Pod Japonią odkryto gigantyczne złoża gazu

Opublikowano: 25.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 548

U wybrzeży Okinawy, w południowo-zachodniej Japonii, odkryto ogromne złoża gazu. Nowe badania opublikowane w „Geophysical Research Letters” sugerują, że podziemny zbiornik może być albo ogromnym zasobem energii, albo ogromnym zagrożeniem dla wyspy.

Niebezpieczeństwo dotyczy metanu lub dwutlenku węgla, które mogą być uwięzione w kieszeniach pod dnem morskim. Proces ten znany jest jako rifting, a w jego wyniku skorupa ziemska może zostać rozerwana powodu aktywności termicznej. Analiza danych sugeruje, że w zbiorniku najprawdopodobniej znajduje się hydrat metanu lub lód zawierający metan.

Jeśli zbiornik jest wypełniony metanem, mógłby on służyć jako potencjał energetyczny. Japonia jako pierwsza wydobywała metan ze złóż hydratów metanu już w 2013 r. Jeśli jednak w zbiorniku znajduje się dwutlenek węgla, wówczas stanowi on poważne zagrożenie jako gaz cieplarniany.

Aby znaleźć zbiornik, naukowcy zastosowali urządzenie akustyczne holowane przez łódź, które miało zbadać, w jaki sposób struktury geologiczne odbijają sejsmiczne fale ciśnieniowe. Na podstawie tych danych udało się stworzyć dwuwymiarową mapę o wysokiej rozdzielczości, która pokazuje lokalizację i nasycenie podziemnych zbiorników gazu.

Naukowcy uważają, że odkrycie jest niezwykłe, jednak przewidują, że w tym regionie może znajdować się więcej tego typu zbiorników. Szczeliny znajdujące się na dnie oceanu sugerują, że w Korycie Okinawskim mogą znajdować się gigantyczne złoża cennych paliw.

Autorstwo: B
Na podstawie: Agupubs.onlinelibrary.wiley.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.