Pocztowcy bez porozumienia

Opublikowano: 04.06.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 65

Solidarność Pracowników Poczty Polskiej poinformowała w mediach społecznościowych, że nie uzyskała porozumienia w sprawie podwyżek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników objętych układem zbiorowym pracy. 14 czerwca w Warszawie zostanie zorganizowana pikieta pracowników Poczty.

Rozmowy 3 czerwca zakończyły się tylko wymianą zdań i uzgodnieniem tekstu protokołu rozbieżności. W publikacji na Facebooku NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej czytamy, że następna tura rozmów odbędzie się z udziałem mediatora.

14 czerwca w Warszawie o 13:00 odbędzie się pikieta związkowców pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zdecydowano się na KPRM, bo rząd jest de facto właścicielem Poczty Polskiej.

Spór płacowy w Poczcie Polskiej narastał od długiego czasu. Związki chcą minimum 500 zł podwyżki dla szeregowych pracowników. Jak wskazywali związkowcy, zarząd nie przewiduje wzrostu wynagrodzeń.

„Wynagrodzenia w Poczcie Polskiej są obecnie jednymi z najniższych w kraju. Oczywiście nie dotyczy to kadry zarządzającej od średniego szczebla w górę. Problem niskich zarobków dotyczy listonoszy, asystentów – czyli pracowników obsługujących klientów w urzędzie, również kierowców, pracowników ochrony itd. Jak określamy to w firmie, pracowników szeroko rozumianej eksploatacji. Wynagrodzenia te kształtują się na poziomie 2500 zł brutto. Łatwo przeliczyć, że pracownik na rękę otrzymuje około 1800 zł” – mówił w rozmowie z PulsHR.pl Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty.

Zdjęcie: radoslawczarnecki0 (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl

List Poczty Polskiej do “Wolnych Mediów”

Szanowni Państwo, w nawiązaniu do artykułu pt. „Pocztowcy bez porozumienia opublikowanego” na portalu WolneMedia.net chcę poinformować, że Poczta Polska będącą największym pracodawcą w Polsce (zatrudnia blisko 81 tys. osób) przeprowadziła w ostatnich trzech latach kilkukrotną podwyżkę wynagrodzeń wszystkich pracowników. W efekcie przeciętnie wynagrodzenia (włączając wynagrodzenie zasadnicze, premie, dodatek stażowy i inne dodatkowe świadczenia i pochodne), po uwzględnieniu wszystkich podwyżek w latach 2016-2018, wzrosły średnio o 1200 zł brutto na etat. Podwyżki wynagrodzeń i systematyczna wypłata premii przełożyły się na wzrost kosztów pracy w Poczcie Polskiej. W 2018 r. były one o ponad 950 mln złotych wyższe (+27 proc.) niż w 2015 roku. W porównaniu z rokiem 2015 wynagrodzenia całkowite wzrosły o ponad 20%, a w przypadku listonoszy o 24%. Po ostatnim porozumieniu płacowym z października ub. roku wynagrodzenie zasadnicze brutto po 3 miesiącach okresu próbnego dla pracownika Poczty nie może być niższe niż 2500 zł. Do tego dochodzi premia miesięczna (do 290 zł), premia roczna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia całkowitego, dodatek stażowy dla pracowników po 3 latach pracy. Mediana wynagrodzeń całkowitych po ostatniej podwyżce dla listonoszy wynosi 3699 zł, a średnie wynagrodzenie całkowite wraz z nadgodzinami, nagrodą jubileuszową i premią roczną wynosi 3776 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że koszty pracy wynoszą 70% kosztów spółki oraz aktualną sytuację finansową, nie ma obecnie możliwości uwzględnienia postulatów płacowych Związków Zawodowych. Proszę o uwzględnienie powyższych informacji w Państwa publikacji.

Pozdrawiam,
Justyna Siwek
Rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o