Pod piramidą Kukulkana w Meksyku odkryto tunel

Opublikowano: 17.11.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 11

Grupa archeologów podczas podwodnych wykopalisk w systemie kanałów pod piramidą Kukulkana w meksykańskim mieście Chichen Itza odnalazła zagadkowe, zablokowane przejście w jej murach, które może zostać otwarte w najbliższym czasie – podaje gazeta “El Universal”.

„Udało nam się przeniknąć do studni pod piramidą Kukulkana przez jej kryptę i znaleźliśmy tam zablokowane przejście, które zostało prawdopodobnie zamknięte przez samych Majów. W najbliższym czasie wrócimy tam i być może otworzymy przejście. Będziemy próbować zrozumieć, dokąd ono prowadzi i czy jest połączone z rezerwuarem piramidy” — powiedział Guillermo de Anda, jeden z archeologów nadzorujących inicjatywę badawczą Great Mayan Aquifer Project.

Cywilizacja Majów istniała przez kilka tysiącleci i pozostawiła po sobie wiele „wymarłych miast” i pomników kultury na półwyspie Jukatan. Wiadomo, że ok. IX wieku n.e., po wielu latach świetności, Majowie zaczęli nagle opuszczać swoje miasta jedno po drugim. Przyczyny upadku tej cywilizacji po dziś dzień są przedmiotem sporów wśród uczonych.

Jedną z charakterystycznych cech takich „wymarłych miast” jest bardzo rozgałęziona sieć naziemnych i podziemnych zbiorników wodnych i łączących je tuneli oraz kanałów, które, jak obecnie zakładają historycy, pomagały „polisom” starożytnych Majów zaopatrywać ludność w wodę w czasie krótkich okresów suszy. Jednak właśnie te kanały, jak przypuszczają z kolei matematycy, były przyczyną „wymierania” miast, gdyż nie zapewniały dostatecznej ilości wody, kiedy susze zaczęły się wydłużać z powodu serii gwałtownych zmian klimatu.

Guillermo de Anda wraz z ekipą innych archeologów już od dwóch lat prowadzi wykopaliska na terytorium prekolumbijskiego miasta Chichen Itza, próbując odnaleźć ślady dużej cenote (cenote — rodzaj naturalnej studni krasowej utworzonej w skale wapiennej, występujący szczególnie często na półwyspie Jukatan w Meksyku — red.) pod piramidą Kukulkana. O jej istnieniu po raz pierwszy poinformował meksykański archeolog Rene Chavez, który „prześwietlił” budowlę przy pomocy techniki, znanej jako ERT-3D (Tri-Dimensional Electric Resistivity Tomography — red.). Odkrył on pod nią pustą przestrzeń o dużej powierzchni, a także drugą, mniejszą piramidę, która została ukryta wewnątrz świątyni boga wody Majów (niczym rosyjska matrioszka — red.).

To, że Kukulkan był bogiem wody, podsunęło archeologom myśl, że piramida została zbudowana w pobliżu cenote nieprzypadkowo i była odpowiednikiem rezerwuarów wody w Tikal i innych dużych miastach Majów. Właśnie dlatego uczeni próbują od dłuższego czasu znaleźć wejście do tej studni i kanałów, które do niej prowadzą.

De Anda uważa, że jego zespół jest już bliski odkrycia tych tuneli. Jeśli otwarte przez nich przejście rzeczywiście prowadzi do rezerwuaru, archeolodzy mają nadzieję przeniknąć do zbiornika i przy pomocy robotów oraz innych instrumentów naukowych stworzyć trójwymiarową mapę cenote oraz innych przejść, które do niej prowadzą.

Zdjęcie: paula_mondragon (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Sankio1
Użytkownik
Sankio1

Czemu artykuł o Chichen-Itza, a zdjęcie “piramidy księżyca” z Teotihuacan?
Bogiem deszczu u Majów był zdaje się Chac a nie Kukulkan?

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ