniżej współczesnego poziomu posadzki. Na razie nie wiadomo, kto zakopał w tym miejscu cenne przedmioty. Można jednak w przybliżeniu określić, kiedy to wydarzenie miało miejsce – prawdopodobnie w czasie potopu szwedzkiego (najmłodsza moneta została wybita w 1652 roku). Pierwotnie kosztowności umieszczone były w drewnianej skrzyni, ta jednak przez setki lat zdążyła się już rozłożyć.

Prace w katedrze wciąż trwają, być może uda się odnaleźć kolejne artefakty.

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy została wybudowana w XV w., nosi cechy stylu gotyckiego. W katedrze znajdują się dwa obiekty szczególnego kultu (tzw. cudowne wizerunki) – obraz Matki Bożej Pięknej Miłości oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Tytuł katedry został tej świątyni nadany w 2004 roku przez papieża Jana Pawła II.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: Bydgoszcz.tvp.pl, Tvn24.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Kaczor3333 07.01.2018 14:55

    Kto ukrył skarb? Podejrzewam że taki ojciec biznesmen tamtych czasów.

  2. Szwęda 07.01.2018 18:23

    Ile Jezus miał matek?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.