Pod Hawajami odnaleziono ogromne rezerwy słodkiej wody

Opublikowano: 03.12.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2278

Przez długi czas hydrolodzy zastanawiali się nad tajemnicą wysp Hawajskich. Z niewiadomych powodów w jej podziemnych warstwach wodonośnych było znacznie mniej wody, niż powinno się tam znajdować uwzględniając ilość opadów. Teraz zagadka wreszcie została rozwiązana.

Badanie przewodnictwa elektrycznego wody na różnych głębokościach u wybrzeży wysp, pozwoliło znaleźć całe podziemne rzeki, które wypływają z dna w odległości do czterech kilometrów od linii brzegowej.

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Science Advances American Association for the Advancement of Science (AAAS)”. Głównym autorem publikacji jest Eric Attias, geofizyk z Hawai’i Institute of Geophysics and Planetology. Do zlokalizowania warstw wodonośnych zostało wykorzystane skanowanie elektromagnetyczne. Za statkiem badawczym na głębokości około pół metra holowano 40-metrową antenę dipolową, emitującą sygnał o częstotliwości jednego herca.

W sumie eksperci zebrali dane z 200-kilometrowej trasy, która przebiegała przez obszar o długości 40 kilometrów i szerokości czterech kilometrów. Po przetworzeniu danych naukowcy odkryli, że w wodach przybrzeżnych głównej wyspy Hawajów znajduje się kilka warstw o ​​niskim zasoleniu. Ich jedynym źródłem mogą być podziemne rzeki słodkiej wody wypływające z dna morskiego. W wyniku modelowania i analizy obrazu badacze obliczyli objętości wypływającej w ten sposób wody.

Całkowita objętość wcześniej niezbadanych podziemnych zbiorników na Hawajach to około 3,5 km sześciennych słodkiej wody. Znajdują się na kilku poziomach i rozciągają się od wulkanu Hualalai na boki przez 35 kilometrów. Przynajmniej kilka z nich w postaci podziemnych rzek wypływa z dna morskiego w odległości do czterech kilometrów od wybrzeża wyspy. Znaczna część tej objętości słodkiej wody znajduje się w skałach dna morskiego.

Klimat Wysp Hawajskich powoduje, że okresowo padają tam obfite opady deszczu. Część wody zostaje uwięziona przez glebę, a reszta przenika przez skały wulkaniczne i wypełnia warstwy porowate. Odkrycie tego mechanizmu na Hawajach sugeruje, że duże rezerwy słodkiej wody można znaleźć również w podobnych formacjach geologicznych na innych archipelagach. Jest to dość ważne, biorąc pod uwagę globalne zmiany klimatyczne i narastające okresy suszy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.